Dotacje dla organizacji pozarządowych (NGO’s) są udzielane przez różne instytucje, zarówno publiczne, jak i prywatne, w celu wsparcia działań na rzecz społeczności, kultury, ochrony środowiska czy innych dziedzin. Wsparcie to może być przeznaczone m. in. na realizację projektów edukacyjnych, społecznych, czy ekologicznych.
Według danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na dotacje dla organizacji pozarządowych z nowej perspektywy finansowej 2021-27 przeznaczono ponad 8 mld euro.
Dotacje mogą być wykorzystywane przez organizacje pozarządowe na różne cele, m.in. na:
Współpracując z nami zyskujecie Państwo ogrom czasu! Nasi eksperci przeglądają około 120 stron www. dziennie, szukając odpowiednich rozwiązań dotacyjnych.
Oprócz tego, nawiązują stałe współprace z Grantodawcami, zyskując informacje o naborach „z pierwszej ręki”.
W ramach naszych usług nasz Doradca:
Udzielimy także odpowiedzi na wszelkie pytania oraz przedstawimy Państwu ofertę naszej pomocy na dalszym etapie (np. w zakresie pomocy w wypełnieniu wniosku).
Jednak największą zaletą współpracy z nami jest Państwa spokój ducha, bo z nami nie przegapią Państwo szansy na zdobycie dodatkowych środków dla swojej organizacji.
Praktycznie każdy podmiot z sektora NGO’s bez względu na wielkość, status prawny, liczbę zatrudnionych osób, może uzyskać dotację na realizację różnorodnych projektów i można dopasować odpowiedni dla niego program. Występują też programy, które preferują określony status Wnioskodawcy, np.: kierowane są do jednej lub kilku ściśle bądź ogólnie określonych typów wnioskodawców, np:
Lista możliwego przeznaczenia środków z dotacji dla NGO’s jest bardzo długa i różni się w zależności od wybranego programu, najczęściej można ją znaleźć w regulaminie danego konkursu.
Dotacje dla NGO’s można przeznaczyć m. in. na:
Katalog dziedzin jest bardzo szeroki, praktycznie każdy podmiot NGO’s może liczyć na dofinansowanie.
Najpopularniejsze są:
Istnieją programy, które wspierają trzeci sektor w różnych kwotach.
My prowadzimy poniższą systematykę dotacji dla podmiotów z sektora NGO’s:
Należy na bieżąco śledzić informacje o planowanych konkursach w ogłaszanych z wyprzedzeniem harmonogramach naborów lub pozostawać w kontakcie z instytucjami, które takie konkursy organizują.
Doradcy365 służą pomocą w zakresie wskazania właściwych, aktualnych harmonogramów. Zazwyczaj z wyprzedzeniem około 1 roku dysponujemy wiedzą o planowanych konkursach, choć trzeba zaznaczyć, że Instytucje odpowiedzialne za organizację naborów nierzadko po kilka razy do roku aktualizują terminarze zawarte w harmonogramach.
W niektórych Instytucjach nabory odbywają się kilka razy do roku, a w innych tylko raz do roku lub nawet raz na kilka lat. Zazwyczaj występuje niedługi czas na złożenie wniosków od momentu ogłoszenia naboru do momentu ostatecznego terminu składania wniosków (najczęściej tylko kilka tygodni).
Z praktyki wiemy, że warto po ustaleniu tylko Instytucji, która może udzielać wsparcia na projekt, nie czekając na formalne ogłoszenie konkursu gromadzić dane i wstępnie przygotowywać wniosek i biznes plan czy inne wymagane dokumenty (w oparciu o ostatni formularz jaki obowiązywał w danym konkursie). Często jest to jedyna skuteczna metoda, aby zdążyć złożyć wniosek wystarczająco solidny jakościowo, aby miał szanse na uzyskanie dofinansowania.
Wnioski należy składać do Instytucji organizujących dane konkursy (nabory wniosków), a do najpopularniejszych należą:
W skali kraju biorąc pod uwagę wszystkie możliwe instytucje, które wspierają pośrednio lub bezpośrednio NGO’s można liczyć nawet na ponad 1000 różnych konkursów rocznie. W skali regionalnej województwa może być ich kilkadziesiąt.
Biorąc pod uwagę tylko statystyki z ostatnich lat prezentowane w rządowym Portalu Funduszy Europejskich wśród aktualnych, planowanych i zakończony naborów opublikowano dotychczas 10.137 (!) ogłoszeń o naborach w tym:
Warto dodatkowo podkreślić, iż Portal Fundusze Europejskie nie uwzględnia żadnych naborów ze środków krajowych, lokalnych czy prywatnych (fundacji i firm). W rezultacie faktyczna liczba przeprowadzanych naborów jest znacznie większa.
W obecnej perspektywie najczęstszą formą jest składanie wniosków z pomocą specjalnych programów informatycznych tj. Generatorów Wniosków, które zostały opracowane na zlecenie Instytucji Zarządzających funduszami. Można też nadal spotkać się z obowiązkiem złożenia wniosku w formie emailowej lub papierowej.
Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki. W zależności od rodzaju inwestycji oraz Instytucji oceniającej mogą to być np.
Procedura jest zróżnicowana, w zależności od Instytucji, do której są adresowane wnioski o dofinansowanie.
Najszybsze znane nam przypadku to niespełna 2 tygodnie od momentu złożenia wniosku do momentu podpisania umowy o dotację i wypłaty środków na konto Wnioskodawcy (dotyczyło to dotacji na szkolenia pracowników).
Najczęściej czas rozpatrywania wniosków wynosi od 5 do 9 miesięcy, choć zdarzają się zdarzają się również instytucje, w których czas rozpatrzenia wniosków jest dłuższy np. w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Istnieje wiele zróżnicowanych zasad i wymogów towarzyszących ubieganiu się o dotacje. W skrócie, najistotniejsze jest spełnienie tzw. kryteriów kwalifikowalności oraz zdobycie jak największej liczby punktów.
Przy ocenie wniosków z sektora NGO’s występują różne specyficzne zasady punktacji dotyczące np. efektywności ekonomicznej przedsięwzięcia, innowacyjności, pozytywnego wpływu na polityki horyzontalne (w tym DNSH, równości szans kobiet i mężczyzn, niedyskryminacji), zgodności projektu z Kartą Praw Podstawowych, współpracy z jednostkami naukowymi etc.
Szczegółowe wymogi, jakie należy spełnić w danym konkursie znajdują się w regulaminie oraz , w tym zwłaszcza w dokumencie ”Kryteria wyboru projektów”.
Istnieje wiele form wspierania NGO’s do najpopularniejszych oprócz dotacji należą:
Istnieje wiele możliwości wspierania przez nas istniejących i nowozakładanych NGO’s. Do najpopularniejszych należą:
Nie. Istnieje możliwość wielokrotnego korzystania z różnych dofinansowań. Ograniczenie dotyczy natomiast możliwości skorzystania z danej dotacji na ten sam wydatek tylko raz, aby uniknąć zasady podwójnego dotowania.
To zależy od programu. Są takie, które w 100% finansują projekt i istnieje możliwości uzyskania tych środków z góry, z których dokonuje się zaplanowanych (opisanych we wniosku) zakupów. Są też takie, które wypłacają zaliczkę od 20% do 50% dotacji, reszta musi być pokryta ze środków własnych. Bywają też takie programy, w których konieczne jest poniesienie najpierw całości wydatków z własnych środków NGO’s (ew. z pożyczek, kredytów), a dopiero po ich dokonaniu następuje wypłata dotacji (refundacja wydatków). Szczegółowe zasady opisane są każdorazowo w dokumentacji konkursowej, np. w regulaminie konkursu i we wzorze umowy o dofinansowanie.
Jak powyżej, to każdorazowo zależy od konkretnego programu. Niektóre oferują pełne finansowanie z góry na zaplanowane zakupy, podczas gdy inne udzielają zaliczki w wysokości od 20% do 50% dotacji, a jeszcze inne wypłacają środki na zasadzie refundacji wydatków. Dokładne terminy finansowania są zawsze szczegółowo określone w dokumentacji konkursowej.
Rzeczywiście, w wielu programach badane jest, w jakiej skali była dotychczasowa działalność i zazwyczaj maksymalna wartość wnioskowanego projektu nie powinna przekraczać rocznych przychodów danego NGO’s z poprzedniego roku.
Co do zasady dotacje są bezzwrotne, jeśli Wnioskodawca spełni założone warunki, np. zrealizuje zaplanowaną inwestycję, poniesie wydatki zgodnie z zaplanowanymi we wniosku harmonogramem etc.
Nie, choć w przypadku projektów NGO’s innowacyjność jest często spotykanym kryterium oceny wniosków.
Istnieje wiele instytucji, które posiadają wiedzę nt. dostępnych środków pomocowych dla NGO’s. Najpopularniejsze są Urzędy Marszałkowskie oraz krajowe instytucje pośredniczące, np. PARP, NCBIR, NFOŚiGW.
Oczywiście przedstawiciele NGO’s mogą skorzystać też z fachowych porad ekspertów marki Doradcy365, którzy bez trudu mogą wskazać różne przysługujące danej organizacji dotacje czy preferencyjne formy finansowania.
Najczęściej tak – biznesplanu lub dokumentu zawierającego zbliżony zakres informacji, w tym prognozy ekonomiczno-finansowe na okres realizacji projektu i jego trwałości.
Wnioskodawca | Projekt | Całkowita wartość projektu |
Fundacja Filmowa SE-MA-FOR | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych oraz rozliczenie dofinansowania dla projektu pn. „Unowocześnienie procesu produkcji filmowej poprzez zakup nowoczesnego wyposażenia” | 368 992,88 zł |
Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa Prowincja Wrocławska | Kompleksowe przygotowanie wniosku oraz rozliczenie dofinansowania dla projektu pn. „Rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla dzieci w Wierzbicach” | 2 913 067,48 zł |