Już 9 lutego będzie można składać wnioski o dofinansowanie w konkursie „Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań TIK”, w ramach Działania Działania 1.3 „Innowacyjność i konkurencyjność MŚP” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Wsparcie otrzymają projekty mazowieckich przedsiębiorstw obejmujące m. in. rozbudowę przedsiębiorstwa, w szczególności związaną z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług.
Cel programu
Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 to jeden z regionalnych programów wspierających rozwój województwa mazowieckiego i inwestycji w zakresie m.in.: wspierania innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, transportu, ochrony środowiska, transformacji energetycznej, cyfryzacji, unowocześnienia i dostosowania do bieżących potrzeb usług w zakresie edukacji, rynku pracy, służby zdrowia, ale także wsparcia instytucji badawczo- rozwojowych oraz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego.
Celem Działania 1.3 jest wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.
W ramach najbliższego naboru wsparcie otrzymają projekty „Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych i innowacji, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań TIK”.
Dla kogo wsparcie?
Dofinansowanie w ramach poddziałania 1.3.1 jest skierowane do MŚP z województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy oraz powiatów ościennych: legionowskiego, mińskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, warszawskiego zachodniego i pruszkowskiego.
Realizacja projektu musi mieć miejsce na obszarze regionu mazowieckiego regionalnego lub na obszarze wybranych gmin zlokalizowanych w regionie warszawskim stołecznym, tj: Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola, Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz.
W ramach konkursu premiowane będą projekty będące kontynuacją przedsięwzięć sfinansowanych w ramach Działania 1.2 RPO WM 2014-2020, Działania FEMA.01.01 w FEM 2021-2027 i w programach krajowych, a także operacje, które otrzymały dofinansowanie z programu Horyzont Europa lub Horyzont 2020 na prace B+R.
Na co można przeznaczyć wsparcie?
W ramach działania można otrzymać dofinansowanie na:
- rozbudowę przedsiębiorstwa, w szczególności związaną z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, również na:
- zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego, w tym w celu przejścia z modelu liniowego na cyrkularny i redukowanie masy odpadów lub zmianę w sposobie świadczenia usług,
- innowacje organizacyjne i do pewnego stopnia marketingowe;
- rozwój produktów i usług opartych na TIK, w tym:
- sprzedaż produktów i usług w internecie,
- tworzenie i udostępnianie usług elektronicznych,
- optymalizację procesów ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz współpracę pomiędzy przedsiębiorcami poprzez rozwiązania informatyczne,
- wdrożenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie, np. prowadzących do digitalizacji procesów;
- nabycie usług doradczych świadczonych przez IOB, jako element projektu.
Finansowane będą projekty dotyczące wdrożenia wyników badań wpisujących się w priorytetowe kierunki badań RIS 2030, tj.:
- bezpieczna żywność,
- inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze,
- nowoczesny ekosystem biznesowy,
- wysoka jakość życia.
Ile można uzyskać wsparcia?
Maksymalny poziom dofinansowania wyniesie 70% wydatków kwalifikowalnych.
Dane dotyczące intensywności dofinansowania i wartości wydatków kwalifikowanych zostaną podane po opublikowaniu dokumentacji konkursowej.
Budżet konkursu to 58 529 250 zł (słownie: pięćdziesiąt osiem milionów pięćset dwadzieścia dziewięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt złotych).
Nabór wniosków
Organizatorem naborów w konkursie „Innowacyjność i konkurencyjność MŚP” jest Mazowiecka Jednostwa Wdrażania Projektów Unijnych (MJWPU). Wnioski o przyznanie pomocy składa się wyłącznie za pośrednictwem systemu obsługi wniosków aplikacyjnych MEWA 2.0., a termin składania wniosków potrwa od 9 lutego 2024 r. do 20 marca 2024 r.
Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/innowacyjnosc-i-konkurencyjnosc-mazowieckich-msp/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu