fbpx
 

ZROBIMY TO ZA CIEBIEKonsultacje dotyczące Polskiego Ładu
Skorzystaj z pomocy doradcy

Wraz z planowanym wprowadzeniem programu Polski Ład pojawi się mnóstwo zmian. Nie wiesz, które z nich dotyczą Ciebie i Twojej firmy? Zapraszamy na konsultację z doradcą podatkowym lub księgowym, który przeprowadzi kompleksową analizę skutków wprowadzenia Polskiego Ładu w Twojej firmie.

Posiadamy specjalne narzędzie do obliczania skutków Polskiego Ładu w Twojej firmie.

Za pośrednictwem narzędzia stworzonego przez najlepszych specjalistów, dokonamy obliczenia skutków, jakie wywoła w Twojej firmie wprowadzenie Polskiego Ładu. Analiza zakłada różne warianty i modyfikacje w zależności od formy prowadzenia działalności.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/12/two-business-partners-working-in-office-min-scaled.jpg

Posiadamy specjalne narzędzie do obliczania skutków Polskiego Ładu w Twojej firmie.

 • jednoosobowej działalności gospodarczej/ spółki cywilnej,
 • spółki jawnej,
 • spółki partnerskiej,
 • spółki komandytowej,
 • spółki komandytowo-akcyjnej,
 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki akcyjnej,
 • prostej spółki akcyjnej.

Uwzględniamy cztery formy podatkowe:
podatek liniowy, podatek ryczałtowy, podatek na zasadach ogólnych i CIT.

Usługi świadczone przez Doradców 365

299
Netto + VAT
Szybka e-konsultacja z doradcą podatkowym/księgowym oraz obliczenie skutków wprowadzenia Polskiego Ładu w firmach
 • konsultacja z wykwalifikowanym doradcą dotyczące Polskiego Ładu,
 • użycie autorskiego narzędzia do obliczenia skutków wprowadzenia Polskiego Ładu w Twojej firmie,
 • charakterystyka każdej formy prowadzenia działalności oraz analizę rodzajów opodatkowania wraz z przedstawieniem największych wad i zalet każdego z nich,
 • przeprowadzenie krótkiej ankiety wysłanej e-mailowo, która umożliwi wykonanie obliczeń.
 • Usługa będzie świadczona w 100% online, a termin jej realizacji wynosi zazwyczaj 2-3dni robocze.
149
netto + VAT
Szybkie obliczenie skutków wprowadzenia Polskiego Ładu dla firmy
 • użycie autorskiego narzędzia do obliczenia skutków wprowadzenia Polskiego Ładu w Twojej firmie,
 • przeprowadzenie krótkiej ankiety wysłanej e-mailowo, która umożliwi wykonanie obliczeń,
 • Usługa świadczona w 100% online.
 • Termin realizacji jest krótki – 2-3 dni robocze.

Dlaczego warto postawić na Doradców 365?

D O Ś W I A D C Z E N I E

od 20 lat z sukcesami pomagamy ludziom zdobyć ich upragnione dotacje i dofinansowania

T E R M I N O W O Ś Ć

Działamy szybko i sprawnie, doskonale wiemy jak cenny jest czas

S K U T E C Z N O Ś Ć

Osiągamy zamierzone efekty, bo sukces klienta jest i naszym sukcesem

I N D Y W I D U A L N O Ś Ć

Nasze usługi są dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta
https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2019/04/img-faq-1.png

Słowniczek Doradców 365
Pojęcia, pytania i odpowiedzi

Dlaczego usługa obliczania skutków Polskiego Ładu jest tak ważna i istotna?

Dzięki tej usłudze zyskają Państwo obliczenia, które mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych rozmów ze swoimi doradcami podatkowymi czy księgowymi. Decydując się na usługę z konsultacją, będą Państwo mieli szanse porozmawiać z naszymi specjalistami w tym zakresie.

Czy to narzędzie jest narzędziem rzetelnym i profesjonalnym?

Nasze narzędzie zostało zaprojektowane na zamówienie marki Doradcy365 przez profesjonalnego, licencjonowanego doradcę podatkowego i praktyka w zakresie księgowości. Narzędzie jest bardzo dokładne i obliczy skutki wprowadzenia Polskiego Ładu w Twojej firmie, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji o tymco dalej? Jakie działania należy wdrożyć? Co poprawić? Jak się przygotować na Polski Ład?

Na czym polega konsultacja z doradcą? Jakie sprawy obejmuje?

Z naszym doradcą możesz skonsultować dowolną sprawę związaną z podatkami w kontekście Polskiego Ładu. Doradca odpowie na Twoje wszelkie pytania i wątpliwości (np. Czy zasadne jest rozważenie zmiany formy opodatkowania lub zmiany formy prawnej?).

Nie zwlekaj! Zleć kalkulacje skutków Polskiego Ładu w Twojej firmie już dziś!

Formy prowadzenia działalności a Polski Ład
Dowiedz się więcej

Jednoosobowa działalność, spółka z o.o., a może prosta spółka akcyjna (PSA)? Podpowiadamy, co wybrać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza w świetle Polskiego Ładu 2022

Nie ulega wątpliwości, że większość polskich przedsiębiorców prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze. Jednak możliwe, że zmieni się to, gdyż od nowego roku 2022 wzrośnie wysokość składki zdrowotnej, i równolegle zostanie zniesiona możliwość odliczenia jej od podatku, wyższe będą obciążenia prowadzenia firmy.

Płatnikiem składki zdrowotnej jest każdy jednoosobowy przedsiębiorca, a jej wysokość zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów lub przychodów.

Jak wygląda roczna płatność składki zdrowotnej dla poszczególnej formy opodatkowania?

Przyjmując, że średni dochód wynosi 50.000,00 zł, przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem (czyli rocznym obciążeniem składką zdrowotną) zapłaci ok. 3700 zł. Natomiast przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólny zapłaci podatek w wysokości ok. 4320 zł. Podatnicy rozliczający się podatkiem liniowy zapłacą ok. 2450 zł.

Przy czym dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, minimalna kwota składki zdrowotnej wynosi 305,56 zł, dla rozliczających się na zasadach ogólnych – 270,90 zł, a dla tych, którzy rozliczają się podatkiem liniowym – 270,90 zł.

Ryczałt

Podstawą opodatkowania dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem jest przychód. Stawka podatku jest zależna od charakteru prowadzonej działalności i może wynieść: 17%, 15%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5% czy 3%. Jeżeli przedsiębiorca posiada minimum 4 dzieci, kwotą wolną od podatku jest kwota 85 528 zł. W tej formie opodatkowania brak podatku solidarnościowego, ulgi na dzieci, ulgi dla klasy średniej czy możliwości współrozliczania podatku z małżonkiem.

Zasady ogólne

Podstawą opodatkowania dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych jest dochód (przychód-koszty). Stawka podatku wynosi 17% (przy dochodach do 120 tys. zł) i 23% (dla dochodów powyżej 120 tys. zł). Przy dochodach powyżej 1 mln zł istnieje możliwość tzw. podatku solidarnościowego. Oprócz tego, przedsiębiorcy przysługuje ulga na dzieci, ulga dla klasy średniej (jeśli przychód w danym roku wynosił pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł) oraz możliwość współrozliczania z małżonkiem.

Podatek liniowy

Podstawą opodatkowania dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym jest dochód (przychód-koszty). Stawka podatku jest niezależna od osiągniętego dochodu i wynosi 19%. Przy dochodach powyżej 1 mln zł istnieje możliwość tzw. podatku solidarnościowego. Oprócz tego, dla przedsiębiorcy posiadającego minimum 4 dzieci kwota wolna od podatku wynosi 85 528 zł. W tej formie opodatkowania brak: ulgi na dzieci, ulgi dla klasy średniej czy możliwości współrozliczania podatku z małżonkiem.

Zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Zalety
Niewątpliwą zaletą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest niski koszt prowadzenia (brak wkładu własnego, rejestracja bez opłat, można prowadzić uproszczoną księgowość). Kolejną zaletą jest bezpłatna i szybka rejestracja, a także niezależność. Ponadto przedsiębiorca płaci jeden podatek.

Wady
Przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, w tym także majątkiem swojej rodziny. W czasie dziedziczenia mogą wystąpić trudności formalne. Przedsiębiorca prowadzący JDG ma obowiązek opłacania ZUS na określonym ustawowo poziomie, bez względu na to, czy firma przynosi zysk, czy stratę.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle Polskiego Ładu 2022

Spółka z o.o. musi mieć wspólników, a także zarząd. Wspólnicy sp. z o.o. nie podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, chyba że spółka jest jednoosobowa.

Składka zdrowotna dla spółki jednoosobowej wynosi 9% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w 2022 roku około 533 zł miesięcznie, czyli 6396 zł rocznie.

Natomiast składka zdrowotna dla spółki jednoosobowej lub wieloosobowej, powołanej na mocy ustawy, wynosi 9% od wysokości wypłacanego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji prezesa lub członka zarządu.

Jeśli chodzi o opodatkowanie spółki z o.o., to mamy do czynienia z tzw. podwójnym podatkiem. Pierwszy z tytułu spółki, a drugi z tytułu wypłacenia pieniędzy z zysku spółki na rzecz wspólników – tzw. dywidenda. Nie ma tego przy jednoosobowej działalności gospodarczej – tam zysk firmy jest od razu do dyspozycji przedsiębiorcy. W spółce z o.o. natomiast, wspólnik nie może dowolnie rozporządzać zyskiem na bieżąco, ponieważ należy on do spółki, w związku z tym, każdy ruch pieniądza musi być szczegółowo ewidencjonowany.

Tzw. mały podatnik, czyli spółka z o.o. z przychodami do 2 000 000 euro

Stawka podatku: 9%

Dywidenda wspólników: 19%

Efektywna stawka podatku: 28%

Wynagrodzenia członka zarządu na podstawie powołania: 17% (przy dochodach do 120 tys. zł), 32% (przy dochodach powyżej 120 tys. zł).

Spółka z o.o. z przychodami powyżej 2 000 000 euro

Stawka podatku: 19%

Dywidenda wspólników: 19%

Efektywna stawka podatku: 38%

Wynagrodzenia członka zarządu na podstawie powołania: 17% (przy dochodach do 120 tys. zł), 32% (przy dochodach powyżej 120 tys. zł).

Spółka z o.o. –  IP Box

Stawka podatku: 5%

Dywidenda wspólników: 19%

Efektywna stawka podatku: 24%

Wynagrodzenia członka zarządu na podstawie powołania: 17% (przy dochodach do 120 tys. zł), 32% (przy dochodach powyżej 120 tys. zł).

Spółka z o.o. –  Estoński CIT

Stawka podatku: 10%(ale płacona w momencie wypłaty dywidendy).

Dywidenda wspólników: 19% (jednak będzie pomniejszana o: 70% lub 90% zapłaconego CIT, zależnie od okoliczności).

Efektywna stawka podatku: 21%

Wynagrodzenia członka zarządu na podstawie powołania: 17% (przy dochodach do 120 tys. zł) 32% (przy dochodach powyżej 120 tys. zł).

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Można wyróżnić 3 sposoby przekształcenia JDG w sp. z o.o.:

 1. Zakończenie JDG i założenie nowej sp. z o.o. (poprzez sprzedaż majątku między JDG a sp. z o.o., tzw. cesja umów).
 2. Wniesienie JDG jako wkładu do sp. z o.o. (ograniczenie możliwości korzystania z obniżonej 9% stawki CIT, jeżeli zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa przekroczyły łącznie równowartość kwoty co najmniej 10 000 euro).
 3. Przekształcenie JDG w sp. z o.o. (sukcesja umów; przedsiębiorca odpowiada osobiście za szkody wyrządzone spółce, wspólnikom, osobom trzecim, a roszczenia z tego tytułu przedawniają się po upływie 3 lat od przekształcenia; ograniczenie możliwości korzystania z obniżonej 9% stawki CIT, jeżeli zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa przekroczyły łącznie równowartość  kwoty co najmniej 10 000 euro).
Zalety i wady przekształcenia

Zalety:

 • prosta rejestracja spółki, można to zrobić przez stronę S24,
 • niski kapitał (5000 zł),
 • możliwość ograniczenia odpowiedzialności do majątku spółki.

Wady:

 • wymagana umowa w formie aktu notarialnego (dodatkowe koszty, wizyty u notariusza),
 • rejestracja w KRS(koszty uzyskania wpisu oraz czas oczekiwania na wpis),
 • wymóg prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych,
 • coroczne sprawozdania finansowe.

Prosta spółka akcyjna w świetle Polskiego Ładu 2022

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/12/team-business-analysts-discussing-business-strategy-contemporary-office-room-with-blurred-background-min-scaled.jpg

Prosta spółka akcyjna pozwala wykorzystać zalety spółki z o.o. i spółki akcyjnej w jednym podmiocie.

Akcjonariusze prostej spółki akcyjnej – nawet gdy akcjonariusz jest jeden – opłacają składkę zdrowotną w wysokości 9%, naliczoną od podstawy stanowiącej 100% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw od 2022 roku.

Prosta spółka akcyjna może mieć jednoosobowy zarząd i nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej. W przypadku zarządu zasady oskładkowania są takie same jak przy spółce z o.o.

Obciążenie podatkowe w prostej spółce akcyjnej wygląda tak samo jak w sp. z o.o.

Spółka z o.o. a prosta spółka akcyjna – różnice

Zamiast kapitału zakładowego w prostej spółce akcyjnej tworzony jest kapitał akcyjny, który może wynosić nawet 1 złoty. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania P.S.A.. Jedyne ryzyko to utrata wniesionych środków. W P.S.A. występuje duża elastyczność, swoboda wyboru umów. Powołanie prostej spółki akcyjnej wymaga sporządzenia statutu spółki w formie aktu notarialnego. Zyski osiągane przez prostą spółkę akcyjną są opodatkowane podwójnie. Spółka płaci CIT, a potem jej wspólnicy, w momencie wypłaty dywidendy, płacą PIT.

Zalety i wady prostej spółki akcyjnej

Zalety:

 • minimalny wkład 1 zł,
 • rejestracja przez portal S24,
 • brak wpływu mniejszych udziałowców na działalność spółki,
 • możliwość rozwiązania spółki bez likwidacji,
 • akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Wady:

 • obowiązek corocznego składania sprawozdań finansowych,
 • obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

W celu uzyskania większej ilości i bardziej szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami lub bezpośrednio do e-sklepu, gdzie mogą Państwo wykupić usługę konsultacji z doradcą w zakresie Polskiego Ładu.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone