Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR), inicjatywa wynikająca z Europejskiego Zielonego Ładu oraz nowego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym (CEAP 2), ma na celu wdrożenie zrównoważonych zasad projektowania w całej gamie produktów, przyczyniając się do ograniczenia ich negatywnego wpływu na środowisko oraz rozwoju rynku wewnętrznego UE.
Nasi specjaliści pomogą Ci w spełnieniu wymagań z zakresu ESPR dotyczących Twojego przedsiębiorstwa! Zaproponujemy Ci odpowiednie rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb, a także zajmiemy się ich implementacją.
Zdajemy sobie sprawę, że sprostanie wymaganiom ESPR obejmuje wiele obszarów, dlatego służymy pomocą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie ochrony środowiska – w razie potrzeby przeprowadzimy także odpowiednie audyty w tym zakresie. Oferujemy kompleksowe doradztwo, konsultacje online, a także pomagamy w pozyskaniu dofinansowania na przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwojem.
Wspieramy naszych Klientów, aby ci mogli skupić się na swoim biznesie. Rozumiemy, że czas jest najcenniejszym dobrem. Nasze działania wyróżnia terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne pozytywne referencje. Osiągamy zamierzone efekty. Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami masz pewność, że dajemy z siebie 110%. Świadczone przez nas usługi zawsze są najwyżej jakości i odpowiadają wymaganiom klientów.
Skontaktuj się z nami! Jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo. Podaj nam dane kontaktowe do Ciebie i Twojej firmy (nazwa, adres, NIP i nr telefonu)
e-mail: biuro@doradcy365.pl
nr telefonów: 500 181 151 lub 792 532 726
Doradcy z Działu Obsługi Klienta wyślą Ci pisemną ofertę z zakresem naszej usługi, ceną oraz informacją o dalszej ścieżce postępowania. Czekamy zatem na kontakt od Ciebie!
Tworzenie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów to podejście, które zakłada projektowanie wyrobów i usług, uwzględniając ich wpływ na środowisko na każdym etapie cyklu życia — od pozyskania surowców, przez produkcję i transport, aż po utylizację lub recykling.
Rozporządzenie ESPR rozszerza wymogi ekoprojektowania, dotychczas odnoszące się głównie do produktów związanych z energią, na inne kategorie produktów, by wspierać gospodarkę cyrkulrną. Kluczowe wymogi obejmują:
trwałość i możliwość ponownego użycia
modernizację i łatwość naprawy
bezpieczeństwo materiałowe, w tym ograniczenie substancji niebezpiecznych
efektywność energetyczną i zasobową
zawartość materiałów pochodzących z recyklingu
redukcję śladu węglowego i środowiskowego
Tylko nieliczne sektory, jak żywność, pasza i produkty lecznicze, zostały wyłączone z regulacji ESPR.
Dzięki ESPR konsumenci i producenci będą mieć równe szanse oraz wsparcie w realizacji celów zielonej transformacji UE. Rozporządzenie tworzy ramy ustanawiania wymogów zrównoważonego projektowania dla nowych produktów, co wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym, ograniczając zużycie materiałów, poprawiając efektywność energetyczną i przyczyniając się do redukcji emisji.
Ustanowione przepisy wspierają trwałość, możliwość naprawy i ponownego wykorzystania produktów oraz stosowanie materiałów z recyklingu. Jednym z kluczowych elementów jest zakaz niszczenia niesprzedanych produktów, takich jak odzież i obuwie, który zacznie obowiązywać od 19 lipca 2026 roku, a także cyfrowy paszport produktu, ułatwiający konsumentom i firmom dostęp do szczegółowych informacji o ekologicznych cechach i możliwościach recyklingu każdego produktu.
Rozporządzenie będzie miało wpływ na działalność większości podmiotów gospodarczych, które wprowadzają produkty na rynek europejski.
Najwięcej obowiązków zostanie nałożonych na producentów, którzy będą zobligowani do:
Natomiast importerzy będą mogli wprowadzać do obrotu wyłącznie produkty spełniającej wymogi określone w aktach delegowanych. Będą oni musieli zapewnić, m. in. że:
Dystrybutorzy również zostali objęci obowiązkiem działania z należytą starannością w odniesieniu do wymogów określonych w aktach delegowanych. Do ich obowiązków będzie należało sprawdzenie (jeszcze przed wprowadzeniem do obrotu produktu), czy:
Sprzedawcy będą z kolei zobowiązani do zapewnienia klientom dostępu do wszelkich wymaganych informacji dołączanych do produktów, w tym do cyfrowego paszportu produktu.
To jakie kary i sankcje zostaną wprowadzone za naruszenie przepisów pozostaje w gestii państw członkowskich. Rozporządzenie nie wprowadza minimalnych progów kar, jednak wskazuje, że powinny być one „skuteczne, proporcjonalne i odstraszające”.
Na podstawie przykładów można się jednak spodziewać grzywien oraz tymczasowego zakazu udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia.