Program Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy tzw. FERC jest współfinansowany przez Unię Europejską. Całkowity budżet programu to 11,4 mld zł, w tym wkład UE 9,1 mld zł. Prowadzone projekty zapewnią cyfryzację i udostępnią wszystkim użytkownikom Internetu zasoby z różnych dziedzin, w tym administracji publicznej, nauki i kultury.
Lepsze możliwości uczenia się i zarządzania kompetencjami cyfrowymi
Program FERC ma na celu między innymi usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej, w tym dofinansowanie szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych oraz ułatwienie rozpatrywania wniosków obywatelskich.
Zwiększenie dostępności danych medycznych i rozwój telemedycyny
Wsparcie w ramach tego programu otrzymają również projekty mające na celu zwiększenie dostępności danych medycznych oraz rozwój telemedycyny. Są to projekty wspierające profilaktykę, usprawniające procesy diagnostyczne i lecznicze oraz zwiększające dostępność i jakość usług specjalistycznych.
Dzięki wprowadzeniu najnowocześniejszych rozwiązań możemy otrzymać recepty, diagnozy i zalecenia lekarskie bez wizyty w gabinecie. Cyfrowa łączność systemów IT eliminuje również konieczność dostarczania danych w każdym urzędzie.
Dostęp do ultraszybkiego internetu
Program zapewnia również wszystkim obywatelom dostęp do ultraszybkiego internetu. Szkoły, szpitale, urzędy, instytucje kultury oraz centra technologiczne i biznesowe mogą korzystać z dostępu do sieci.
Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań wyzwań społeczno-gospodarczych
Program wspiera również współpracę międzysektorową w zakresie cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych. Pozwala nam to tworzyć rozwiązania poprawiające jakość naszego życia w takich obszarach jak transport, opieka zdrowotna, energetyka, ochrona środowiska czy edukacja.
Współpraca między sektorem prywatnym a rządem daje możliwość wzajemnego uczenia się od najlepszych praktyk i opracowywania odpowiedzi na najpilniejsze potrzeby i wyzwania przyszłości.
Wzmocnienie systemu cyberbezpieczeństwa
Kolejną korzyścią wynikającą z wdrożenia programu FERC jest wzmocnienie systemów cyberbezpieczeństwa. Gwarantuje to bezpieczne przechowywanie danych na co dzień powierzanych różnym instytucjom.
Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem programu FERC. Więcej informacji i aktualności na temat przygotowań do programu FERC 2021-27 wkrótce.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu