Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub rozwinięcie istniejącego startupu to niezwykły krok w przedsiębiorczej podróży. Jednakże, aby odnieść sukces, często niezbędne jest wsparcie finansowe na początku drogi. Dla osób zamierzających założyć własną firmę lub rozwijać startupy, istnieje wiele możliwości pozyskania dotacji, które mogą znacząco ułatwić rozpoczęcie działalności.
Dotacje te są dostępne zarówno z programów krajowych, obejmujących wsparcie na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, jak i z programów unijnych, które stanowią cenne źródło finansowania dla przedsiębiorców w Polsce. Ponadto, wiele programów unijnych jest dostępnych dla polskich firm również w innych krajach, co stwarza dodatkowe możliwości pozyskania środków.
W unijnej perspektywie finansowej 2021-2027 Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE. Na wspieranie osób, które planują rozpoczęcie działalności I dla startupów przeznaczono 2,5 mld zł.
Współpracując z nami zyskujesz ogrom czasu! Nasi eksperci przeglądają około 120 stron www. dziennie, szukając odpowiednich rozwiązań dotacyjnych. Oprócz tego, nawiązują stałe współprace z Grantodawcami, zyskując informacje o naborach „z pierwszej ręki”.
W ramach naszych usług nasz Doradca:
Udzielimy także odpowiedzi na Twoje pytania oraz przedstawimy Ci ofertę naszej pomocy na dalszym etapie (np. w zakresie pomocy w wypełnieniu wniosku).
Jednak największą zaletą współpracy z nami jest Twój spokój ducha, bo z nami nie przegapisz szansy na zdobycie dodatkowych środków na otwarcie Twojej firmy!
Grono osób, które mogą ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności jest bardzo szerokie i najczęściej jest określone w zaproszeniu do składania wniosków. Praktycznie każda osoba bez względu na wiek czy status zatrudnienia może uzyskać dotację na start swojej firmy i można dopasować odpowiedni dla niej program.
Występują też programy, które preferują określony status Wnioskodawcy, np. kierowane są do jednej z tych grup osób:
Lista możliwego przeznaczenia środków z dotacji jest bardzo długa i różni się w zależności od wybranego programu, najczęściej można ją znaleźć w regulaminie danego konkursu.
Dotacje dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą można przeznaczyć m.in. na:
Katalog branż jest bardzo szeroki, praktycznie każda firma, z małymi wyjątkami dla tzw. branż etycznych wykluczonych ze wsparcia, może liczyć na dofinansowanie. Najpopularniejsze są:
Istnieją programy, które wspierają startupy w różnych kwotach.
My prowadzimy taką systematykę dotacji dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej:
Należy na bieżąco śledzić informacje o planowanych konkurach w ogłaszanych z wyprzedzeniem harmonogramach naborów lub pozostawać w kontakcie z instytucjami, które takie konkursy organizują.
Doradcy 365 służą pomocą w zakresie wskazania właściwych, aktualnych harmonogramów. Zazwyczaj z wyprzedzeniem około 1 roku dysponujemy wiedzą o planowanych konkursach, choć trzeba zaznaczyć, że Instytucje odpowiedzialne za organizację naborów nierzadko po kilka razy do roku aktualizują terminarze zawarte w harmonogramach.
W niektórych Instytucjach nabory odbywają się kilka razy do roku a w innych tylko raz do roku. Zazwyczaj występuje niedługi czas na złożenie wniosków kilka dni lub co najwyżej tygodni, zdarzają się nawet takie konkursy w których zainteresowanie jest tak duże, że nabór jest zamykany w ciągu jednego dnia a nawet paru godzin.
Dlatego z praktyki wiemy, że warto po ustaleniu tylko Instytucji, która może udzielać wsparcia na projekt, nie czekając na formalne ogłoszenie konkursu gromadzić dane i wstępnie przygotowywać wniosek i biznesplan (w oparciu o ostatni formularz jaki obowiązywał w danym konkursie). Często jest to jedyna skuteczna metoda, żeby zdążyć złożyć wniosek wystarczająco solidny jakościowo, aby miał szanse na uzyskanie dofinansowania.
Wnioski należy składać do Instytucji organizujących dane konkursy (nabory wniosków), a do najpopularniejszych należą:
W skali kraju, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe instytucje, które wspierają startupy, można naliczyć nawet ponad 200 różnych konkursów. W skali lokalnej na poziomie danej gminy może być ich zaledwie kilka.
W obecnej perspektywie najczęstszą formą jest składanie wniosków z pomocą specjalnych programów informatycznych tj. Generatorów Wniosków, które zostały opracowane na zlecenie Instytucji Zarządzających funduszami, choć można też nadal spotkać się z obowiązkiem złożenia wniosku w formie emailowej lub papierowej.
Procedura jest zróżnicowana w zależności od Instytucji, do której są adresowane wnioski o dofinansowanie.
Najszybsze znane nam przypadki to niespełna 2 tygodnie od momentu złożenia wniosku do momentu podpisania umowy o dotację i wypłaty środków na konto Wnioskodawcy (dotyczyło to dotacji z PUP na Dolnym Śląsku w średniej wielkości mieście powiatowym).
Niestety zdarzają się również instytucje, które dosyć długo rozpatrują wnioski np. PUP w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, potrafią rozpatrywać te same wnioski na rozpoczęcie działalności gospodarczej ok 3-4 miesiące.
Jeszcze dłużej trwa cała procedura w przypadku LGD czy ARiMR, gdzie od momentu złożenia wniosku o wypłatę Premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej, poprzez ocenę formalną, merytoryczną, zatwierdzanie ocen przez przez Urząd Marszałkowski, do podpisania umowy i wypłaty środków nierzadko musi upłynąć aż cały rok.
Istnieje wiele zróżnicowanych zasad i wymogów towarzyszących ubieganiu się o dotacje. Co ciekawe, nawet w obszarze programów, które bazują na tych samych Ustawach czy Rozporządzeniach, na tle kraju występują zróżnicowane zasady ich przyznawania w zakres kwot, procentowanego dofinansowania, czy zabezpieczeń prawnych.
Najczęściej spotykany w przypadku PUP jest wymóg posiadania zabezpieczenia w postaci 2 poręczycieli, którzy zabezpieczają PUP, na wypadek gdyby Wnioskodawca nie zrealizował umowy dotacji tzn. przykładowo wydał otrzymane z PUP środki niezgodnie z celem lub zamknął, zlikwidował (lub zawiesił) działalność przed upływem 1 roku od wypłaty dofinansowania.
Można stwierdzić, że praktycznie zawsze wszystkie istotne wymogi opisane są szczegółowo w projekcie umowy o dofinansowanie, z którym każdy Wnioskodawca przed aplikowaniem o dane środki może swobodnie zapoznać się.
W przypadku dotacji na rozpoczynanie działalności gospodarczej najważniejsze jest zrealizowanie projektu w zakresie zaplanowanych wydatków i harmonogramu (choć w szczególnych przypadkach możliwe jest jego przesuwanie), rozpoczęcie w zaplanowanym terminie działalności gospodarczej i jej niezakończenie przed terminem wskazanym w umowie (zwykle 1 rok), choć może być to odmiennie stosowane w różnych programach i konkursach.
Istnieje wiele form wspierania startujących firm – do najpopularniejszych oprócz dotacji należą:
Istnieje wiele możliwości wspierania przez nas osób planujących rozpoczęcie działalności. Do najpopularniejszych należą:
Tak, ale tylko na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Gdy firma już się rozwija najczęściej istnieje wiele innych możliwości uzyskiwania na ten rozwój dotacji. Czasem, w niektórych konkursach może wystąpić wymóg odczekania określonego czasu (np. 2 lat), ale takie zapisy na szczęście należą już do rzadkości.
Czasami nie, a czasem 1 lub 2 osoby.
To zależy od programu. Są takie, które w 100% dają środki z góry, z których dokonuje się zaplanowanych (opisanych we wniosku) zakupów. Są też takie programy, które wypłacają zaliczkę od 20% do 85% dotacji, reszta musi być pokryta ze środków własnych. Zdarza się również, że konieczne jest poniesienie najpierw całości wydatków z własnych środków (ew. z pożyczek, kredytów, leasingu), a dopiero po ich dokonaniu następuje wypłata dotacji (refundacja wydatków). Szczegółowe zasady opisane są każdorazowo w dokumentacji konkursowej, np. regulaminie konkursu i wzorze umowy o dofinansowanie.
Jak powyżej, to każdorazowo zależy od konkretnego programu. Niektóre oferują pełne finansowanie z góry na zaplanowane zakupy, podczas gdy inne udzielają zaliczki w wysokości od 20% do 85% dotacji, a jeszcze inne wypłacają środki na zasadzie refundacji wydatków. Dokładne terminy finansowania są zawsze szczegółowo określone w dokumentacji konkursowej.
Najczęściej nie, ale czasem są programy, które dodatkowo premiują np. wyższą kwotą dotacji, jeśli istnieje możliwość utworzenia dodatkowych miejsc pracy nie tylko dla pomysłodawcy/właściciela firmy.
Najczęściej z założeniem działalności należy wstrzymać się do momentu przyznania dofinansowania (wcześniej należy złożyć wniosek, biznesplan i powstałą dokumentację aplikacyjną).
Co do zasady dotacje są bezzwrotne, jeśli Wnioskodawca spełni założone warunki, np. otworzy i będzie prowadził działalność (np. przez 1 rok), poniesie wydatki zgodnie z zaplanowanymi we wniosku harmonogramem etc.
Nie, choć dobrze jest, aby projekt miał znamiona nowoczesności i/lub innowacyjności. Eksperci Doradcy365 pomagają w określeniu wymaganej innowacyjności i mogą podsunąć pomysły na innowacje, zarówno w skali lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej (przykładowa lista takich pomysłów znajduje się tutaj).
Nie, najczęściej najpierw otworzenie działalności dyskwalifikuje całkowicie możliwości starania się o dotację na założenie firmy. Z tym krokiem należy wstrzymać się do momentu rozpatrzenia wniosku o dotację i najczęściej podpisania umowy o dofinansowanie.
Tak – dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej wymagają prawie zawsze stworzenia biznes planu. Eksperci marki Doradcy365 pomagają w tym zakresie kompleksowo. Przykładowy program: https://doradcy365.pl/produkt/pozyskanie-dotacji-z-pup-dotacja-z-pup-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej/
Wnioskodawca | Projekt | Całkowita wartość projektu |
STO2 Sp. z o.o. (obecnie marka Pyszne.pl) | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych oraz rozliczenie dofinansowania dla projektu pn. „Stworzenie serwisu pyszne.pl umożliwiającego wyszukiwanie restauracji oferujących dowóz oraz składanie w nich zamówień przez Internet” | 464 550,00 zł |
Pałac Jugowice Sp. z o.o. w Jugowicach | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych oraz rozliczenie dofinansowania dla projektu pn. „Utworzenie hotelu „Pałac Jugowice” w Gminie Walim” | 11 781 401,85 zł |
Wnioskodawca | Projekt | Kwota dofinansowania |
Pan Mariusz z woj. łódzkiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na rozpoczęciu działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług z zakresu montażu i serwisu instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania oraz doradztwa z zakresu fotowoltaiki. | 150 000,00 zł |
Pani Agnieszka z woj. łódzkiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na utworzeniu miejsca noclegowego dla turystów z bogatą infrastrukturą edukacyjno-rozrywkową. | 200 000,00 zł |
Pani Alicja z woj. śląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na utworzeniu centrum korepetycji językowych. | 150 000,00 zł |
Pani Paulina z woj. dolnośląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na utworzeniu mobilnego i stacjonarnego salonu kosmetycznego. | 150 000,00 zł |
Pani Iwona z woj. dolnośląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na rozpoczęciu świadczenia usług budowlanych z wykorzystaniem minikoparki. | 200 000,00 zł |
Pani Izabela z woj. mazowieckiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na rozpoczęciu świadczenia usług sprzątających. | 150 000,00 zł |
Pan Łukasz z woj. dolnośląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na utworzeniu miejsc noclegowych poprzez zakup domków na wynajem. | 200 000,00 zł |
Pan Marek z woj. pomorskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku, biznesplanu i analiz finansowych dla projektu polegającego na rozpoczęciu działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu kompleksowych usług remontowo-budowlanych. |
150 000,00 zł |
Wnioskodawca | Projekt | Kwota dofinansowania |
Pani Joanna z woj. mazowieckiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami dla projektu polegającego na rozpoczęciu działalności szkoleniowej. | 36 900,00 zł |
Pan Dawid z woj. dolnośląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami dla projektu polegającego na rozpoczęciu działalności gospodarczej obejmującej projektowanie, wytwarzanie i montaż różnego rodzaju mebli. | 30 000,00 zł |
Pan Łukasz z woj. dolnośląskiego | Kompleksowe przygotowanie wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami dla projektu polegającego na rozpoczęciu działalności gospodarczej związanej z ocieplaniem pianą PUR. | 36 516,67 zł |