fbpx
 

Jakiego rodzaju wydatki można objąć ulgą badawczo-rozwojową (B+R)?

5 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Ulga badawczo-rozwojowa umożliwia zaliczenie niektórych wydatków w ramach kosztów podatkowych. Żeby móc z niej skorzystać, należy wiedzieć, jakiego rodzaju wydatki można nią objąć. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do otrzymania ulgi B+R.

Czym jest i komu przysługuje ulga badawczo-rozwojowa?

Ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje od 2016 roku i przysługuje każdemu, kto uzyskuje dochody z działalności gospodarczej, która jest opodatkowana skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Do tego należy prowadzić działalność w obszarze badawczo-rozwojowym lub zajmować się innowacyjnymi przedsięwzięciami. Dzięki temu można kilkukrotnie zaliczyć niektóre wydatki do kosztów podatkowych.

Kiedy przysługuje ulga B+R?

Żeby uzyskać tego rodzaju ulgę, należy sprawdzić, czy koszty, które są ponoszone, kwalifikują są do jej przyznania. Oczywiście wszystkie muszą być bezpośrednio związane z działalnością B+R.

Wśród tego rodzaju kosztów są m.in. wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, a także te z tytułu umów zleceń czy umowy o dzieło. Mogą to być także wydatki dotyczące nabycia specjalistycznego sprzętu, materiałów lub surowców (które nie należą do środków trwałych), koszty przeznaczone na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i równorzędne (świadczone na podstawie umowy i zgodne z przepisami o szkolnictwie wyższym i nauce), wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej lub jej nabycie, koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, a także odpisy amortyzacyjne od środków trwałych.

Doradztwo specjalistów w tej dziedzinie

Uzyskanie ulgi  B+R może okazać się pewnego wyzwaniem. Dlatego specjaliści w Doradcy365 chętnie udzielą wszelkiego rodzaju pomocy, związanej z doradztwem w tym zakresie. Nasi eksperci pomogą zarówno w kwestiach dotyczących kwalifikacyjnych, jak i wszelkich formalnościach.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone