27 sierpnia br. Minister Nauki ogłosił zwiększenie wysokości subwencji dla publicznych i niepublicznych uczelni na 2024 rok. Środki w łącznej wysokości 200 mln zł, przyznane w formie zwiększenia wysokości subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego, przeznaczone są na wsparcie uczelni we wdrażaniu dyrektywy NIS2 i rozporządzenia eIDAS 2.
- stworzeniu polityk cyberbezpieczeństwa,
- przeprowadzeniu analizy ryzyka i doborze środków zarządzania ryzykiem (NIS2),
- zapewnieniu bezpieczeństwa przechowywania i udostępniania danych osobowych i dokumentów cyfrowych (eIDAS 2).
Zwiększenia otrzymało 101 uczelni: 95 publicznych, 5 niepublicznych akademickich i 1 niepubliczna zawodowa.
Wpływ dyrektywy NIS2 na uczelnie wyższe w Polsce
Dyrektywa NIS2, czyli unijne regulacje mające na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa, wywiera istotny wpływ również na polskie uczelnie wyższe.
Zgodnie z zapisami dyrektywy NIS2, niektóre uczelnie, zwłaszcza te prowadzące badania o strategicznym znaczeniu, mogą zostać uznane za operatorów usług kluczowych (OUK).
W takim przypadku podlegają one pod rygorystyczne wymogi dyrektywy, takie jak:
- Zarządzanie ryzykiem cyberbezpieczeństwa: uczelnie muszą identyfikować i analizować potencjalne zagrożenia dla swoich systemów informatycznych oraz wdrażać środki minimalizujące ryzyko.
- Wdrożenie środków technicznych i organizacyjnych: wymagane jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych i procedur organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo systemów IT i danych.
- Szkolenia dla pracowników: uczelnie muszą regularnie szkolić swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.
- Raportowanie incydentów cyberbezpieczeństwa: w przypadku naruszenia bezpieczeństwa, uczelnie mają obowiązek raportować te incydenty do odpowiednich organów.
Termin implementacji dyrektywy NIS2 do polskiego prawa upływa 17 października 2024 r. Za niedostosowanie się do wymogów dyrektywy NIS2, uczelniom jako operatorom usług kluczowych grożą wysokie kary administracyjne.
Komunikat Ministra Nauki świadczy o tym, że polskie władze dostrzegają wagę cyberbezpieczeństwa w sektorze edukacji i podejmują konkretne działania mające na celu pomoc uczelniom w sprostaniu nowym wyzwaniom.
Po więcej informacji w zakresie dyrektywy NIS2 zapraszamy na: https://doradcy365.pl/cyberbezpieczenstwo/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu