Zatrudniając cudzoziemca musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przejdź dalej i dowiedz się, jakie warunki pracy oraz wynagrodzenie musisz zapewnić, jakie masz powinności jako pracodawca w związku z zatrudnieniem i oddelegowaniem do pracy pracownika-cudzoziemca, z jakimi obowiązkami informacyjnymi się to wiąże, jakie składki i podatki musisz zapłacić. Te i inne informacje przydatne i niezbędne w celu zatrudnienia cudzoziemców znajdziesz poniżej.
Zgodnie z przepisami prawa polskiego to pracodawca, a nie cudzoziemiec ubiega się o wydanie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, poprzez złożenie wniosku.
Jako firma posiadająca drużynę ekspercką, oferujemy kompleksową usługę dla pracodawców, zatrudniających cudzoziemców z krajów UE i spoza UE. Pomożemy w dopełnieniu wszystkich procedur, które wiążą się z legalizacją pobytu, a także uzyskaniem niezbędnych dokumentów do podjęcia pracy.
Pracodawco!
Oferujemy fachową i kompleksową pomoc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemca. Gwarantujemy szybkość postępowania, wyręczenie w obowiązku osobistego stawiennictwa we właściwych urzędach i kompletowaniu koniecznych załączników, brak konieczności ponaglania i przypominania urzędnikom o dopełnieniu formalności. Zrobimy to wszystko za Ciebie. Pracodawco, nie trać swojego czasu i skup się na bieżących sprawach swojej firmy. Kwestie zatrudnienia cudzoziemców powierz nam.
Zatrudniając cudzoziemców, których koniec legalnego pobytu wypada na okres trwającego stanu epidemii, pamiętaj, że zgodnie z przepisami Tarczy Antykryzysowej, cudzoziemcowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy do 30. dnia od daty odwołania stanu epidemii.
Jeżeli natomiast dopiero planujesz zatrudnić cudzoziemców, pamiętaj, że pomimo zawieszenia ruchu granicznego, od dnia 15 marca do odwołania, w niektórych przypadkach cudzoziemcy mogą wjechać na terytorium Polski (przekraczając granice z Rosją, Białorusią oraz Ukrainą).
Zakaz ten w szczególności nie dotyczy cudzoziemców, którzy mają prawo do pracy w Polsce, tj.:
Cudzoziemiec może podjąć pracę w Polsce, jeśli:
Wspieramy naszych klientów, aby mogli skupić się na swoim biznesie. Rozumiemy, że czas jest najcenniejszy. Nasze działania wyróżnia: terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne, pozytywne referencje. Osiągamy zamierzone cele.
Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami, masz pewność, że dajemy z siebie 110%. Świadczone przez nas usługi zawsze są najwyższej jakości i odpowiadają wymaganiom klientów.
Prowadzimy leasing pracowników za pośrednictwem Agencji Pracy Tymczasowej.
Leasing pracowniczy pozwala na sprawne pozyskanie pracowników tymczasowych. Wynajem pracowników daje możliwość szybkiego zatrudnienia w przypadku nieplanowanych zmian i potrzeby zwiększenia ilości pracowników.
Pozyskamy dla Ciebie pracowników do fabryk, a także pracowników niezbędnych w branży gastronomicznej.
Przeanalizujemy Twoje potrzeby, podpiszemy umowę na leasing pracowników, kompleksowo zajmiemy się całym procesem! Gwarantujemy szybkość, rzetelność i profesjonalizm.
Oferujemy pomoc dla pracodawców, chcących zatrudnić cudzoziemców. Pomożemy w: dopełnieniu wszelkich formalności związanych z pozwoleniem na legalną pracę w Polsce, w tym w zorganizowaniu zaproszenia oraz rocznego pozwolenia na pracę. Oferujemy kompleksowe wsparcie i pomoc polskim pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców. Zapewniamy możliwość prawidłowego sporządzenia dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy Doradców 365?
Liczba migrantów zarobkowych w Polsce rośnie Z roku na rok. Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, jednak często borykają się ze złożonością prawnych i praktycznych aspektów legalizacji pracy cudzoziemców. Oferujemy kompleksową pomoc i doradztwo.
W ramach tej usługi oferujemy także wszelkie kontakty z urzędami, starostwami i innymi instytucjami administracyjnymi, w celu zdobycia niezbędnych i potrzebnych do rozpoczęcia pracy dokumentów dla cudzoziemca.
Przeprowadzimy pełną procedurę zatrudnienia i/lub legalizacji pobytu, w oparciu o pełnomocnictwo od pracodawcy.
Pomożemy Ci w poszukiwaniu kandydatów do pracy, wystawimy ogłoszenia i przeprowadzimy kompleksową rekrutację.
Zapraszamy również do skorzystania z usługi szybkiej e-konsultacji: 149 zł + VAT. W tej cenie nasz ekspert odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości dotyczące zatrudniania cudzoziemców.
Karta pobytu to dokument potwierdzający prawo do przebywania cudzoziemca na terytorium RP. Obcokrajowiec legitymujący się kartą pobytu ma możność przekraczania granicy Polski, a także podróżowania do państw, które leżą w strefie Schengen bez konieczności posiadania wizy.
Podstawą przyznania karty pobytu jest zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.
Karta pobytu stałego wydawana jest na 10 lat, na podstawie zezwolenia na pobyt stały. Natomiast karta pobytu tymczasowego wydawana jest na okres nie dłuższy niż 3 lata. W przypadku wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy na okres krótszy niż 3 lata, ważność karty jest identyczna z okresem, na jaki udzielono zezwolenie na pobyt.
Posiadanie zezwolenia na pobyt jest OBOWIĄZKOWE! W przypadku braku zezwolenia wszczynane jest postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu. Postępowanie prowadzone jest przez Straż Graniczną bądź komendanta oddziału Straży Granicznej.
Zezwolenie na pobyt jest podstawowym dokumentem, pozwalający cudzoziemcowi legalnie podjąć pracę na terytorium RP. Wnioskodawcą w procedurze uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemca jest sam pracodawca. Zezwolenie jest wydawane na konkretny okres, na dane stanowisko i dla konkretnego cudzoziemca. Przy zezwoleniu należy określić rodzaj pracy, miejsce oraz czas pracy, a także wynagrodzenie.
Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę właściwego dla siedziby podmiotu powierzającego wykonywanie pracy bądź siedzibę podmiotu, do którego cudzoziemiec jest delegowany. Wojewoda wydaje zezwolenie na pracę w formie decyzji administracyjnej.
Zezwolenie na pracę – typ A
Dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę na terytorium RP, a jego pracodawca również prowadzi działalność na terytorium RP.
Możliwe jest przedłużenie uzyskanego zezwolenia typu A na wniosek pracodawcy, złożony nie wcześniej niż 90 dni i nie później niż 30 dni przed upływem ważności zezwolenia.
Zezwolenie na pracę – typ B
Dotyczy cudzoziemca, wykonującego pracę polegającą na pełnieniu funkcji w zarządzie: osoby prawnej, wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji albo w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej bądź komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo w związku z udzieleniem mu prokury przebywa na terytorium RP przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Zezwolenie na pracę – typ C
Dotyczy cudzoziemca, wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego i delegowanego na terytorium RP na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego z pracodawcą zagranicznym.
Zezwolenie na pracę – typ D
Dotyczy cudzoziemca, wykonującego pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału na terytorium RP, delegowanego na terytorium RP w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym.
Zezwolenie na pracę – typ E
Dotyczy cudzoziemca, który wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium RP na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy, w innym celu niż wskazany w zezwoleniach typu B, C, D.
Zezwolenie na pracę – typ S
Dotyczy cudzoziemca, wykonującego pracę na terytorium RP sezonowo.
OPŁATY ADMINISTRACYJNE
Do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę musisz dołączyć opłatę w następującej wysokości:
OPŁATY SKARBOWE
Procedura uproszczona, jaką jest zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia, dotyczy obywateli 6 krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Dzięki temu oświadczeniu, wyżej wymienieni cudzoziemcy mogą świadczyć legalnie pracę w Polsce przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Takie oświadczenie składa przedsiębiorca. Organem właściwym do rozpatrzenia oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi jest powiatowy urząd pracy. Urząd pracy ma 7 dni na dokonanie wpisu oświadczenia do rejestru oświadczeń. Termin może być dłuższy, jeżeli w sprawie niezbędne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Koszt oświadczenia to 30 złotych.
Wraz z oświadczeniem o zatrudnieniu cudzoziemca pracodawca musi dołączyć:
OBOWIĄZEK INFORMACYJNY
Pracodawca po podjęciu pracy przez cudzoziemca, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, powinien poinformować urząd pracy o tym fakcie. Jeżeli obcokrajowiec nie podejmie pracy, również jako pracodawca jesteś zobowiązany do poinformowania o tym urzędu pracy. W przypadku braku spełnienia obowiązku informacyjnego może zostać nałożona na Ciebie kara grzywny.
Ponadto, zgodnie z art. 120 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nielegalne powierzanie pracy cudzoziemcowi podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 złotych.
Takie zezwolenie łączy jednocześnie legalizację pracy i pobyt cudzoziemca. Zezwolenie wydaje wojewoda w zależności od miejsca zamieszkania cudzoziemca. Pracodawca zobowiązany jest do wykonania testu rynku pracy, czyli uzyskania informacji od starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Zezwolenie wydawane jest cudzoziemcowi na okres maksymalnie 3 lat i umożliwia pracę u konkretnego pracodawcy na ustalonych warunkach.
Cudzoziemiec ma możliwość wykonywania pracy na terytorium RP bez zezwolenia na pracę bądź bez zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli:
Legalizacja pracy polega na sprawdzeniu, czy jako pracodawca powinieneś uzyskać pozwolenie na pracę dla cudzoziemca.
Aby zatrudnić cudzoziemca w Polsce potrzebne jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu legalizującego jego pracę. NATOMIAST ZEZWOLENIE NA PRACĘ NIE JEST WYMAGANE, JEŚLI PRACOWNIK-CUDZOZIEMIEC:
Legalizacja pobytu jest złożonym i czasochłonnym procesem, w związku z czym oferujemy wykonanie go za Ciebie. Oferujemy doświadczenie naszych profesjonalistów.
Pracodawca, który zamierza powierzyć pracę cudzoziemcowi ma obowiązek:
W przypadku zatrudnienia cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, które zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pracodawca ma obowiązek poinformować pisemnie powiatowy urząd pracy o podjęciu (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) lub niepodjęciu (w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w oświadczeniu) pracy przez cudzoziemca.
WAŻNE! Cudzoziemiec może wykonywać pracę wyłącznie na rzecz podmiotu wskazanego w zezwoleniu/oświadczeniu!
Przed zatrudnieniem cudzoziemca należy sprawdzić, czy przebywa on na terytorium Polski legalnie. Dokumenty pobytowe stanowią dowód tego, że cudzoziemiec ma prawo przebywać na terytorium RP. Dokumentem takim może być:
Obywatele niektórych krajów – np. USA, Australii, Serbii czy Albanii mogą, w okresie 90 dni, korzystać z ruchu bezwizowego.
Jest to specjalne zezwolenie na pobyt cudzoziemca, który wykonuje na terytorium RP pracę wymagającą wysokich kwalifikacji. By uzyskać taką kartę niezbędna jest umowa o pracę i odpowiednio wysokie zarobki, a także udokumentowane kwalifikacje cudzoziemca. Zezwolenie takie można otrzymać na okres maksymalnie 3 lat.
Kwota wymaganych zarobków, celem uzyskania Niebieskiej Karty UE, wynosi minimum 150% przeciętnego wynagrodzenia.
Pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca, powinien we właściwym miejscowo powiatowym urzędzie pracy zarejestrować oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, które będzie podstawą dla cudzoziemca do ubiegania się we właściwym konsulacie o wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do podjęcia pracy. Oświadczenie może być również zarejestrowane dla cudzoziemca, który już przebywa na terytorium Polski. Wspomniane oświadczenie określa nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, datę rozpoczęcia i okres wykonywania pracy oraz rodzaj umowy, stanowiącej podstawę wykonywania pracy, a także wysokość wynagrodzenia brutto za pracę. Po przyjeździe cudzoziemca do Polski (lub już przebywającego na terytorium RP) pracodawca jest zobligowany do podpisania z cudzoziemcem właściwej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej oraz zgłoszenia cudzoziemca do ZUS (o ile taki obowiązek istnieje). Warunki określone w umowie nie mogą być mniej korzystne niż te, jakie zostały określone w oświadczeniu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.
Płatność ZUS uwarunkowana jest tym, czy dana osoba na terenie Polski zawarła stosunek pracy czy inną umowę, rodzącą, zgodnie z przepisami, obowiązek ubezpieczeń społecznych.
Aby rozliczyć się z urzędem skarbowym niezbędny jest PESEL, który pomagamy uzyskać cudzoziemcom.
Tak, wiza ta uprawnia również do wykonywania pracy na podstawie zezwolenia na pracę.
Zezwolenie wydaje się na okres od 1 roku do 3 lat.
Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy trzeba złożyć do ostatniego dnia legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium RP.
W przypadku odmowy można się odwołać w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Jeśli odwołanie nic nie da, to od decyzji organu służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin na złożenie takiej skargi wynosi 30 dni.
Cudzoziemiec może podjąć pracę w Polsce, jeżeli posiada zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy oraz posiada wizę z wyjątkiem wizy wydanej w celu: urystycznym, korzystania z ochrony czasowej lub przyjazdu ze względów humanitarnych, ze względu na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe.