Zobacz jakie to korzystne.
Zapewnimy pomoc dotyczącą przygotowania się do rekrutacji w projekcie pn. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie wrocławskim oraz powiecie m. Wrocław”, doboru odpowiedniej argumentacji oraz zajmiemy się pozyskaniem i rozliczeniem dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Szczegóły naszych rozwiązań oraz ceny usług poznasz na poniższej stronie.
Współpracując z nami zyskujesz ogrom czasu i pewność!
Przede wszystkim zaoszczędzimy Twój czas potrzebny na zdobycie wiedzy i informacji jak prawidłowo przygotować się do rekrutacji w projekcie oraz skorzystać z dotacji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, które chcą prowadzić swój biznes.
Jednak największą zaletą współpracy z nami jest Twój spokój ducha, bo z nami nie stracisz szansy na rozwój i zdobycie dodatkowych środków dla Twojej firmy.
Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapoznaj się z informacjami na tej stronie lub pozostaw swoje dane kontaktowe a my Ci je wyślemy e-mailem.
Z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenie, pisanie wniosków dotacyjnych, biznesplanów i kontakt z administracją naborów – jest dla nas codziennością. Wnioski przygotowujemy szybko, bezbłędnie, przy minimum formalności z Twojej strony. Nasza usługa pozyskania dotacji jeśli będziesz sobie tego życzyć – może być kompleksowa – jesteśmy wówczas z Tobą począwszy od przygotowania wniosku, po zgromadzenie całej dokumentacji, aż po uzyskanie i prawidłowe rozliczenie dofinansowania. Naszym celem nadrzędnym jest zdjęcie z Ciebie możliwie jak największej ilości zadań w ramach pozyskiwania wsparcia finansowego.
Gwarancja rzetelności
Dajemy Państwu 100% gwarancję poprawności merytorycznej świadczonych przez nas usług, zarówno w kontekście konsultacji dotacji, jak i procesu ich pozyskania. Naszym celem biznesowym jest prawidłowość oraz skuteczność składanych przez nas wniosków, w równym stopniu zależy nam na sprawnym i bezbłędnym prowadzeniu spraw naszych Klientów.
Jak zacząć?
Skontaktuj się z nami – jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo albo zamów usługę bezpośrednio w naszym e-sklepie.
„Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie wrocławskim oraz powiecie m. Wrocław” to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) w ramach Działania 7.1 Priorytetu 7. „Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku” programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Dla kogo: wsparcie będzie udzielane osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie
Pracy we Wrocławiu, zamieszkałym w powiecie wrocławskim, powiecie m. Wrocław, w rozumieniu
ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w szczególności:
* *Osoba z kategorii NEET to osoba w wieku 18-29 lat, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:
Cel wsparcia i formy wsparcia realizowane w ramach projektu: celem projektu jest przeprowadzenie działań mających na celu poprawę dostępu do zatrudnienia /aktywizację zawodową wśród 1 209 osób bezrobotnych (602 kobiety i 607 mężczyzn).
W ramach projektu realizowane będą następujące formy wsparcia – zgodne z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r.:
Maksymalne dofinansowanie w ramach dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej: do 35 tys. zł
Budżet programu: całkowita wartość projektu wynosi 22 803 656,45 zł
Staż stanowi formę aktywizacji zawodowej osoby bezrobotnej, która umożliwia nabycie umiejętności praktycznych/kompetencji do wykonywania pracy przez realizowanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według określonego programu.
Stażysta otrzymuje co miesiąc stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych.
Bezrobotnemu do 30 roku życia, starosta może przyznać bon stażowy stanowiący gwarancję skierowania do odbycia stażu u wybranego przez bezrobotnego pracodawcy, na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy. W ramach bonu stażowego starosta finansuje także:
Realizacja stażu odbywa się w oparciu o umowę, której integralną częścią jest program stażu. W umowie między starostą a pracodawcą o organizację stażu zawarte są informacje dotyczące:
Staże mogą trwać przez 3-6 miesięcy. Skierowanie na staż trwający do 12 miesięcy mogą otrzymać wyłącznie młodzi bezrobotni, którzy nie ukończyli 30. roku życia.
Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Stażysta nabywa praktyczne umiejętności przez realizowanie zadań w miejscu pracy i zdobywa doświadczenie zawodowe zwiększające szansę na podjęcie pracy, przy udziale opiekuna wyznaczonego przez pracodawcę.
Po zakończeniu stażu stażysta otrzymuje zaświadczenie wystawione przez starostę wraz z kopią programu stażu oraz swojego sprawozdania i opinii organizatora stażu, z informacją o wykonywanych zdaniach i zdobytych umiejętnościach.
Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy to rodzaj aktywizacji zawodowej, która jest finansowana przez urzędy pracy.
Aktywizacja ta jest prowadzona w formie kursu, który obejmuje zwykle nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia.
Jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku.
Szkolenie w którym uczestniczy osoba bezrobotna lub poszukująca pracy musi być prowadzone przez instytucję szkoleniową wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez instytucję szkoleniową.
Decyzję o skierowaniu na szkolenie podejmuje starosta (urząd pracy) w oparciu o ustalenia indywidualnego planu działania.
Skierowanie na szkolenie może otrzymać zarejestrowana w urzędzie pracy:
Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, lub gdy wymaga tego program nawet do 12 miesięcy. Szkolenie dla osób bez kwalifikacji zawodowych może trwać do 12 miesięcy, a gdy wymaga tego program nawet do 24 miesięcy.
Aby dostać skierowanie na szkolenie należy zgłosić chęć udziału w szkoleniu grupowym planowanym przez powiatowy urząd pracy (zwykle w formie pisemnej) lub złożyć wniosek o skierowanie na szkolenie wybrane z oferty rynkowej – wówczas należy uzasadnić celowość szkolenia. Koszt takiego szkolenia jest finansowany przez urząd pracy do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, a jeśli koszt jest wyższy, osoba skierowana na szkolenie pokrywa różnicę z własnych środków.
Osoby bezrobotne do 30. roku życia mogą także otrzymać bon szkoleniowy, który jest instrumentem aktywizacji bezrobotnych do 30 roku życia, stanowiącym gwarancję skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenia kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia. Bon szkoleniowy przyznaje starosta (działający w imieniu starosty powiatowy urząd pracy) na wniosek osoby bezrobotnej. Przyznanie i realizacja bonu następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez bezrobotnego podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
W ramach bonu szkoleniowego starosta finansuje bezrobotnemu do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego, koszty:
UWAGA! Osoba, która z własnej winy nie ukończyła szkolenia, jest zobowiązana do zwrotu jego kosztów z wyjątkiem sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę z dofinansowaniem pracodawcy przez urząd pracy części wynagrodzenia za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Celem jest ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy.
Skierowanie do podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych może otrzymać każda osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy – zgodnie z indywidualnym planem działania.
Bezrobotni powyżej 50 roku życia mogą korzystać z prac interwencyjnych w wydłużonym okresie, tj. przez 24 miesiące (48 miesięcy, gdy refundacja następuje za co drugi miesiąc).
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na ich:
Refundacja może być wypłacana:
O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy pracodawca, który w ocenie urzędu pracy jest w stanie te prace prawidłowo przeprowadzić (np.: niebędący w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami).
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego lub skierowanego niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 24 miesięcy.
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przyznana w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Refundację może otrzymać:
Aby otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna należy złożyć odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna. Przed złożeniem wniosku o refundację, należy zapoznać się z regulaminem obowiązującym w wybranym urzędzie pracy.
Wniosek o refundację musi być kompletny i prawidłowo sporządzony. Jeśli starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie, wtedy może zostać uwzględniony. Refundacja jest dokonywana na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy).
Szczegółowe warunki, które muszą spełnić osoby ubiegające się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1380).
Środki są wypłacane pracodawcy po:
Obowiązki podmiotu, który otrzymał refundację to m. in.:
Bardziej elastyczne warunki przyznania i realizacji refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy przysługują:
Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej to jednorazowe środki pieniężne skierowane do osób, które pragną rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Z zasady wysokość dofinansowania to sześciokrotność średniego wynagrodzenie w danym roku. Dzięki dotacji z PUP można zakupić różnego rodzaju przedmioty do firmy lub zamówić potrzebne usługi.
Dotację na rozpoczęcie działalności może otrzymać osoba, która jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, Absolwent Centrum Integracji Społecznej lub Absolwent Klubu Integracji Społecznej, która:
Uwaga: Każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Wniosek o przyznanie dofinansowania musi z reguły zawierać biznesplan oraz część finansową. Zwykle biznesplan jest częścią samego wniosku, czasem jednak trzeba załączyć go osobno. Każdy Urząd Pracy ma własny formularz, który należy wypełnić wg instrukcji.
Niektóre urzędy nie wymagają biznesplanu, ale jego przygotowanie może realnie zwiększyć szansę na otrzymanie dofinansowania. Pozwala on bowiem urzędnikom lepiej zrozumieć koncepcję przedsiębiorcy. Biznesplan przydać się może również na początku działalności, gdyż wskazuje krok po kroku, jakie czynności powinien podjąć przedsiębiorca, co jest niezwykle istotne przy prawidłowym wykorzystaniu środków z dotacji. Te muszą zostać wykorzystanie zgodnie ze złożonym wnioskiem i we wskazanym w umowie terminie, zwykle w ciągu 30 dni od dnia otrzymania dofinansowania.
Jeśli beneficjent nie dotrzyma warunków umowy, tzn. wykorzysta otrzymane środki niezgodnie z przeznaczeniem, przestanie prowadzić działalność / zawiesi ją przed upływem 12 miesięcy, podejmie zatrudnienie w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności, albo złożył niezgodne z prawdą oświadczenia lub naruszy inne warunki umowy cywilno-prawnej z Urzędem – wtedy będzie musiał zwrócić całość środków wraz z odsetkami w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania do zwrotu środków.
Osoba, która chce otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi:
Wniosek o dofinansowanie może zostać uwzględniony w przypadku gdy bezrobotny spełnia warunki określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 kwietnia 2012 r. (Dz. U. z 2012r. Poz. 457 ze zm.) w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Bony na zasiedlenie stanowią gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania osoby bezrobotnej.
Bon na zasiedlenie może zostać przyznany przez starostę osobie bezrobotnej w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
Bon na zasiedlenie zostaje przyznany w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które otrzymały bon na zasiedlenie są zobowiązane:
W przypadku niewywiązania się z powyższych obowiązków osoba, która otrzymała bon jest zobowiązana do zwrotu kwoty bonu w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Obecnie prowadzona jest otwarta/ciągła rekrutacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu zamieszkałe w powiecie wrocławskim, powiecie m. Wrocław.
Oczywiście, wsparcie w ramach projektu skierowane jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu, zamieszkałym w powiecie wrocławskim, powiecie m. Wrocław, w szczególności:
Tak, jeżeli wynika to z biznesplanu. W zależności od urzędu mogą być określone konkretne limity procentowe dla poszczególnych grup wydatków. Zwykle wydatki na marketing nie mogą przekroczyć 10% całkowitej kwoty dotacji.
Dotację z PUP możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych (np. sprzęt, maszyny, urządzenia, wyposażenie), oprogramowanie, towary i materiały, materiały i usługi reklamowe, adaptację lokalu, a także konsultacje i doradztwo prawne.
Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z regulaminem wybranego urzędu, gdyż może on mieć własny katalog kosztów kwalifikowalnych oraz wykluczonych z dofinansowania.
Właściwie nie ma ograniczeń w tematyce szkoleń. Bezrobotny ubiegający się o realizację bonu szkoleniowego musi wykazać, że szkolenie zwiększy jego szanse na zatrudnienie, podjęcie innej pracy zarobkowej czy uruchomienie działalności gospodarczej.
Najchętniej urzędy pracy kierują bezrobotnych na szkolenia, które gwarantują nabycia nowych/ specjalistycznych umiejętności, np. szkolenia marketingowe, programowania, językowe, a także specjalistyczne szkolenia związane z produkcją.
Osoba bezrobotna powinna umotywować chęć odbycia szkolenia, np. dołączając do wniosku deklarację pracodawcy o zatrudnieniu po ukończeniu takiego szkolenia lub własną deklarację o podjęciu działalności gospodarczej.