Leasing na firmę – wywiad z ekspertem

19 września 2021by Martyna Skulska

Leasing na firmęwywiad z ekspertem i właścicielem firmy Silesia Leasing, Panem Marcinem Kowalikiem

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, w którym specjalista w zakresie leasingu, Pan Marcin Kowalik tłumaczy czym właściwie leasing jest, jakie rodzaje leasingu istnieją i dlaczego leasingu nie należy się bać.

  1. Panie Marcinem, czym tak właściwie jest leasing? Mimo tego, że jest popularny wciąż wiele osób nie wie, na czym tak naprawdę polega.

Leasing to usługa finansowa polegająca na „użyczeniu” przedsiębiorcy lub klientowi indywidualnemu określonego przedmiotu w zamian za płatność w postaci rat leasingowych.

  1. Kto może być leasingobiorcą?

Leasing jest dla każdego. Jeśli prowadzisz firmę, jest to optymalne rozwiązanie podatkowe. Raty leasingu możesz rozliczać w ramach kosztów prowadzenia działalności. Jeśli jesteś klientem indywidualnym, możesz skorzystać z leasingu konsumenckiego i cieszyć się dowolnym samochodem w atrakcyjnej racie miesięcznej.

  1. Czy przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął swoją działalność może wziąć leasing?

W zależności, co jest przedmiotem umowy oraz jaka firma leasingowa udziela finansowania. Niektóre firmy dla tak zwanych start-upów mają ofertę leasingu niemniej każdą tego typu sprawę rozpatruje się indywidualnie.

  1. Dla wielu osób leasing = samochody. Ale w leasing można wziąć nie tylko pojazd, prawda?

Leasing to nie tylko samochody. Leasing obejmuje całe spektrum działalności gospodarczej od maszyn i urządzeń, przez sprzęt medyczny, przemysł energetyczny morski, lądowy, sprzęt IT w tym również oprogramowanie i wiele innych. Decyzję o przyjęciu do finansowania przedmiotu określają firmy leasingowe indywidualnie.

  1. Jakie są rodzaje leasingu?Czy może Nam Pan przybliżyć, na czym każdy z nich polega i jakie między nimi występują różnice?

Wyróżniamy następujące rodzaje leasingu:

leasing operacyjny ( rata leasingu jest kosztem uzyskania przychodu, czas trwania umowy warunkowany jest amortyzacją i nie może być krótszy niż 40% normatywnego umorzenia środka po stronie finansującego. Po zakończeniu umowy leasingu za określoną w umowie wartość resztową auto lub inny przedmiot przechodzi na własność leasingobiorcy)

leasing finansowy ( kosztem dla klienta jest rata odsetkowa oraz odpisy amortyzacyjne. Dodatkowo klient na początku umowy dokonuje wpłaty całej wartości podatku VAT. Kapitał nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Umowa może być zawierana na krótsze okresy gdyż nie jest warunkowana koniecznością umorzenia amortyzacji po stronie finansującego),

leasing zwrotny (polega na tym, że Korzystający dokonuje sprzedaży na rzecz firmy leasingowej własnego środka trwałego, a następnie przystępuje do umowy leasingu, na podstawie, której nadal korzysta z tego środka trwałego. Dzięki tej transakcji klient pozyskuje środki finansowe na bieżącą działalność nie pozbawiając się przedmiotu, który nadal użytkuje)

leasing konsumencki (zwany również prywatnym jest dedykowany dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Korzyści wynikające z leasingu konsumenckiego to proste procedury związane z zawarciem umowy, które trwają krócej niż formalności związane z kredytem bankowym, formalności związane z rejestracją i ubezpieczeniem dokonuje Leasingodawca),

najem długoterminowy (wiąże się jedynie z płatnościami za rzeczywiste zużycie pojazdu, a wykup pojazdu jest jedynie opcją. Dzięki elastycznej polityce ustalania wartości końcowej wysokość raty dostosowana jest do potrzeb klienta. Cena odkupu jest z góry ustalona i zawarta w umowie i stanowi wartość rynkową pojazdu),

  1. Czy jest jakiś z góry nałożony okres trwania leasingu czy jest to kwestia indywidualna ustalana pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą?

Minimalny okres, na jaki zawierana jest umowa leasingu uzależniona jest od klasyfikacji środka trwałego. Wiążę się to z koniecznością odpisów amortyzacyjnych, jakie finansujący dokonuje po swojej stronie. Aby określić czas, na jaki umowa jest zawierana przedmiot leasingu musi zamortyzować się minimum w 40%. Wyjątek stanowi leasing finansowy oraz pożyczka gdyż w tych przypadkach amortyzację przedmiotu umowy odpisuje klient.

  1. Co łatwiej otrzymać? Leasing czy kredyt?

Leasing jest uproszczoną formą pozyskania finansowania. Natomiast przy kredycie dokonuje się bardzie skrupulatnej weryfikacji klienta, oceny zdolności kredytowej oraz dotychczasowej historii. Bywa, że klient dostaje negatywną decyzję kredytową a mimo to może otrzymać zgodę na leasing.

  1. Jakie dokumenty są wymagane do zawarcia umowy?

Działalność prowadzona (osoby fizyczne, sp. cywilne):

  • wniosek leasingowy,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • dokument tożsamości właściciela,
  • umowa spółki (w przypadku spółki cywilnej), wraz z aneksami,
  • dokumenty finansowe.

Klienci indywidualni (bez działalności gospodarczej):

  • wniosek leasingowy,
  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodó

Spółki prawa handlowego:

  • wniosek leasingowy,
  • wypis z KRS-u,
  • umowa spółki w formie aktu notarialnego wraz z aneksami,
  • dokument tożsamości reprezentanta zgodny z KRS,
  • dokumenty finansowe.
  1. Jak wygląda wykup samochodu po poszczególnych rodzajach leasingu?

W przypadku leasingu operacyjnego przy składaniu wniosku o leasing ustalane są warunki, na jakich ma obowiązywać umowa tzn. opłata wstępna, czas, na jaki jest zawierana oraz wartość końcowa. Po spełnieniu przez leasingobiorcę wszystkich ciążących po jego stronie zobowiązań i dokonaniu wykupu przedmiot umowy przechodzi na jego własność. Leasing finansowy, co do zasady oparty jest na tym samym schemacie, co leasing operacyjny jedyna różnica polega na wykupie. W przypadku leasingu operacyjnego strony ustalają warunki, na jakich przedmiot umowy przechodzi na własność leasingobiorcy. Innymi słowy rata wykupu ustalana jest przy podpisaniu umowy i może to być 1% wartości przedmiotu umowy, ale również wyższy %. Natomiast w przypadku leasingu finansowego ostania rata leasingu jest równocześnie zakończeniem finansowania i przedmiot z automatu staje się własnością leasingobiorcy.

  1. Leasing dla wielu kojarzy się z samochodami nowymi, a prawdą jest że leasingować można także samochód używany, prawda? Co ma bezpośredni wpływ na wybór pojazdu- nowego czy używanego?

Wszystko to indywidualne preferencje klientów. Można stwierdzić, że udział w poszczególnych segmentach rozkłada się po połowie. Proszę pamiętać, że mówimy nie tylko o samochodach osobowych, ale również o samochodach dostawczych, ciężarowych, autobusach czy pojazdach specjalistycznych. Na wybór czy samochód nowy czy używany ma wiele czynników;

  • dostępność,
  • marka, typ, model,
  • wyposażenie,
  • przydatność,
  • cena zakupu.

Panie Marcinie, bardzo dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365