Aktualnie prowadzony jest już trzeci nabór wniosków w programie Kredyt Ekologiczny, którego celem jest wspieranie przedsiębiorstw w realizacji inwestycji zwiększających efektywność energetyczną oraz wprowadzanie ekologicznych rozwiązań. Działanie jest realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i umożliwia firmom pozyskanie dofinansowania na modernizację infrastruktury, wdrażanie energooszczędnych technologii oraz transformację energetyczną w ramach inicjatywy Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021-2027.
Kluczowe informacje o programie FENG 3.1 – Kredyt Ekologiczny
Kredyt ekologiczny to wsparcie dla przedsiębiorstw, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. budynki, maszyny i urządzenia). Efektem tej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30% w porównaniu do bieżącego zużycia.
Kredyt ekologiczny jest przyznawany w formie dotacji przeznaczonej na spłatę kredytu ekologicznego udzielonego przez bank kredytujący i jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027.
Dla kogo?
O Kredyt Ekologiczny mogą ubiegać się przedsiębiorstwa działające na terenie Polski, które spełniają kryteria:
- posiadają status mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej 651/2014 lub small mid-caps i mid-caps,
- posiadają zdolność kredytową.
Na co?
Wsparcie w ramach FENG 3.1 obejmuje szeroko rozumiane inwestycje w efektywność energetyczną, w tym projekty związane z oszczędnością energii lub przechodzeniem na ekologiczne źródła energii. Środki mogą zostać przeznaczone na:
- termomodernizację budynków,
- zmianę źródeł energii na bardziej ekologiczne,
- wymianę urządzeń i linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
Efektem modernizacji musi być redukcja zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30% w porównaniu do bieżącego zużycia w zmodernizowanym obszarze.
Koszty kwalifikowane
Koszty kwalifikowalne w projekcie obejmują:
- nabycie środków trwałych,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
- studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.
Wysokość dofinansowania
Bank kredytujący udziela kredytu na pokrycie kosztów kwalifikowalnych projektu (do 100%). Po prawidłowej realizacji inwestycji i osiągnięciu celów projektu (min. 30% oszczędności energii pierwotnej) BGK wypłaci premię ekologiczną służącą częściowej spłacie kredytu udzielonego przez bank kredytujący. Premia ta wyliczana będzie w oparciu o koszty kwalifikowane projektu.
Poziom dofinansowania | Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych | Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych |
Od 15% do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. | 2 mln zł | Równowartość 50 mln EUR |
Procedura wnioskowania
Proces wnioskowania o dofinansowanie w ramach kredytu ekologicznego obejmuje kilka kroków:
- Złożenie wniosku o kredyt ekologiczny do banku komercyjnego i zawarcie warunkowej umowy kredytowej.
- Wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie premii ekologicznej (dotacji).
- Zawarcie umowy kredytowej z bankiem.
- Podpisanie umowy dofinansowania projektu.
- Wypłata premii ekologicznej przez BGK.
Eksperci marki Doradcy365 służą pomocą w kompleksowym pozyskaniu i rozliczeniu dotacji z programu Kredyt Ekologiczny, a także odpowiedzą na wszelkie pytania związane z tym konkursem.
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu