Zapewniamy stałe wsparcie biurom rachunkowym oraz przedsiębiorcom w zakresie bieżących zagadnień podatkowych i powiązanych kwestii ZUS.
Oferujemy:
*Przykładowo, jeżeli w miesiącu marcu skorzystałeś/aś z 4 godzin konsultacji, to z ostatniej możesz skorzystać w następnym miesiącu, co oznacza że w kwietniu będziesz miał/a do wykorzystania 6 godzin itd.;
Usługa „Bezpieczny ryczałt” kierowana jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w 2022 roku i zastanawiają się nad wyborem formy opodatkowania w postaci ryczałty od przychodów ewidencjonowanych.
Przepisy w zakresie wyboru stawki ryczałtowej nie są jasne i odwołują się do kodów PKWiU, które niekiedy nie do końca odpowiadają rzeczywistości gospodarczej. Stawka ryczałtowa staje się skomplikowana szczególnie w sytuacji, gdy w ramach JDG przedsiębiorca wykonuje różne usługi.
Przykład
Jacek wykonuje usługi w oparciu o umowę B2B na rzecz spółki działającej jako software house. Zgodnie z umową, w zakres jego usług wchodzą następujące czynności:
Jednakże, Jacek wykonuje również usługi typowe dla analityka biznesowego, tj. zajmuje się analizą wymagań, tworzeniem specyfikacji systemowych, modelowaniem procesów biznesowych. W przypadku podjęcia decyzji o wyborze formy opodatkowania JDG w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz spełnienia wymaganych przez przepisy warunków, Jacek powinien być uprawniony do stosowania następujących stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
Jacek powinien jednak zmienić zawartą przez siebie umowę B2B żeby doprecyzować zakres wykonywanych przez siebie usług.
Przykład
Jan jest specjalistą w firmie z branży produkcyjnej i współpracuje stale z jednym podmiotem w oparciu o umowę B2B. Zgodnie z umową, w zakres jego usług wchodzą m.in. usługi doradztwa technicznego świadczonego na rzecz klientów jego zleceniodawcy, ale także szkolenie podległej mu kadry oraz obowiązki z zakresu sprzedaży – usługi pośrednictwa i pozyskiwania klientów.
W związku z niekorzystnymi zmianami podatkowo – składkowymi w ramach tzw.„Polskiego Ładu”, Jan zamierza skorzystać z formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ma jednak wątpliwości co do zasadności stosowanych stawek ryczałtu.W przypadku podjęcia decyzji o wyborze formy opodatkowania JDG w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz spełnienia wymaganych przez przepisy warunków, Jan powinien być uprawniony do stosowania następujących stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
W pierwszej kolejności należy zadbać o precyzyjne opisanie wykonywanych usług w zawartej umówię B2B. Istotne jest, aby opis pokrywał się z zakresem fizycznie wykonywanych usług przez danego przedsiębiorcę. Taka umowa stanowić będzie podstawę do ustalenia możliwych do zastosowania stawek ryczałtu.
Kolejny krok polega na zabezpieczeniu zastosowanych wstępnie ustalonych stawek ryczałty za pomocą istniejących w polskim systemie podatkowym rozwiązań.
Odbywa się to w drodze pozyskania:
! UWAGA: Pozyskanie samej interpretacji podatkowej nie jest wystarczające, z uwagi na fakt, że organy podatkowe wydają interpretację na podstawie kodu PKWiU wskazanego przez wnioskodawcę. W konsekwencji, w przypadku kontroli podatkowej, w razie braku opinii klasyfikacyjnej GUS, istnieje ryzyko podważenia zastosowanych przez podatnika stawek ryczałtu, co widać się będzie z obowiązkiem uiszczenia zaległego podatku, odsetek od zaległości podatkowej, a nawet dodatkowych kar wymierzanych na podstawie k.k.s.
1) Wsparcie doradcy podatkowego w ustaniu prawidłowej stawi ryczałtu;
2) wsparcie doradcy podatkowego w precyzyjnym ustaleniu brzmienia umowy B2B;
3) sformułowanie wniosku o wydanie opinii statystycznej do GUS (PKWiU) oraz wniosku o wydanie interpretacji podatkowej celem kompleksowego zabezpieczenia stosowania stawki ryczałtu;
4) ciężar kontaktu z właściwymi organami i urzędami w zakresie złożonych wniosków spoczywa na nas
5) przekazanie wytycznych odnośnie sposobu dokumentacji wykonywanych usług i fakturowania do księgowości przedsiębiorcy;
Oferujemy także kompleksowy audyt podatkowy. Dowiedz się więcej z informacji poniżej.
Celem audytu kompleksowego jest pogłębiona weryfikacja prawidłowości wywiązania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, a także sprawdzenie potencjalnych obszarów oszczędności podatkowych.
KOMPLEKSOWA WERYFIKACJA OBSZARÓW:
! Na życzenie klienta możliwa weryfikacja istniejących w danym podmiocie procedur podatkowych.
Efektem naszych prac jest zwięzły raport wraz z podsumowaniem najistotniejszych kwestii, rekomendacjami oraz szacunkowymi kwotami zidentyfikowanych ryzyk oraz oszczędności/ ulg podatkowych.
Usługa skierowana jest do podmiotów prowadzących działalność w formie spółek kapitałowych i osobowych: partnerskich, komandytowych, jawnych, komandytowo-akcyjnych.
Skorzystaj z pomocy licencjonowanego doradcy podatkowego już dziś.
Usługa jest wykonywana w całości przez licencjonowanego doradcę podatkowego.
Jeżeli na poniższe pytanie odpowiedziałeś/aś twierdząco, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w obniżeniu podatku dochodowego Twojej spółki!
Jeżeli prowadzisz spółkę i reinwestujesz swoje zyski z zamiarem wykorzystania ich na rozwój działalności lub kapitalizujesz swoją spółkę w drodze dopłat wspólników, możesz bez ponoszenia żadnych kosztów (za wyjątkiem wdrożenia ulgi) obniżyć podstawę obliczenia podatku dochodowego Twojej spółki
Na czym polega atrakcyjność ulgi podatkowej od zatrzymanego zysku i wniesione o maksymalnie 750.000,00 zł, co przekłada się na maksymalnie 142.500,00 złe oszczędności na podatku dochodowym Twojej spółki.
Zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku musi nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 lat licząc od końca roku, w którym dopłata została wniesiona lub została podjęta uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce.
Odliczenie przysługuje łącznie w trzech latach począwszy od roku wniesienia dopłaty/ podwyższenia kapitału zapasowego lub rezerwowego, a jego wysokość jest obliczana w oparciu o algorytm wskazany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podstawowym parametrem wpływającym na wysokość ulgi jest wysokość stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, która znacząco wzrosła w 2022 r.
Spółka HURT-DETAL sp. z o.o. w drodze uchwały podjętej w maju 2022 r. dokonała zatrzymania zysku za 2021 r. w kwocie 1 mln PLN i przekazała go na kapitał rezerwowy.
Uwzględniając wysokość stopy referencyjnej NBP obowiązującej na koniec poprzedniego roku, oraz na koniec 2022 r. i koniec 2023 r. na poziomie 3%, powyższe może pozwolić na zaliczenie do dodatkowych kosztów podatkowych w następującej wysokości:
Łącznie spółka HURT-DETAL sp. z o.o. może być upoważniona do dodatkowej ulgi podatkowej w wysokości 91.000,00 PLN.