Ulga badawczo-rozwojowa umożliwia zaliczenie niektórych wydatków w ramach kosztów podatkowych. Żeby móc z niej skorzystać, należy wiedzieć, jakiego rodzaju wydatki można nią objąć. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do otrzymania ulgi B+R.
Czym jest i komu przysługuje ulga badawczo-rozwojowa?
Ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje od 2016 roku i przysługuje każdemu, kto uzyskuje dochody z działalności gospodarczej, która jest opodatkowana skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Do tego należy prowadzić działalność w obszarze badawczo-rozwojowym lub zajmować się innowacyjnymi przedsięwzięciami. Dzięki temu można kilkukrotnie zaliczyć niektóre wydatki do kosztów podatkowych.
Kiedy przysługuje ulga B+R?
Żeby uzyskać tego rodzaju ulgę, należy sprawdzić, czy koszty, które są ponoszone, kwalifikują są do jej przyznania. Oczywiście wszystkie muszą być bezpośrednio związane z działalnością B+R.
Wśród tego rodzaju kosztów są m.in. wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, a także te z tytułu umów zleceń czy umowy o dzieło. Mogą to być także wydatki dotyczące nabycia specjalistycznego sprzętu, materiałów lub surowców (które nie należą do środków trwałych), koszty przeznaczone na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i równorzędne (świadczone na podstawie umowy i zgodne z przepisami o szkolnictwie wyższym i nauce), wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej lub jej nabycie, koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.
Doradztwo specjalistów w tej dziedzinie
Uzyskanie ulgi B+R może okazać się pewnego wyzwaniem. Dlatego specjaliści w Doradcy365 chętnie udzielą wszelkiego rodzaju pomocy, związanej z doradztwem w tym zakresie. Nasi eksperci pomogą zarówno w kwestiach dotyczących kwalifikacyjnych, jak i wszelkich formalnościach.