fbpx
 

Na jakie dotacje mogą liczyć przedsiębiorcy w 2022 roku?

21 lutego 2022by Katarzyna Krupicka

W związku z problemami pandemicznymi, wzrostem inflacji i innymi czynnikami, które utrudniły przedsiębiorcom płynność finansową, w zeszłym roku można było skorzystać z różnych dotacji. Ze względu na dalsze, ciągnące się różnego rodzaju problemy wielu instytucji, także w tym toku dostępne są lub będą granty dla wielu polskich firm. Jaki jest ich zakres, kto może się o nie starać lub do kiedy należy zgłosić wniosek?

Bezzwrotna dotacja 5000 zł w ramach tarczy antykryzysowej

W 2022 roku, podobnie jak w 2021, także można skorzystać z różnych dofinansowań dla przedsiębiorców. 20 grudnia zeszłego roku pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia poprzedni dokument, dotyczący wsparcia uczestników obrotu gospodarczego, którzy są poszkodowani wskutek pandemii koronawirusa. Tym samym został wznowiony program bezzwrotnych dotacji w ramach tarczy antykryzysowej dla firm w wysokości 5000 zł, aby przedsiębiorcy mogli w ten sposób pokryć koszty prowadzenia swoich działalności. Dotyczy on małych i mikroprzedsiębiorstw, jednak w tym roku z grupy tej zostały wykluczone osoby samozatrudnione na jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać dotację 5000 zł?

Chcąc otrzymać wsparcie finansowe od rządu w bieżącym roku, należy spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD firmy. Są one następujące: 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów, obejmuje działalność barów, tawern, koktajlbarów, dyskotek – o ile serwują głównie napoje, piwiarni i pubów, sklepów z kawą, pijalni soków owocowych, sprzedawców napojów w ruchomych punktach, 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, oraz 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana – z wyłączeniem m.in. działalności wesołych miasteczek.

Kolejnym wymogiem w celu pozyskania dofinansowania dla firmy jest oczywiście wykazanie spadku przychodów. Tutaj konieczne będzie przedstawienie przychodu za grudzień 2021 r., który powinien być niższy o minimum 40% od przychodu w następujących miesiącach: lutym 2020 lub wrześniu 2020 lub grudniu 2020 lub listopadzie 2021. Przychody te można porównać do któregokolwiek z powyżej wymienionych miesięcy. Co więcej, to przedsiębiorca sam może wybrać, który z nich będzie odpowiedni i pozwoli mu na uzyskanie dotacji.

Dodatkowym koniecznym warunkiem jest jeszcze jedna kwestia. Firma, która będzie się ubiegać o świadczenie pieniężne, oprócz spełnienia wszystkich powyższych wskazań, musi być prowadzona minimum od 31 marca 2021 roku.

Dotacja jest bezzwrotna tylko wtedy, jeśli przedsiębiorca nie zrezygnuje z prowadzenia działalności przez minimum 3 miesiące od momentu, kiedy otrzyma wsparcie finansowe.

Jak złożyć wniosek o dotację z tarczy antykryzysowej?

Tak samo, jak przy wcześniejszych staraniach o dotację z poprzednich tarcz antykryzysowych, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy. Musi być on właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Dokument należy przesłać w do PUP w formie elektronicznej, najdalej do 15 kwietnia 2022 roku.

Konkursy i inicjatywy PARP na 2022 rok

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ponownie umożliwia zdobycie grantów, które mają na celu wsparcie finansowe początkujących przedsiębiorców. Są to zarówno inicjatywy kontynuowane z 2021 roku, jak i zupełnie nowe konkursy. Należą do nich m.in. programy „Platformy startowe” i „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Chcąc wziąć w nich udział, uczestnicy mogą liczyć na pomoc ekspertów w celu rozwinięcia pomysłu na ciekawy biznes. Stworzą wraz z nimi szczegółowy plan inkubacji, a po jego realizacji, a także otrzymaniu pozytywnych rekomendacji, firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozwój swojego biznesu w kwocie 1 mln zł.

Kolejnym konkursem PARP jest „Granty Eurogranty”, gdzie nagrodą finansową jest 300 tys. zł. Tutaj istnieje jednak zastrzeżenie, że pozyskane w konkursie środki muszą być wykorzystane w ramach usług doradczych i opracowania studium wykonalności oraz przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programu UE zarządzanego przez Komisję Europejską.

W marcu tego roku planowany jest również nabór wniosków dla firm, które potrzebują w swoich działalnościach gospodarczych wdrożenia robotyzacji. Będzie to konkurs, tzn. robogrant, w którym wziąć udział będą mogły przedsiębiorstwa produkcyjne z branży przemysłowej.

Szansa także dla MŚP w wybiciu się na rynku międzynarodowym

PARP będzie uruchamiał także kolejną edycję konkursu „Internacjonalizacja MŚP”. Planowany termin jego ogłoszenia to przełom drugiego i trzeciego kwartału 2022 roku. Będzie to szansa na dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które funkcjonują w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim.  Warunkiem uzyskania grantu jest posiadanie minimum jednej usługi, która ma potencjał rozwinąć się na międzynarodowym rynku. Dzięki niemu, biznesy te będą mogły przygotować swoją ofertę do nowych partnerów biznesowych także za granicą i nastawić się na eksport swoich produktów i usług.

Dzięki tej dotacji, przedsiębiorstwa będą mogły zainwestować w usługi doradcze poza Polską, przeznaczyć wydatki na udział w międzynarodowych targach, wystawach, a także misjach gospodarczych. Wsparcie finansowe będzie także możliwe do wykorzystania w ramach zakupów środków trwałych, niematerialnych wartości, w tym również prawnych.

Dla tych, którzy będą chcieli rozwinąć się na rynku poza UE i Szwajcarią, dotacja wyniesie 800 tys. zł. W przypadku Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii i Norwegii, grant będzie wynosił 550 tys. zł.

Dotacja nowych technologii energetycznych od NCBR

Inną okazją do pozyskania świadczenia finansowego jest program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przygotowało dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla dużych firm. Jego celem jest wsparcie rozwiązań z dziedziny nowych technologii w zakresie energii lub opracowanie nowych produktów. Należy do nich np.:  energetyka solarna lub wiatrowa na lądzie, morska energetyka wiatrowa, technologie wytwarzania i wykorzystania wodoru, magazyny energii i mikrosieci energetyczne i cieplne lub energetyczne wykorzystanie odpadów i ciepła z gazów poprocesowych oraz ciepła geotermalnego. Budżet, jaki został przeznaczony dla firm w tej inicjatywie to 377,7 mln zł.

Kto może skorzystać ze wsparcia NCBR i na co je przeznaczyć?

Firmy, które składają się z przynajmniej jednego przedsiębiorstwa i minimum jednej jednostki naukowej mogą przystąpić do konkursu NCBR. Jednak liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo. Dotacja może zostać przeznaczona na wszelkie wydatki związane z opracowaniem, a także testowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz produktów. Tutaj uwzględniane są również koszty, które dotyczą wynagrodzeń, usług B+R, które zlecane będą innym podmiotom czy wydatki związane z prototypowaniem.

Inicjatywa FENG na lata 2021-2027

W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 wciąż trwają prace.  Program ten będzie wspierał innowacyjne projekty i badania firm, które korzystają z nowoczesnych technologii.  Realizacja projektu ma wpłynąć na wzrost aktywności badawczo-rozwojowej polskich firm, rozwój innowacyjności, cyfryzacji i ochronę środowiska oraz energetyki. Wsparcie finansowe ma także na celu pomoc MŚP w poprawie konkurencyjności i dofinansowanie projektów dotyczących transformacji przemysłowej.

Dla kogo są skierowane fundusze z FENG?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy, będą mogli ubiegać się o tego rodzaju wsparcie. Jest to również dotacja dla firm, które mają niewielkie doświadczenie w B+R, jednak są zainteresowane wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań i projektów. Pierwsze konkursy mają zostać ogłoszone w drugiej połowie 2022 roku. FENG przeznacza na ten cel dotację w wysokości 76 mld euro.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone