Cel szkolenia: zapoznanie uczestników szkolenia z zasadami prawidłowego deklarowania preferencyjnego i niepreferencyjnego pochodzenia towarów. Zasady korzystania z dokumentów potwierdzających pochodzenie towaru w imporcie. Formuła warsztatowa – pozwala na samodzielne ćwiczenia dot. potwierdzania pochodzenia towarów oraz korzystania z preferencyjnych stawek celnych w imporcie.
pracownicy firm eksportujących towary poza UE, także firm dostarczających towary z przeznaczeniem na eksport. Pracownicy firm importujących towary spoza obszaru UE, przedstawiciele celni (pracownicy agencji celnych), firmy zajmujące się doradztwem gospodarczym. Osoby nadzorujące pracowników w przedmiotowych firmach. Szkolenie także będzie bardzo przydatne dla osób zamierzających pracować jako przedstawiciel celny (przyszły agent celny) lub w biurze d.s. celnych w firmach dokonujących obrotu towarowego z zagranicą.
Umiejętność samodzielnego deklarowania pochodzenia towarów, wypełniania wniosków innej dokumentacji dot. świadectw pochodzenia.
Przygotowanie się do importu towarów – przed ich fizycznym przywozem pod kątem najkorzystniejszych aspektów fiskalnych (zerowe lub obniżone stawki celne w powiązaniu z właściwą dokumentacją w tym zakresie).
Stosowanie dokumentów potwierdzających preferencyjne pochodzenie towarów w eksporcie – zwiększa naszą konkurencyjność a odbiorca towaru ponosi niższe koszty związane z importem towarów.
Zabezpieczenie prawne firmy przed wydaniem niekorzystnych decyzji związanych z pochodzeniem towarów – Wiążąca Informacja o pochodzeniu.
Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Administracja oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, certyfikowany trener II stopnia.
Od 2006 roku prowadzi szkolenia dla biznesu, w których uczestniczyło ponad 3000 osób oraz dla administracji publicznej, w których uczestniczyło ponad 2000 funkcjonariuszy celnych, pracowników administracji skarbowej oraz resortu Ministerstwa Finansów.
Wykładowca studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na kierunkach Audyt. Trener wykładowca w ramach KAS (Krajowa Administracja Skarbowa).
Uczestnik zespołów zadaniowych w ramach tworzenia systematyki obszarów oraz metod reakcji na ryzyka oraz współtwórca instrukcji analitycznej dla Służby Celnej – w ramach struktur Ministerstwa Finansów.
Czynny analityk z piętnastoletnim doświadczeniem: w tym naczelnik wydziału zarządzania ryzykiem w Izbie Celnej we Wrocławiu, kierownik referatu analizy ryzyka i międzynarodowej wymiany informacji w Dolnośląskim Urzędzie Celno-Skarbowym.
Autor publikacji z zakresu zarządzania ryzykiem celnym, stosowania w praktyce metod heurystycznych.
Przedsiębiorca, brał udział w procesach szkoleniowo-doradczych przygotowujących firmy do ubiegania się o ułatwienia celne w ramach Unijnego Kodeksu Celnego jak również w fazie po uzyskaniu pozwoleń w tym zakresie.
Firmy i organizacje uczestniczące w szkoleniach m.in.: