Podczas szkolenia poruszamy zagadnienia: rodzaje ułatwień celnych, korzyści po wdrożeniu zarządzania ryzykiem celnym, kiedy i gdzie wprowadzamy zarządzanie ryzykiem celnym, katalog obszarów ryzyka celnego, cykl zarządzania ryzykiem celnym, budowanie procedur postępowania, metody analityczne wspomagające zarządzanie ryzykiem celnym. Szkolenie będzie pomocne w bezpiecznym korzystaniu z ułatwień celnych, pozwoli uniknąć sytuacji sankcji czy utraty ułatwień spowodowanych błędami przy dokonywaniu wymiany towarowej z krajami spoza UE.
Prowadząc działalność gospodarczą bez względu na jej profil jesteśmy wystawieni na dużą zmienność wynikającą zarówno z oddziaływania zewnętrznego (koniunktura, pandemia, ceny usług i surowców, akty prawne, organy kontrolne, kontrahenci itp.) jak i wewnętrzne, czyli występujące w naszej organizacji zmiany celów, rotacje kadrowe, umiejętność firmy do odczytywania potrzeb ryku/konsumentów i właściwe postępowanie na poziomie organizacyjnym, produkcyjnym czy sprzedażowym.
W przypadku profilu działalności związanego z wymianą towarową z zagranicą (przywóz, wywóz, składowanie towarów) które docelowo są wywożone poza obszar Unii Europejskiej lub które są przywożone spoza obszaru Unii Europejskiej – szczególne znaczenie ma umiejętne dostosowanie naszej Firmy do licznych wymogów, ograniczeń oraz sankcji jakie mogą wystąpić w tego typu działalności gospodarczej. Kluczowym elementem pozwalającym na właściwy przebieg procesów (nie tylko w przypadku importu i eksportu towarów) jest stworzenie bezpiecznego łańcucha dostaw – dbając, aby wszystkie ogniwa były właściwie przygotowane do wypełnienia swojej roli bez zakłóceń, negatywnego wpływu na szybki przepływ towarów. Przedsiębiorcy tworzą bezpieczny łańcuch dostaw w obrocie towarowym z zagranicą. W zależności od profilu działalności (roli w bezpiecznych łańcuchu dostaw i obowiązków z tego wynikających) musimy w odpowiedni sposób przygotować się, żeby korzystać z pozytywnych skutków ekspozycji na ryzyko oraz minimalizować, unikać lub dzielić się (z innymi podmiotami) możliwymi negatywnymi efektami – w tym celu wprowadzamy zarządzanie ryzykiem celnym w przedsiębiorstwie.
Jest ono kluczem do zwiększenia liczby klientów, sprzedaży towarów i usług – w szczególności tworzenie bezpiecznego łańcucha dostaw z dużymi i bardzo dużymi kontrahentami.
Szkolenie przeznaczone dla przedsiębiorców o profilu działalności związanym z wymianą towarową z zagranicą – działalność cykliczna lub rozważających tego typu działalność w przyszłości tj. importerzy, eksporterzy, firmy transportowe, spedycyjne, agencje celne itp.
W szczególności polecane jest dla firm tworzących łańcuch dostaw z innymi dużymi operatorami celnymi (posiadającymi AEO i inne ułatwienia celne).
Jeżeli korzystasz z ułatwień celnych takich jak AEOC, AEOS, AEOF, wpis do rejestru w przywozie, wywozie, zabezpieczeń generalnych (w szczególności ze zwolnień ze składania zabezpieczeń generalnych), masz miejsca uznane, skład celny, miejsca czasowego składowania towarów lub jesteś w trakcie uzyskiwania pozwoleń w tym zakresie lub rozważasz wnioski o ich złożenie w przyszłości – uczestnictwo w tego typu szkoleniu powoli na dobre przygotowanie do realizacji zadań w tym zakresie.
Udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom na uzyskanie następujących korzyści:
mini wykłady, mini testy, prezentacja multimedialna, ćwiczenia warsztatowe, studium przypadków.
Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Administracja oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, certyfikowany trener II stopnia.
Od 2006 roku prowadzi szkolenia dla biznesu, w których uczestniczyło ponad 3000 osób oraz dla administracji publicznej, w których uczestniczyło ponad 2000 funkcjonariuszy celnych, pracowników administracji skarbowej oraz resortu Ministerstwa Finansów.
Wykładowca studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na kierunkach Audyt. Trener wykładowca w ramach KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).
Uczestnik zespołów zadaniowych w ramach tworzenia systematyki obszarów oraz metod reakcji na ryzyka oraz współtwórca instrukcji analitycznej dla Służby Celnej – w ramach struktur Ministerstwa Finansów.
Czynny analityk z piętnastoletnim doświadczeniem: w tym naczelnik wydziału zarządzania ryzykiem w Izbie Celnej we Wrocławiu, kierownik referatu analizy ryzyka i międzynarodowej wymiany informacji w Dolnośląskim Urzędzie Celno-Skarbowym.
Autor publikacji z zakresu zarządzania ryzykiem celnym, stosowania w praktyce metod heurystycznych.
Przedsiębiorca, brał udział w procesach szkoleniowo-doradczych przygotowujących firmy do ubiegania się o ułatwienia celne w ramach Unijnego Kodeksu Celnego jak również w fazie po uzyskaniu pozwoleń w tym zakresie.
Firmy i organizacje uczestniczące w szkoleniach m.in.: