Jak wynika z planu budżetowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na “Mój prąd” w 2021 roku planuje wydać przynajmniej 500 mln złotych (ok. 10% całkowitego budżetu).
Do tej pory dofinansowanie 5.000 zł do fotowoltaiki mogło zostać wykorzystane na zakup i montaż mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW, dla budynków mieszkalnych już istniejących. Środki z “Mój prąd” nie przysługiwały na zwiększenie mocy lub remont już istniejącej instalacji. Pieniądze mogły otrzymać wyłącznie osoby fizyczne produkujące energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby, które podpisały umowę kompleksową z dystrybutorem energii.
Oprócz tego:
- Wnioski o dopłatę można było składać już po zakończeniu całego projektu wdrożenia fotowoltaiki.
- Beneficjent miał obowiązek korzystać z dofinansowanej fotowoltaiki przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty pieniędzy.
- Urządzenia, wchodzące w skład instalacji musiały być wyprodukowane w ciągu co najmniej 24 miesięcy przed montażem.
- Pieniądze były przyznawane jednorazowo dla danej instalacji – jeśli zatem zainteresowany programem posiada dwa domy z instalacjami, może złożyć dwa wnioski o dofinansowanie.
Dotacja ma zostać rozszerzona o kolejne ekorozwiązania, kompatybilne z fotowoltaiką, takie jak:
- przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które mogą stać się bodźcem do rozwoju elektromobilności w Polsce,
- systemy do inteligentnego zarządzania energią w domu, dzięki którym możliwe będzie zoptymalizowanie konsumpcji energii,
- rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu,
- lokalne magazyny energii, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE.
Ile wyniesie dotacja “Mój prąd” w 2021? Jaka będzie forma wsparcia?
- Kontynuacja programu to z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną dla domu. Otwarte wciąż pozostają natomiast pytania o wysokość i formę wsparcia.
- Do tej pory dofinansowanie “Mój prąd” mogło pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, jednak nie więcej niż 5.000 zł.
Kiedy rusza nabór?
Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się bowiem informacja, że rozpoczęcie naboru wniosków w “Mój prąd” planowane jest na 1 lipca 2021 roku. Zakończenie ma nadejść z dniem 22.12.2021 lub wraz z wykorzystaniem środków.
Jak uzyskać dofinansowanie „Mój prąd 3.0” krok po kroku?
- ZAKUP SPRZĘTU– Wymagane jest uprzednie zakupienie urządzeń, nie starszych niż 2 lata. Warto przy zakupach również biorąc fakturę, wystawiać ją na osobę, która będzie później beneficjentem dofinansowania;
- MONTAŻ– Montaż fotowoltaiki jest niezbędnym elementem przy kroku w kierunku uzyskania dofinansowania;
- ZGŁOSZENIE– Po zamontowaniu urządzenia, kolejnym krokiem jest zgłoszenie zamontowanej fotowoltaiki do odpowiedniego operatora energetycznego;
- UMOWA I WYMIANA LICZNIKA;
- PRZYŁĄCZENIE instalacji do sieci;
- WNIOSEK DO PROGRAMU „Mój prąd 3.0”- Aplikację do programu należy złożyć po instalacji urządzenia.
Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Od 31.03.2020 roku, w “Mój prąd” wniosek, jako osoba fizyczna, złożycie jedynie w wersji online. Wnioski papierowe są przyjmowane wyłącznie od podmiotów współpracujących z NFOŚiGW, takich jak np. firmy fotowoltaiczne.
Potrzebujesz pomocy? Napisz do Nas. Obsługujemy cały proces od A do Z.