— Jak zacząć?
Usługi powinny być dopasowane indywidualnie – do potrzeb i oczekiwań Klienta – my to oferujemy! To Ty decydujesz, jaka forma współpracy Ci odpowiada. W ramach dotacji z ARIMR przygotowaliśmy dla Ciebie sześć narzędzi, z których możesz skorzystać, w zależności od Twoich potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujesz. Możesz wybrać m.in. kompleksową usługę obejmującą pozyskanie i rozliczenie dotacji, zakupić gotowy przykładowy wzór wniosku o dofinansowanie i biznesplanu oraz samodzielnie dostosować je do swoich potrzeb, a także skorzystać z możliwości e-konsultacji z Ekspertem merytorycznym. W trakcie takiej rozmowy sprawdzisz czy spełniasz wymogi, aby uzyskać dofinasowanie, jakie informacje i dokumenty musisz zgromadzić przed złożeniem wniosku, jak interpretować poszczególne zapisy dokumentacji konkursowej, jak wypełnić konkretne pola we wniosku o dofinansowanie, jak rozwiązać problemy techniczne, czy co jest istotne przy rozliczaniu dotacji. Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji. W zależności od wybranej formy współpracy, odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię pytania, przygotujemy odpowiednie dokumenty, przeprowadzimy wstępną analizę i sprawdzimy czy masz szansę na pozyskanie dotacji z ARiMR w ramach programu przyznawania premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.
Zadbaj o swój spokój ducha, czas i portfel – powierz wykonanie usługi ekspertom.
Doradzamy firmom, rolnikom i osobom fizycznym już od ponad 20 lat. Wspieramy naszych Klientów, aby ci mogli skupić się na swoim biznesie i życiu prywatnym. Rozumiemy, że czas jest najcenniejszym dobrem. Nasze działania wyróżnia terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne pozytywne referencje. Osiągamy zamierzone efekty. Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami masz pewność, że dajemy z siebie 110%.
Doradzamy już 20 lat. Pomogliśmy tysiącom klientów. Jesteśmy merytoryczni i szybcy w działaniu, a dostępne dotacje nie mają dla nas tajemnic.
Czym jest dotacja z ARiMR?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje dotację na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Do tego okresu wlicza się również podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim UE lub państwie członkowskim EFTA.
O premię może starać się również beneficjent albo małżonek beneficjenta poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego PROW 2014-2020, o ile nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa pomiędzy nimi.
Wysokość wsparcia
Warunki przyznania dotacji
– Gospodarstwo rolne, w którym pracuje wnioskodawca jest położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości znajdującej się na terenie:
– do użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub za rok, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy.
Kolejność przyznawania pomocy
Zależy od sumy punktów przyznawanych wg następujących kryteriów wyboru:
Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 4 punkty.
Zobowiązania beneficjenta
Beneficjent jest zobowiązany w przeciągu 9 miesięcy dopełnić następujących warunków:
Wypłata dotacji
Wypłata pomocy nastąpi w dwóch ratach.
I rata – w wysokości 80% premii – po spełnieniu wyżej wymienionych warunków w terminie 9 miesięcy.
II rata – w wysokości 20% premii – po realizacji biznesplanu.
Nabór już trwa. Rozpoczął się 28 lutego 2022, a wnioski można składać do 31 maja 2022.
Warto rozważyć jednak jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z ubieganiem się o dotacje, ponieważ w tegorocznej (ostatniej) edycji programu, rozszerzeniu uległa dokumentacja, konieczna do przygotowania w celu uzyskania dotacji.
Co do zasady, przedsiębiorca nie musi podlegać ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, a co za tym idzie, nie ma obowiązku opłacania składek z tego tytułu, przy czym w okresie korzystania z tej ulgi obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Przepisy nie regulują tej kwestii. Beneficjent jako przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z małego ZUS-u, który polega na obniżeniu wysokości składki na ubezpieczenie społeczne przez okres 24 mc.
Niestety nie. O premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej może ubiegać się osoba fizyczna, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Nie wszystkie, natomiast większa część gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego musi być położona na obszarze gminy (wiejskiej, czy miejsko-wiejskiej).
Tak. Z przepisów wynika, że premia może być przyznana osobie, która swą działalność:
Pomoc w ramach tego instrumentu może być udzielona rolnikowi, małżonkowi rolnika lub domownikowi rolnika, który spełnia warunki dostępu określone w rozporządzeniu wykonawczym dla poddziałania 6.2 PROW 2014-2020. Jednym z warunków dostępu do pomocy (§ 2 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. rozporządzenia) jest wymóg, by wnioskodawca był ubezpieczony na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Warunek ten będzie sprawdzany na podstawie bazy danych udostępnionej Agencji przez KRUS.
Chociażby z uwagi na liczne dokumenty i wymogi, jakie trzeba spełnić by dotacje pozyskać. Powierzając to zadanie Nam, klient ma pewność, że usługa na pewno zostanie wykonana rzetelnie i prawidłowo. Klient oszczędza również czas, który może przeznaczyć na inne zadania.
Tak, Beneficjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji, w zakresie warunków, o których mowa w § 16, w tym wydłużenie okresu jego realizacji.
Pierwsza rata w wysokości 80% wypłacana jest na wniosek, który powinien być złożony w terminie 9 mc od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Wypłata następuję w terminie 90 dni od złożenia wniosku, o którym mowa powyżej.
Druga rata natomiast w wysokości 20% wypłacana jest również na wniosek, po realizacji biznesplanu, nie później niż po upływie 2 lat od wypłaty pierwszej raty.