Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów (EUDR) nakłada nowe obowiązki na przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, mające na celu przeciwdziałanie wylesianiu oraz degradacji lasów związanej z globalnym łańcuchem dostaw. Firmy wprowadzające produkty na rynek UE będą musiały wykazać, że ich produkcja nie przyczyniła się do wylesiania ani degradacji lasów od końca 2020 roku. Wymóg ten dotyczy towarów o wysokim ryzyku związanym z wylesianiem, takich jak drewno, soja, olej palmowy, kawa, kakao, kauczuk i produkty pochodne, w tym skóra czy papier.
Nasi specjaliści pomogą Ci w spełnieniu wymagań z zakresu EUDR dotyczących Twojego przedsiębiorstwa! Zaproponujemy Ci odpowiednie rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb, a także zajmiemy się ich implementacją.
Zdajemy sobie sprawę, że sprostanie wymaganiom EUDR obejmuje wiele obszarów, dlatego służymy pomocą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie ochrony środowiska – w razie potrzeby przeprowadzimy także odpowiednie audyty w tym zakresie. Oferujemy kompleksowe doradztwo, konsultacje online, a także pomagamy w pozyskaniu dofinansowania na przedsięwzięcia związane ze zrównoważonym rozwojem.
Wspieramy naszych Klientów, aby ci mogli skupić się na swoim biznesie. Rozumiemy, że czas jest najcenniejszym dobrem. Nasze działania wyróżnia terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne pozytywne referencje. Osiągamy zamierzone efekty. Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami masz pewność, że dajemy z siebie 110%. Świadczone przez nas usługi zawsze są najwyżej jakości i odpowiadają wymaganiom klientów.
Skontaktuj się z nami! Jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo. Podaj nam dane kontaktowe do Ciebie i Twojej firmy (nazwa, adres, NIP i nr telefonu)
e-mail: biuro@doradcy365.pl
nr telefonów: 500 181 151 lub 792 532 726
Doradcy z Działu Obsługi Klienta wyślą Ci pisemną ofertę z zakresem naszej usługi, ceną oraz informacją o dalszej ścieżce postępowania. Czekamy zatem na kontakt od Ciebie!
Europejskie rozporządzenie o wylesianiu (EUDR) to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu przeciwdziałanie globalnemu wylesianiu i degradacji lasów. Wprowadza wymogi, które obligują firmy działające na rynku europejskim do kontroli łańcucha dostaw pod kątem surowców przyczyniających się do wylesiania. Rozporządzenie nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek weryfikacji pochodzenia określonych produktów, takich jak drewno, soja, olej palmowy, kawa czy kakao, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko i zapewnić, że nie przyczyniają się do degradacji terenów leśnych.
Rozporządzenie nakłada nowe obowiązki na firmy importujące do UE towary, które mogą pochodzić z terenów objętych wylesianiem. Przedsiębiorstwa te muszą zapewnić, że produkty, które wprowadzają na rynek Unii, nie przyczyniły się do wylesiania po 31 grudnia 2020 roku. W tym celu są zobowiązane do spełnienia kilku kluczowych wymogów:
soja
palma olejowa
kawa
kakao
bydło
drewno
kauczuk
oraz produkty wykonane z tych surowców (np. skóra, czekolada), czyli surowce i produkty, których produkcja jest jedną z głównych przyczyn wylesiania.
Przepisy rozporządzenia wprowadzają rozróżnienie uczestników rynku na „podmioty” (czyli przedsiębiorstwa pierwszy raz wprowadzające produkty na rynek) i „podmioty handlowe” (czyli przedsiębiorstwa odsprzedające produkty już obecne na rynku).
Przedsiębiorstwa zajmujące się importem lub eksportem wymienionych w Załączniku I produktów będą zobowiązane do udowodnienia, że wprowadzane do obrotu produkty są zgodne z wymogami rozporządzenia. Obowiązek ten dotyczy każdego przedsiębiorstwa, bez względu na lokalizację jego siedziby (tzn. że nie ma znaczenia, czy dochodzi do wylesiania na obszarze unijnym czy poza nim), natomiast odpowiedzialność spoczywać będzie jedynie na podmiotach z siedzibą na terenie Unii Europejskiej.
W praktyce oznacza to, że nowe przepisy dotyczą zarówno salonów meblarskich, jak również sektora spożywczego, a także sektora automotive, a nawet produkcji. Rozporządzenie dotyczy w praktyce każdego, kto dokonuje przywozu towarów wskazanych w rozporządzeniu unijnym (bez względu na branżę).
Najważniejsze obowiązki wynikające z treści rozporządzenia to:
W przypadku niedostosowania się do nowych przepisów przedsiębiorcy mogą zostać ukarani wysokimi grzywnami wynoszącymi nawet kilka procent rocznego obrotu, jak również muszą liczyć się z możliwością konfiskaty towaru objętego regulacjami.
Rozporządzenie mówi także wprost, że kontrolowanych w zakresie przestrzegania nowych przepisów będzie około 3600 podmiotów rocznie.
Pierwotnie, okres przejściowy dla dużych i średnich przedsiębiorstw wyznaczono do 30 grudnia 2024 r., natomiast małym i mikroprzedsiębiorstwom wyznaczono czas do 30 czerwca 2025 r.
Komisja Europejska zaproponowała jednak przesunięcie tych działań o 12 miesięcy, co oznacza, że firmy mają nieco więcej czasu na dostosowanie do nowych przepisów.