Jeśli jesteś rolnikiem, z pewnością interesuje Cię uzyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój swojego gospodarstwa. Na rynku dostępnych jest wiele programów dotacyjnych, które oferują dofinansowanie na różne cele. Poniżej przedstawiamy kilka programów, które warto rozważyć.
Jesteś rolnikiem i chciałbyś uzyskać dodatkowe środki finansowe na rozwój swojego gospodarstwa? Chcesz zastosować nowsze rozwiązania zapewniające maksimum skuteczności w zakresie rolnictwa, jak na przykład: modernizacja gospodarstwa, zakup nowoczesnego sprzętu, budowa nowych obiektów gospodarskich, wprowadzenie nowych technologii, wymiana nieefektywnych źródeł energii? A może chciałbyś zakupić ziemię rolną, zakupić nasiona, nawozy, środki ochrony roślin? A to tylko niektóre elementy, które możesz dofinansować środkami z dotacji dla rolników, poprawiając tym samym jakość i wydajność pracy.
Nie chcesz jednak tracić czasu na przedzieranie się przez gąszcz formalności?
Mamy dla Ciebie doskonałą ofertę.
Przeprowadzimy Cię przez cały proces uzyskania dofinansowania w ramach wybranego programu dotacyjnego dla rolników. Poniżej prezentujemy najciekawsze programy, z których warto skorzystać.
Wspieramy naszych Klientów, pomagając im się rozwijać dzięki dotacjom. Ty możesz się skupić na swojej działalności, podczas gdy my zajmiemy się pozyskaniem środków.
Doradzamy firmom i osobom fizycznym już ponad 20 lat. Na tle konkurencji wyróżnia nas zatem doświadczenie, a naszą domeną jest terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne pozytywne opinie.
Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami, masz pewność, że dajemy z siebie wszystko aby doprowadzić Twój projekt do końca.
1 499,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
4 999,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
Na co dzień zajmujemy się obsługą dotacji i wiemy, co jest potrzebne do ich otrzymania. Dlatego w ramach tej usługi kompleksowo przeprowadzimy Cię przez cały proces od zebrania informacji oraz dokumentów niezbędnych do przygotowania wniosku w wybranym programie aż do prawidłowego rozliczenia dotacji.
Samo złożenie wniosku o dofinansowanie nie wystarczy, trzeba to zrobić dobrze. Dlatego pomożemy Ci krok po kroku w pozyskaniu dotacji.
Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Czym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?
PROW to program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich. Program składa się z kilku osi priorytetowych, w ramach których realizowane są różne projekty i inicjatywy. Osią priorytetową nr 1 jest „Wzrost konkurencyjności sektora rolnego i leśnego”, w ramach której realizowane są projekty związane z rozwojem rolnictwa, leśnictwa i przetwórstwa. Osią priorytetową nr 2 jest „Poprawa środowiska i jakości życia na obszarach wiejskich”, a nr 3 to „Dywersyfikacja gospodarki wiejskiej i zwiększenie zatrudnienia”.
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wiele celów, takich jak: modernizacja gospodarstwa, zakup nowoczesnego sprzętu, budowa nowych obiektów gospodarskich, wprowadzenie nowych technologii, inwestycje w turystykę wiejską, rozwój infrastruktury, poprawa jakości wody i powietrza, wsparcie dla przetwórstwa rolno-spożywczego, ochrona zasobów przyrodniczych, edukacja i szkolenia dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz wiele innych.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich fundusze unijne na rozwój rolnictwa są dystrybuowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zreformowana Wspólna Polityka Rolna UE ma, m. in.:
Nowa WPR obowiązuje w pełni od stycznia 2023 r. i opiera się na rozporządzeniach Komisji Europejskiej.
Program „Rozwój małych gospodarstw” to program realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, Interwencja I.10.5, która ma na celu wsparcie rozwoju gospodarstw rolnych o niewielkiej powierzchni. Stanowi kontynuację programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.
Istotne zmiany w porównaniu do wcześniejszego programu to, m.in. wyższy próg maksymalnej Wartości Ekonomicznej Gospodarstwa stanowiący 25 tys. euro, a także brak minimalnego progu oraz kryterium dochodowego.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest do rolników, posiadaczy gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro, którzy prowadzą na terytorium Polski działalność rolniczą, z której uzyskują przychód ze sprzedaży na ustalonym poziomie minimalnym.
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę wnioskowania w wysokości:
Intensywność pomocy wynosić będzie do 85% kosztów operacji, przy czym wymagane będzie 15% wkładu własnego, a premia będzie wypłacana w dwóch ratach: 80% i 20%.
Warunki przyznania dotacji
Istotne jest to, że środki z programu należy wykorzystać w całości na inwestycje w środki trwałe, np.:
Inwestycje wymienione powyżej:
Co ważne, w ramach tego programu nie można zakupić ziemi, zwierząt, plantacji wieloletnich ani środków do produkcji.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków w programie „Rozwój małych gospodarstw” trwa do do 27 października 2023 r. 24 listopada 2023 r.
Kryteria przyznawania pomocy
W celu uzyskania dotacji, należy złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz uzyskać minimum 3 punkty, co stanowi 25 % maksymalnej liczby punktów, które można uzyskać w ramach przedmiotowej interwencji.
Dzięki temu do realizacji zostaną wybrane operacje o odpowiedniej jakości, pozwalające zrealizować cel interwencji i zaspokoić związane z nim potrzeby.
Pozytywna decyzja o przyznaniu dotacji skutkuje zawarciem umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zobowiązania beneficjenta
Beneficjent zobowiązany jest w szczególności do:
Wypłata dotacji
Wypłata środków następuje na rachunek bankowy wskazany w Umowie w dwóch transzach:
Program „Ochrona wód przed azotanami” to inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi z działalności rolniczej. Dotacje w ramach programu są przyznawane na realizację działań mających na celu ograniczenie emisji azotanów z gospodarstw rolnych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, którzy:
Co ważne, o wsparcie nie mogą ubiegać się:
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę wnioskowania na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo w wysokości 150 000 zł.
Dofinansowanie do poniesionych kosztów wynosi maksymalnie 50% (60% w przypadku młodych rolników).
Warunki przyznania dotacji
Środki można uzyskać na realizację inwestycji, związanej z produkcją zwierzęcą w zakresie zwierząt gospodarskich, która zapewni m.in.:
Koszty kwalifikowane objęte pomocą to m.in.:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa tylko miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 roku.
Kryteria przyznawania pomocy
W ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa. W przypadku złożenia w ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy więcej niż jednego wniosku o przyznanie pomocy dotyczącego danego gospodarstwa, ARiMR rozpatruje wyłącznie wniosek, który wpłynął jako pierwszy. Na operacje objęte pozostałymi wnioskami Agencja nie przyznaje pomocy.
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach § 13 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego.
„Premie dla młodych rolników” to program skierowany do młodych osób, którzy chcą rozpocząć swoją działalność rolniczą. Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania działalności rolniczej oraz poprawa konkurencyjności polskiej wsi. Program oferuje dofinansowanie inwestycji, takich jak: zakup ziemi rolnej, budowa lub modernizacja budynków gospodarczych, zakup maszyn i urządzeń rolniczych, czy zakup zwierząt hodowlanych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest dla osób rozpoczynających działalność rolniczą, którzy:
*Rozpoczęcie działalności rolniczej obejmuje, m.in.:
Co ważne, Premia dla Młodego Rolnika 2023 nie przysługuje również, gdy małżonek rolnika:
Wysokość wsparcia
W ramach programu można pozyskać bezzwrotną premię w wysokości 200 000 zł.
Warunki przyznania dotacji
Co najmniej 70% przyznanej premii musi być przeznaczone na zakup środków trwałych takich jak:
natomiast pozostałe 30% środków można przeznaczyć na środki do produkcji takie jak:
W tegorocznym naborze nie przewiduje się wsparcia dla gospodarstw w zakresie:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków w programie „Premie dla młodych rolników” przewidziany jest na lipiec 2023 i będzie trwał tylko miesiąc.
Kryteria przyznawania pomocy
Pomoc przyznaje się, jeśli Wnioskodawca złoży w terminie wniosek o przyznanie pomocy wraz z biznesplanem dotyczącym rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie oraz zobowiąże się do zrealizowania tego biznesplanu w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym.
Biznesplan powinien zawierać spójną koncepcję rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie w w/w zakresie.
Biznesplan powinien przewidywać inwestycje w środki trwałe związane z rozpoczynaniem i rozwojem działalności rolniczej w gospodarstwie w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, o szacunkowej wartości wynoszącej co najmniej 70% kwoty pomocy.
Wypłata dotacji
Wypłata środków następuje na rachunek bankowy wskazany w Umowie w dwóch transzach:
Program „Energia dla wsi” to inicjatywa kierowana do rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich, którzy chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Program finansowany jest ze środków Funduszu Spójności UE oraz budżetu państwa i jest organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Głównymi celami programu są:
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest do:
W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu może być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością.
zainteresowanych inwestycją w instalacje odnawialnego źródła energii.
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę dotacji do 20 mln zł. Dodatkowo można ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę w maksymalnej kwocie 25 mln zł.
W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.
Warunki przyznania dotacji
Środki z programu „Energia dla wsi” można pozyskać na realizację następujących inwestycji:
Co ważne, inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie inwestycji należy rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, lub jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację inwestycji nieodwracalną.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 25 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie będą odrzucone.
Kryteria przyznawania pomocy
Wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Energia dla wsi” są oceniane według określonych kryteriów, które uwzględniają:
W ramach danego naboru wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie tej samej inwestycji, w ramach tej samej formy dofinansowania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na tą samą inwestycję, rozpatrzeniu podlega tylko pierwszy wniosek (decyduje kolejność wpływu).
Obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest Studium Wykonalności wraz z aktywnym modelem finansowym, opracowane wg instrukcji umieszczonej w pomocy kontekstowej Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) oraz zgodnie z „Instrukcją sporządzania Studium Wykonalności dla inwestycji objętej wnioskiem o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW”.
Interwencja I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej to program w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Głównymi celami programu są:
Inwestycje w instalacje wytwarzające energię będą służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb własnych beneficjenta w zakresie energii a zdolności produkcyjne tych instalacji nie przekroczą ekwiwalentu łącznego średniego rocznego zużycia energii termicznej i elektrycznej w danym gospodarstwie rolnym.
Maksymalna łączna zainstalowana moc urządzeń do produkcji energii nie może przekroczyć 50 kW.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest do rolników zainteresowanych inwestycją w instalacje odnawialnego źródła energii.
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę dotacji w wysokości:
Rolnik może skorzystać zarówno z obszaru A lub B, lub C.
Maksymalna kwota pomocy łącznie na obszary A i C nie może przekroczyć 1 700 000 zł, a na obszary B i C 400 000 zł, a intensywność pomocy wynosi do 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.
Warunki przyznania dotacji
Wsparciem z interwencji będą objęte inwestycje materialne lub niematerialne, w szczególności dotyczące budowy lub zakupu:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 15 listopada 2023 r. do 15 grudnia 2023 r.
Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem ARiMR.
Kryteria przyznawania pomocy
Kryteria wyboru mogą w szczególności dotyczyć:
W przypadku:
W zależności od programu wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć w formie papierowej lub wyłącznie w formie elektronicznej. Określa to każdorazowo regulamin danego naboru.
W opisanych wyżej programach beneficjentami mogą być rolnicy zarejestrowani w KRUS. Wyjątek stanowi program „Premie dla młodych rolników”, którego tegoroczna edycja wymaga nieprowadzenia działalności na min. 24 miesiące przed złożeniem wniosku o dotację.
Tak, programy opisane powyżej przewidują dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, a także na budowę budynków przeznaczonych na tą działalność.
W ramach programu „Premie dla młodych rolników” młody rolnik będzie mógł jednocześnie pracować na etacie i prowadzić gospodarstwo.
Masz więcej pytań, a nie znalazłeś/aś odpowiedzi w artykule powyżej? Napisz do Nas.
Dopełnimy wszystkich formalności za Ciebie. Złożymy odpowiedni wniosek i zadbamy o cały proces od momentu złożenia wniosku aż po uzyskanie dotacji.
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś. Zapraszamy do kontaktu.
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
499,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
299,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
999,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
1 850,00zł + VAT
Dodaj do koszyka