fbpx
 

Nowa krajowa ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

17 grudnia 2023by Joanna Pohl
6 grudnia 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało nową krajową ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (KOR). Opracowany dokument w pełni zastępuje poprzednią KOR opublikowaną w 2019 r.

Krajowa ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (KOR) jest kluczowym dokumentem, który musi być uwzględniony przez instytucje obowiązane w sporządzanej przez siebie ocenie ryzyka. Obowiązek ten nakłada art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Główne zmiany

Nowa ocena ryzyka uwzględnia istotne zmiany, które zaszły w ostatnich latach w zakresie zagrożeń i podatności na pranie pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu. Do najważniejszych zmian należą:

  • Zwiększenie roli nowych technologii

KOR podkreśla, że wykorzystanie nowych technologii, takich jak kryptowaluty czy zdecentralizowane finanse (DeFi), może stwarzać nowe zagrożenia dla systemu finansowego. W związku z tym, instytucje obowiązane powinny zwrócić szczególną uwagę na te obszary w ramach swojej oceny ryzyka.

  • Wpływ agresji Rosji na Ukrainę

KOR wskazuje, że agresja Rosji na Ukrainę może mieć wpływ na wzrost ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. W szczególności, instytucje obowiązane powinny zwrócić uwagę na transakcje związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś.

  • Rozwój rynku nieruchomości

KOR podkreśla, że rynek nieruchomości jest jednym z obszarów o podwyższonym ryzyku prania pieniędzy. Instytucje obowiązane prowadzące działalność w tym obszarze powinny zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu zapobiegania temu zjawisku.

Obowiązek aktualizacji ocen ryzyka

Nowa krajowa ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu wskazuje, że instytucje obowiązane powinny aktualizować swoje oceny ryzyka w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej m.in. ze zmian czynników ryzyka dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw.

W związku z wprowadzonymi zmianami, wszystkie instytucje obowiązane powinny szczegółowo zapoznać się z nową wersją dokumentu i ocenić wpływ wprowadzonych zmian na ocenę ryzyka związanego z ich działalnością.

Eksperci marki Doradcy365 pomagają w spełnieniu tych obowiązków oraz przygotowaniu aktualizacji KOR.

Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.