Firmy znajdujące się w kłopotach finansowych mogą ogłosić swoją upadłość, ale także restrukturyzować się. Na czym polega ta restrukturyzacja i jak dokonać restrukturyzacji finansowania? Zapraszamy do lektury.
Czym jest restrukturyzacja? Na czym polega?
Restrukturyzacja polega na zawieraniu przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz przeprowadzaniu działań sanacyjnych.
Cel restrukturyzacji
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego-również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Restrukturyzacja to działania, które mają polepszyć wydajność i sprawność funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Zdolność restrukturyzacyjna
Zdolność restrukturyzacyjną posiadają:
- osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w CEIDG
- osoba prawna prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą, na przykład spółki kapitałowe, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia
- jednostka organizacyjna, której ustawa nadaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą, na przykład wspólnota mieszkaniowa, spółka kapitałowa w organizacji
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna nieprowadząca działalności gospodarczej
- spółki osobowe: jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne
- wspólnicy osobowych spółek handlowych, ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem (w przypadku spółek: komandytowej i komandytowo-akcyjnej – komplementariusz – osoba mająca obowiązek prowadzić sprawy spółki)
- wspólnicy spółki partnerskiej.
Przesłanki restrukturyzacji
Aby można było przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne trzeba spełnić określone przesłanki.
- postępowanie może być prowadzone tylko wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością.
Przy czym niewypłacalność dłużnika występuje, kiedy nie reguluje on wymagalnych zobowiązań pieniężnych – opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące.
Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się ponad 24 miesiące.
Z kolei dłużnik zagrożony niewypłacalnością to dłużnik, którego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.
Złożenie wniosku restrukturyzacyjnego
Wniosek restrukturyzacyjny składa dłużnik do sądu restrukturyzacyjnego. Brak jest konkretnego terminu złożenia takiego wniosku, natomiast w interesie dłużnika jest złożenie takiego wniosku jak najszybciej.
Plan restrukturyzacyjny i jego elementy
Wstępny plan restrukturyzacyjny powinien być sporządzony przez dłużnika i dołączony do wniosku restrukturyzacyjnego. Plan taki powinien zawierać:
- analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika
- wstępny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów
- wstępny harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych
- sprawozdanie finansowe dłużnika sporządzone na dzień przypadający w okresie 30 dni przed dniem złożenia wniosku.
Koszt postępowania restrukturyzacyjnego
1000 zł– opłata sądowa od wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego
200 zł- opłata od uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego
Składając wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, trzeba pamiętać o wszystkich kosztach składających się na postępowanie. Należą do nich między innymi: koszty związane ze sprzedażą mienia, koszty będące następstwem zwolnień pracowniczych oraz:
- w przypadku przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego koszty wynagrodzenia nadzorcy sądowego, mieszczące się w przedziale mniej więcej 10 000–230 000 zł. Dłużnik jest zobowiązany uiścić zaliczkę na wydatki przyspieszonego postępowania układowego w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i dołączyć do wniosku dowód wpłaty
- w przypadku postępowania sanacyjnego koszty wynagrodzenia zarządcy, mieszczące się w przedziale mniej więcej 15 000–1 100 000 zł
- w postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik wybiera nadzorcę układu, który pełni swoją funkcję na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem określającej również wynagrodzenie nadzorcy.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
- postępowanie o zatwierdzenie układu (najmniej sformalizowana procedura restrukturyzacyjna. W postępowaniu o zatwierdzenie układu to dłużnik wybiera nadzorcę układu, przygotowuje propozycje układowe oraz przedstawia je wierzycielom dbając o to, by odpowiednia większość poparła układ. Dopiero po przyjęciu układu, dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu);
- przyspieszone postępowanie układowe (jest najpopularniejszym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Tak jak przy postępowaniu o zatwierdzeniu układu jego zainicjowanie jest możliwe tylko jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności);
- postępowanie układowe (rządzi się podobnymi zasadami jak przyspieszone postępowanie układowe, pozbawione jest jednak instrumentów usprawniających jego przebieg, w tym dotyczących braku możliwości składania sprzeciwu przez wierzycieli np. co do nieumieszczenia ich w spisie wierzycieli. Postępowanie to daje jednak możliwość na restrukturyzację, gdy suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności);
- postępowanie sanacyjne (wiąże się z wdrożeniem działań związanych z przywróceniem dobrej kondycji przedsiębiorstwa przy użyciu części środków charakterystycznych dla postępowania upadłościowego).
Skutki wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego
W skrócie: Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje podział zobowiązań dłużnika na zobowiązania podlegające układowi, czyli możliwe do objęcia procedurą restrukturyzacyjną – na przykład do rozłożenia w czasie, zredukowania wysokości, rozłożenia spłaty na raty, konwersję wierzytelności na udziały lub akcje.
Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomógł Państwu zrozumieć, czym właściwie to postępowanie restrukturyzacyjne jest i na czym polega. Niewątpliwie jest to rozwiązanie, które warto przemyśleć by uchronić firmę przed upadłością.
Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.