1 845,00zł + VAT
- Szkolenie Szkolenie „Audyt energetyczny budynków mieszkalnych” – z ekspertami-praktykami.
- Dedykowane w szczególności do wszystkich zainteresowanych tematyką wykonywania audytów energetycznych budynków.
- Długość: 2 dni (2x9h);
- W cenie materiały szkoleniowe;
- Imienne certyfikaty dla każdego uczestnika po zakończeniu szkolenia;
- Szkolenie realizowane w formule online.
Najbliższe szkolenie planowane jest w dniach 20-21.01.2024 r.
Cena netto: od 1845 zł netto + VAT/os.
Powyższa kalkulacja powstała przy założeniu grupy min. 10 osobowej w formule online.
W przypadku mniejszej liczby uczestników (min. 5) ceny każdorazowo ustalane są indywidualnie.
W celu skomponowania indywidualnej oferty dopasowanej do Państwa potrzeb prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta na podane numery telefonów lub poprzez wiadomość e-mail na adres: biuro@doradcy365.pl
Opis
Praktyczne szkolenie z wykonywania audytów energetycznych
Cel szkolenia
Szkolenie ma na celu zaznajomienie z przepisami prawa oraz nabycie praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania audytów energetycznych (zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 223/2008 poz. 1459, ze zm.) i rozporządzeniem w sprawie zakresu i formy audytu energetycznego i remontowego (Dz.U. 43/2009, poz.346) wraz z późniejszymi zmianami).
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę teoretyczną dotyczącą procesu audytowego, poznają otoczenie prawne branży oraz zapoznają się z zagadnieniami związanymi z tematyką audytów energetycznych. Nabędą umiejętności przeprowadzenia pełnego bilansu cieplnego budynku oraz przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.
Zakres szkolenia
Program szkoleniowy został ułożony modułowo. Jego podstawię stanowi moduł I i II, a kolejne rozszerzają tematycznie zakresy branżowe o kolejne zagadnienia.
Każdy z modułów składa się z wstępu zawierającego otoczenie prawne i techniczne poruszanego zagadnienia a następnie poprzez połączenie teorii z równolegle prowadzoną praktyką przedstawiane są w sposób jasny i klarowny kolejne zagadnienia techniczne.
Moduł I wprowadza w świat audytów energetycznych. W module tym przedstawione są założenia do procesu audytowego, zestawione jest otoczenie prawne branży oraz poruszane są najważniejsze zagadnienia – mocy i energii a także workflow dostępnych możliwości.
Moduł II skupia się na zagadnieniu bilansu cieplnego budynku. W module tym uczestnicy szkolenia zapoznają się z obowiązującą normą do obliczeń obciążenia cieplnego PN-EN 12831 według ustandaryzowanego klucza. W ramach ćwiczeń praktycznych na szkoleniu zostaje przeprowadzony bilans cieplny specjalnie przygotowanego budynku. Uzupełnieniem modułu II jest wprowadzenie zagadnienia mocy bilansowej na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz dopełnienie bilansu cieplnego zapotrzebowaniem na energię użytkową, według rozporządzenia MIiR z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
Moduł III porusza zagadnienia audytu energetycznego budynku. Moduł ten wprowadza zagadnienia wynikające z rozporządzenia MI z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Zbilansowany budynek z modułu II przechodzi kompleksową i pełną termomodernizację. Zagadnienia poruszane w tym module obejmują pojęcia możliwych termomodernizacji i ich kosztów, algorytmu oceny opłacalności, energii końcowej, stopniodni, taryf za energię czy samego wydruku raportu audytu.
Program szkolenia
Szkolenie obejmujące 3 moduły odbywa się w ciągu dwóch dni:
Dzień 1 – 9 godzin*
Moduł I:
- Pojęcie audytu energetycznego
- Przepisy prawne w branży
- Moc i zużycie energii
Moduł II:
- Procedura obliczeniowa PN-EN 12831
- Obliczenia projektowanego obciążenia cieplnego – część teoretyczna
- Obliczenia projektowanego obciążenia cieplnego – część praktyczna (opracowanie bilansu energetycznego budynku w programie ArCADia Termo)
- Moc na potrzeby ciepłej wody użytkowej
- Energia użytkowa – teoria i obliczenia według rozporządzenia
Dzień 2 – 9 godzin*
Moduł III:
- Podstawy audytu energetycznego
- Otoczenie prawne
- Pojęcie termomodernizacji
- Warunki techniczne przy termomodernizacji
- Metody oceny opłacalności i wyboru ulepszeń termomodernizacyjnych
- Pojęcie energii końcowej
- Stopniodni, taryfy za ciepło
- Obliczenia audytowe – część praktyczna (opracowanie audytu w programie ArCADia Termo)
- Analiza raportu z audytu
*z uwzględnieniem przerw na regenerację
UWAGA! W ramach części praktycznej wykorzystywane jest oprogramowanie komputerowe:
- Arkusz kalkulacyjny (dowolny)
- ArCADia-TERMOCAD Audyt 9
Bez zainstalowanego oprogramowania komputerowego, uczestnik nie będzie mógł przeprowadzić części praktycznej szkolenia.
Prowadzący
Pan Paweł
Ukończył Politechnikę Wrocławską z tytułem magistra inżyniera na kierunku Energetyka, specjalność: Chłodnictwo, ciepłownictwo i klimatyzacja.
Czynny audytor i certyfikator energetyczny, trener i praktyk. Energy manager w renomowanej firmie z segmentu quick service and fast casual restaurants. Autor wielu audytów termomodernizacyjnych, remontowych oraz przedsiębiorstw. Koordynator projektów (ocen energetycznych) we współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych na szczeblu wojewódzkim oraz gminnym. Prowadzi szkolenia z zakresu audytów oraz efektywności energetycznej.
Posiada bogate doświadczenia związane z chłodnictwem i klimatyzacją w zakresie projektowania i wykonawstwa instalacji komercyjnych i przemysłowych. Zarządza gospodarką energetyczną w prawie 600 obiektach na terenie całej Polski. W kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in. rozproszone instalacje chłodnicze oraz programowanie obiektowe.
Doświadczenie zawodowe:
- Projektant instalacji chłodniczych w firmie West Frost Sp. z o. o.;
- Manager działu audytów energetycznych w firmie Efektywniej Tomasz Śliwiński;
- Energy Manager w firmie AmRest Sp. z o.o.;
- Starszy audytor energetyczny w firmie Energy-Saver Group Sp. z o. o.;
- Wykonanie kilkuset kompleksowych audytów energetycznych dla budownictwa wielorodzinnego, jednorodzinnego oraz usług, świadectw charakterystyki energetycznej, analiz mocy zamówionej a także innych opracowań z zakresu audytowego. Opracowanie kilkudziesięciu audytów energetycznych przedsiębiorstw oraz audytów efektywności energetycznej.
Uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej