fbpx
 

480 milionów zł dla start-upów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

20 stycznia 2023by Martyna Skulska

Rusza Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak uzyskać dotacje dla Twojego start-upu. 

W ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-27 na finansowanie projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa przeznaczone zostanie łącznie 663 mln euro.Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej podążają za Polską Wschodnią (PO PW), a program wspierania rozwoju firm typu start-up: w prognozie finansowej na lata 2021-27 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zarezerwuje 104 mln euro na wsparcie start-upów w Polsce Wschodniej poprzez tzw. platformy startowe.

Platformy startowe to programy inkubacyjne budowane przez organizacje partnerskie, takie jak uczelnie, inkubatory, parki naukowo-technologiczne, fundusze VC oraz firmy świadczące usługi dla start-upów.

Osoby z pomysłem na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą zakwalifikować się do „platformy startowej” i otrzymać pakiet usług podstawowych, usług specjalistycznych i wskazówek od menedżera inkubacji na czas trwania inkubacji.

W wyniku inkubacji powstają modele biznesowe i MVP, które są walidowane.

W nowej wersji Platformy Startowej zaszły istotne zmiany. Po pierwsze, program „Europejski Fundusz dla Polski Wschodniej” obejmie także część województw mazowieckich (z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu sąsiednich województw).

Ponadto start-upy będą mogły uzyskać dofinansowanie na zakup specjalistycznych usług, które nie są dostępne w ramach platformy lub u partnerów.

Zmiany dotyczą również mechanizmu finansowania dostępu do rynku dla start-upów, które zbudowały MVP. W ramach nowego programu „najbardziej obiecujące” firmy otrzymają możliwość pozyskania dalszego finansowania w dwóch etapach.

W pierwszym etapie przyznane zostanie do 600 000 zł. Dotacje będzie można przeznaczyć na wynagrodzenia, marketing, zakup usług potrzebnych do opracowania modelu biznesowego, inwestycje itp.

W drugim etapie do 3 mln zł otrzymają przedsięwzięcia, które „wykazują obiecujące wyniki w obszarach ważnych dla makroregionu”.

Firmy, które wyczerpały dotacje na rozwój startupów w Polsce Wschodniej i inkubują lub zakończyły inkubację w Platformach również mają możliwość otrzymania dotacji w ramach nowego programu. Uwaga: jeśli posiadasz ważne sprawozdanie z inkubacji, możesz ubiegać się o dofinansowanie w ramach I etapu.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, pierwszy otwarty nabór ogłoszony w ramach programu „Europejski Fundusz dla Polski Wschodniej” skierowany jest do start-upów, które nie miały możliwości ubiegania się o dofinansowanie z 1.1.2 PO PW z perspektywy finansowej wyjścia.

Przewidywany termin ogłoszenia ww. oferty publicznej to koniec lutego/początek marca br.

Najpóźniej w drugim kwartale tego roku powinny być znane szczegóły dotyczące wyboru i zasad działania nowej platformy startowej.

Śledź Nas na bieżąco, by wiedzieć więcej.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu 

 

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone