fbpx
 

3 329,00 + VAT

Zajmiemy się kompleksowo Państwa sprawą. Każdorazowo zakres usługi jest indywidualnie dopasowany do Państwa oczekiwań.

Zgodnie z Ustawą o efektywności energetycznej, audyt remontowy zawiera:

Opis

Czym jest audyt remontowy?

Audyt remontowy stanowi opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia remontowego, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego dotyczącego realizowanego przedsięwzięcia.

Audyt remontowy stanowi podstawę uzyskania premii remontowej.

 

Czym jest premia remontowa?

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadziła możliwość uzyskania pomocy dla inwestora realizującego przedsięwzięcie remontowe w wysokości 15% kosztów przedsięwzięcia remontowego. Premia przyznawana przez BGK.

Z premii remontowej mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych), m. in.:

  • osoby fizyczne – właściciele budynku mieszkalnego,
  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
  • spółki prawa handlowego,
  • samorządy terytorialne (np. gminy),
  • parafie,
  • szkoły,
  • szpitale,
  • domy dziecka,
  • domy opieki społecznej,
  • towarzystwa budownictwa społecznego,
  • i inni.

Przedmiotem przedsięwzięcia remontowego, uprawniającego do ubiegania się o premię remontową, może być wyłącznie budynek wielorodzinny, tzn. budynek mieszkalny z więcej niż dwoma lokalami mieszkalnymi, którego użytkowanie rozpoczęto:

  • co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową lub
  • co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego oraz:
    • 1. budynek ten należy do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego,
    • 2. budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Aktualna wysokość premii remontowej wynosi 25 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego.

Premia remontowa przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia remontowego i stanowi spłatę kredytu zaciągniętego przez inwestora, przy czym kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego i wynosi nie mniej niż wysokość premii.

Premia udzielana jako pomoc de mininis, jeśli inwestor prowadzi w tym budynku działalność gospodarczą.

Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty ustalonej jak wyżej i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.

Na co można otrzymać premię?

Przykładowe przedsięwzięcia remontowe kwalifikujące się do otrzymania premii remontowej:

  • remont budynków wielorodzinnych (klatki schodowe, podjazdy, wejścia itp.),
  • wymiana okien lub remont balkonów w budynkach wielorodzinnych,
  • przebudowa budynków wielorodzinnych, powodująca ich ulepszenie,
  • wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla nowych budynków mieszkalnych.
Premia remontowa – krok po kroku

Wnioskowanie o kredyt z premią termomodernizacyjną to procedura, która obejmuje:

  1. Wykonanie audytu remontowego – posiadanie tego dokumentu jest niezbędne do wnioskowania o premię remontową. Z marką Doradcy365 masz pewność, że analiza zostanie wykonana rzetelnie i zgodnie z przyjętymi przepisami, gdy będzie ona podlegała weryfikacji przez BGK.
  2. Złożenie wniosku wraz z załącznikami w wybranym banku kredytującym – złożenie kompletu dokumentów w banku, który ma nam udzielić kredytu. Należy się upewnić, że znajduje się on na liście instytucji współpracujących z BGK w zakresie przyznawania premii remontowej. Oprócz wniosku o udzielenie kredytu, należy dostarczyć: wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej, oryginał audytu energetycznego (oprawiony w okładkę A4 tak, by nie można było go zdekompletować) oraz projekt budowlany dla planowanego przedsięwzięcia.
  3. Ocena wniosku przez BGK – analiza zasadność i kompletność zgłoszenia. Dokładnej weryfikacji zostaje poddany m.in. audyt energetyczny. Jeśli nie będzie on budził zastrzeżeń, a samo przedsięwzięcie spełni warunki premii remontowej, BGK podejmie decyzję o jej przyznaniu.
  4. Uruchomienie kredytu – następuje, kiedy BGK przekazuje do banku kredytującego informację o przyznaniu premii. Na tym etapie pobierana jest prowizja w wysokości 1% kwoty premii dla Banku Gospodarstwa Krajowego.
  5. Realizacja prac określonych w audycie energetycznym oraz projekcie budowlanym. Ważne jest, aby z audytu wynikały założenia do projektu budowlanego, gdyż niespójność między dokumentacją może w skrajnych przypadkach wstrzymać przyznanie premii termomodernizacyjnej. W tym celu należy opracować projekty techniczne zawierające oświadczenie projektanta, że zostały one wykonane zgodnie z zaleceniami audytu energetycznego, uzyskać pozwolenie na budowę w przypadku jeśli jest ono wymagane. Dodatkowo, w przypadku niektórych robót potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie projektu budowlanego i ustanowienia kierownika budowy. Wymóg dotyczy przede wszystkim ocieplenia ścian zewnętrznych. Dla instalacji grzewczych, kotłowni i sieci cieplnych należy również wykonać szczegółowe projekty.
  6. Wypłata premii – wsparcie z BGK zostaje wypłacone bezpośrednio do banku kredytującego, w ciągu 7 dni po zgłoszeniu zakończenia przedsięwzięć remontowych określonych w audycie. Muszą być one wykonane zgodnie z wytycznymi z audytu i projektu budowlanego, czego potwierdzeniem będzie oświadczenie inspektora nadzoru budowlanego lub innej uprawnionej osoby.
  7. Premia zmniejsza wysokość zadłużenia – po otrzymaniu premii, bank kredytujący spłaca część zobowiązania.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365