Rynek pracy wciąż ewoluuje, a postępująca automatyzacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja będą miały coraz większe wpływ na jego kształt. Jakie zawody będą najbardziej poszukiwane w najbliższych latach?
Za pięć lat
Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do 2028 r. popularność zyska pięć zawodów:
- Specjalista ds. energii odnawialnej
Specjaliści ds. energii odnawialnej będą odpowiedzialni za projektowanie, instalację i utrzymanie systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy geotermalna. Będą również odpowiedzialni za doradztwo i promocję tych technologii.
- Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa będą odpowiedzialni za ochronę systemów informatycznych przed atakami cybernetycznymi. Będą zajmować się m.in. analizą zagrożeń, wdrażaniem zabezpieczeń i reagowaniem na incydenty.
- Inżynier bioinformatyki
Inżynierowie bioinformatyki będą odpowiedzialni za analizę i interpretację danych genetycznych. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii medycznych i tworzeniem nowych produktów.
- Specjalista ds. edukacji online
Specjaliści ds. edukacji online będą odpowiedzialni za projektowanie i prowadzenie kursów i szkoleń online. Będą również zajmować się m.in. wsparciem technicznym i marketingiem.
- Psycholog lub psychiatra
Psycholodzy i psychiatrzy będą nadal poszukiwani w związku z rosnącymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Będą zajmować się m.in. diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych, udzielaniem wsparcia psychologicznego oraz prowadzeniem psychoterapii.
Za dziesięć lat
W ciągu najbliższej dekady będziemy obserwować wzrost popytu na następujące zawody:
- Specjalista ds. sztucznej inteligencji
Specjaliści ds. sztucznej inteligencji będą odpowiedzialni za projektowanie, rozwój i wdrażanie systemów sztucznej inteligencji. Będą zajmować się m.in. tworzeniem algorytmów, analizą danych i budowaniem modeli.
- Specjalista ds. edycji genów
Specjaliści ds. edycji genów będą odpowiedzialni za stosowanie technologii edycji genów w celu leczenia chorób i poprawy zdrowia. Będą zajmować się m.in. przeprowadzaniem badań naukowych, wdrażaniem nowych terapii i tworzeniem nowych produktów.
- Ekonomista kryptowalut
Ekonomista kryptowalut będzie odpowiedzialny za analizę rynku kryptowalut i tworzenie strategii inwestycyjnych. Będą zajmować się m.in. badaniem czynników wpływających na ceny kryptowalut, wdrażaniem nowych produktów i usług związanych z kryptowalutami oraz doradztwem inwestycyjnym.
- Technolog żywności
Technolog żywności będzie odpowiedzialny za rozwój nowych produktów spożywczych i poprawę jakości żywności. Będą zajmować się m.in. wdrażaniem nowych technologii produkcji żywności, badaniem właściwości żywności i tworzeniem nowych receptur.
- Specjalista ds. zmian klimatu
Specjalista ds. zmian klimatu będzie odpowiedzialny za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.
Za piętnaście lat
Za 15 lat wzrośnie zapotrzebowanie na następujące zawody:
- Specjalista ds. etyki AI
Specjaliści ds. etyki AI będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie zasad etycznych dotyczących rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji. Będą zajmować się m.in. analizą potencjalnych zagrożeń związanych z sztuczną inteligencją, tworzeniem standardów i regulacyjnych oraz doradztwem dla przedsiębiorstw i rządów.
- Kurator danych
Kuratorzy danych będą odpowiedzialni za zarządzanie zbiorami danych i zapewnienie ich jakości. Będą zajmować się m.in. gromadzeniem danych, ich czyszczeniem i przetwarzaniem oraz analizą.
- Specjalista ds. adaptacji klimatycznej
Specjaliści ds. adaptacji klimatycznej będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.
- Inżynier biomedyczny
Inżynierowie biomedyczni będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie terapii genowych i nanotechnologii medycznych. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem nowych produktów.
- Inżynier terraformacji
Inżynierowie terraformacji będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz terraformacji Marsa i innych planet. Będą zajmować się m.in. projektowaniem i budową systemów wspierających życie, badaniem możliwości terraformacji i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.
Czy roboty nas zastąpią?
To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, postępująca automatyzacja i sztuczna inteligencja sprawiają, że wiele zawodów staje się coraz bardziej zautomatyzowanych. To z kolei może prowadzić do utraty miejsc pracy dla ludzi.
Z drugiej strony, powstają również nowe zawody, które wymagają umiejętności, których nie są w stanie opanować maszyny. Do tego dochodzi fakt, że ludzie są nadal niezbędni do nadzorowania i naprawiania maszyn.
Ostatecznie, to jak bardzo roboty zastąpią ludzi na rynku pracy, zależy od wielu czynników, w tym od tempa rozwoju technologii, zmian w gospodarce i postaw ludzi wobec pracy.
Przyczyny, dla których roboty mogą nas zastąpić:
- Automatyzacja: Roboty są coraz bardziej zdolne do wykonywania zadań, które wcześniej były wykonywane przez ludzi.
- Sztuczna inteligencja: Sztuczna inteligencja pozwala robotom podejmować decyzje i działać autonomicznie.
- Zmiany w gospodarce: Globalizacja i outsourcing mogą doprowadzić do utraty miejsc pracy w niektórych sektorach gospodarki.
- Postawy ludzi wobec pracy: Ludzie są coraz bardziej skłonni do automatyzacji pracy, która jest niebezpieczna, powtarzalna lub niewdzięczna.
Przyczyny, dla których roboty nie zastąpią nas całkowicie:
- Umiejętności ludzi: Ludzie są nadal w stanie wykonywać zadania, które wymagają kreatywności, empatii i umiejętności interpersonalnych.
- Nadzór i naprawa: Ludzie są nadal potrzebni do nadzorowania i naprawiania maszyn.
- Postawy ludzi wobec pracy: Ludzie nadal cenią pracę i chcą mieć poczucie sensu i celu w swoim życiu.
Podsumowanie
Rynek pracy w najbliższych latach będzie się zmieniał pod wpływem postępującej automatyzacji i sztucznej inteligencji. Powstaną nowe zawody, a niektóre z obecnych mogą zostać wyparte przez maszyny.
Aby być przygotowanym na te zmiany, warto zdobywać umiejętności i kwalifikacje, które będą poszukiwane w przyszłości. Warto również być otwartym na nowe wyzwania i być gotowym do zmiany ścieżki kariery.
Oferujemy możliwości otrzymania nawet 100% dotacji na podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia oferowane przez nas.
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu