fbpx
 

Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej

9 lipca 2024by Joanna Pohl
19 marca 2024 roku, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Filip Nowak podpisali umowę na realizację programu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”. Na ten cel przeznaczono 1,25 miliarda złotych, z czego niemal 80% dofinansowania pochodzi z Programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” (FEnIKS), a reszta z budżetu państwa.
O programie

Program ma na celu wsparcie przynajmniej 2 tysięcy placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Każdy podmiot POZ, który ma podpisaną umowę z NFZ, może ubiegać się o środki z programu. Kwalifikują się także nowo powstałe placówki, pod warunkiem, że podpiszą umowę z Funduszem najpóźniej w dniu zawarcia umowy o udzielenie grantu.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że inwestycje w ramach programu mają na celu poszerzenie oferty świadczeń profilaktycznych, leczniczych, opieki domowej i środowiskowej oraz wzmocnienie funkcji diagnostycznych na poziomie POZ. Dodatkowo, program ma promować otwieranie nowych placówek POZ, szczególnie na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia, co ma przyczynić się do zwiększenia dostępności i efektywności systemu opieki zdrowotnej.

Realizacja i finansowanie

Projekt będzie realizowany w formule grantowej, a kwota grantu będzie uzależniona od rocznej liczby osób zapisanych do danego miejsca udzielania świadczeń w POZ, bazując na aktywnej liście pacjentów.

Granty będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i IT oraz na roboty budowlane, takie jak adaptacja pomieszczeń związana z poszerzeniem zadań zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ.

Wsparcie dla terenów mniej rozwiniętych

Jednym z głównych celów programu jest otwarcie nowych placówek POZ na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia. Obszary te często posiadają uboższy dostęp do komunikacji publicznej, co utrudnia pacjentom dotarcie do specjalistów i wykonanie niezbędnych badań. W związku z tym, premiowane będą podmioty działające na obszarach z ograniczonym dostępem do POZ lub na tzw. „białych plamach”, zgodnie z Mapami Potrzeb Zdrowotnych.

Wsparcie inwestycyjne

Granty będą mogły zostać przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, sprzętu IT oraz na roboty budowlane, takie jak adaptacje pomieszczeń. Okres kwalifikowania wydatków w ramach projektu dla placówek POZ kończy się 30 czerwca 2028 roku.

Harmonogram i organizacja naborów

Organizatorem naborów wniosków w ramach programu będzie Narodowy Fundusz Zdrowia. Pierwszy nabór zaplanowano na przełom grudnia 2024 i stycznia 2025. W sumie zaplanowano cztery nabory, w ramach których wsparcie otrzyma 2000 placówek POZ.

Oczekiwane efekty projektu

Projekt „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” ma przynieść wymierne korzyści w postaci zwiększenia dostępności do podstawowych i specjalistycznych usług zdrowotnych, zwłaszcza na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich. Dzięki wsparciu inwestycyjnemu możliwe będzie otwarcie nowych placówek POZ, co z kolei przyczyni się do niwelowania różnic regionalnych w dostępności do usług zdrowotnych. W konsekwencji, nastąpi poprawa jakości świadczonych usług zdrowotnych oraz wzmocnienie odporności systemu medycznego.

Podpisanie umowy na realizację programu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” to krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców Polski, zapewnienia im lepszego dostępu do opieki zdrowotnej oraz wzmocnienia całego systemu ochrony zdrowia.

Skorzystaj z szansy na dofinansowanie oraz poprawę dostępności i jakość opieki zdrowotnej w Polsce!

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365