Na okres od 1 stycznia 2022r. do 31 grudnia 2027r. została zatwierdzona mapa pomocy regionalnej w Polsce.
Czym jest mapa pomocy regionalnej w Polsce?
Mapa ta przedstawia regiony Polski, które kwalifikują się do regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz określa poziom pomocy w tych regionach. Poziom oznacza maksymalną wysokość pomocy, jaa można przyznać pojedynczemu beneficjentowi, wyrażona jako odsetek kwalifikowanych kosztów inwestycji.
Cele mapy pomocy regionalnej
Pomoc ta ma służyć wspieraniu rozwoju gospodarczego obszarów Europy, które są w niekorzystnym położeniu oraz zapewnić równe warunki działania w różnych państwach członkowskich.
Jakie województwa zakwalifikowały się do otrzymania wyższej pomocy? Obszar „A”.
- Lubelskie;
- Podkarpackie;
- Podlasie;
- Świętokrzyskie;
- Warmińsko- mazurskie;
- Małopolskie;
- Zachodniopomorskie;
- Lubuskie;
- Opolskie;
- Kujawsko- pomorskie;
- Łódzkie;
- Śląskie;
- Pomorskie;
a także region mazowiecki regionalny.
Dlaczego akurat te województwa?
Te regiony zalicza się do będących w najbardziej niekorzystnym położeniu, gdzie PKB na jednego mieszkańca wynosi poniżej 75% średniej UE.
Ile wynosi intensywność pomocy na tych obszarach?
Maksymalna pomoc dla dużych przedsiębiorstw wynosi od 30 do 50% w zależności od wysokości PKB.
Jakie województwa nie kwalifikują się do pomocy razem z innymi województwami? Tzw. Obszar „B”
Województwa wielkopolskie i dolnośląskie. Dlaczego? Ze względu na dobry rozwój sytuacji gospodarczej. Maksymalna intensywność pomocy tutaj wynosi od 15% do 25%.
Obszar „C”
26 gmin regionów warszawskiego wschodniego iz zachodniego, które sąsiadują z regionem mazowieckim regionalnym kwalifikują się do objęcia pomocą jako obszary „c” i maksymalna intensywność pomocy wynosi w nich od 25% do 35%.
Zwiększenie intensywności pomocy
We wszystkich obszarach intensywność pomocy może zostać zwiększona, a le maksymalna o 10% w przypadku średnich przedsiębiorstw i 20% w przypadku inwestycji dokonywanych przez małe przedsiębiorstwa, o ile są to inwestycje początkowe o kosztach kwalifikowanych 50 mln euro.
Uczciwa konkurencja na jednolitym rynku
W zmienionych wytycznych w sprawie pomocy regionalnej utrzymano jednocześnie silne zabezpieczenia, które uniemożliwiają państwom członkowskim wykorzystywanie środków publicznych do przenoszenia miejsc pracy z jednego państwa członkowskiego do innego.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu.