O sprawach cudzoziemców słów kilka

28 grudnia 2022by Martyna Skulska
Wywiad z Panią Prezes Związku Pracodawców Mentor Biznesu – Swietłaną Walczak

Swietłana Walczak jest ekspertem ds. cudzoziemców, zajmuje się m.in. audytami wewnętrznymi w firmach zatrudniających obcokrajowców oraz profesjonalną rekrutacją obywateli z Polski oraz krajów Europy Wschodniej. Poznaj Panią Prezes i dowiedz się więcej, jak może pomóc w sprawach cudzoziemców.

1. Pani Swietłano, proszę opowiedzieć coś o sobie i o swoich największych osiągnięciach z perspektywy kariery zawodowej

Dążenie do ciągłego doskonalenia prawa oraz polepszenia warunków zarówno dla pracodawców, jak i obcokrajowców, doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj tj. działam jako Ekspert ds. Polityki Migracyjnej w Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej oraz jako Wiceprzewodnicząca Prezydium Wielkopolskiej Rady Dialogu Społecznego, która jest częścią najważniejszej instytucji krajowego dialogu społecznego w Polsce. Stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Cieszę się, że moje 15 letnie doświadczenie powoduje, że mogę mieć istotny wpływ na to w jaki sposób będzie wyglądało prawo dotyczące cudzoziemców w Polsce.

2. Jakie kwalifikacje Pani posiada?

Jestem absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Szczecińskim, a także menedżerskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

3. Jest Pani Prezesa Związków Pracodawców Mentor Biznesu – jak wygląda Pani dzień? Dlaczego zdecydowała się Pani na założenie takiego Związku?

Dzień zaczynam od treningu na siłowni. Założyłam Związek Pracodawców Mentor Biznesu dlatego, że od lat walczę o ułatwienie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, co znacząco uprościłoby życie zarówno pracodawcom, jak i pracownikom zagranicznym. Chcąc mieć większy na to wpływ założyłam organizację, która zrzesza firmy przede wszystkim zatrudniające cudzoziemców. Zależało mi by pracodawcy mogli dowiedzieć się u źródła, jak rozwiązać swoje problemy i skorzystać z niezbędnych szkoleń i audytów, żeby byli na bieżąco ze zmieniającym się prawem. W dzisiejszych czasach jest bardzo trudno nadążyć ze wszystkimi przepisami. Zrzeszając się u nas pracodawcy nie muszą się o to martwić. Są zabezpieczeni pod względem prawidłowego zatrudnienia cudzoziemców. Jesteśmy jedyną organizacją która tak zrzesza. Dodatkowo jesteśmy wielkopolskim przedstawicielem największej organizacji pracodawców w Polsce, a jest ich tylko 6 na cały kraj.

4. W jaki sposób pomaga Pani ludziom?

Jak tylko wybuchła wojna, uruchomiłam specjalną infolinię dla uchodźców, w ramach której wraz z moim zespołem udzielaliśmy porad i wsparcia. Łączyliśmy osoby poszukujące mieszkania z tymi, którzy mieli możliwość udzielenie schronienia. Współtworzyliśmy bezpłatne przedszkole dla dzieci Ukraińskich. Zrekrutowaliśmy opiekunki, które jednocześnie były psycholożkami, aby jak najbardziej pomóc dzieciom po traumatycznych wydarzeniach. Zorganizowaliśmy zabawki, znaleźliśmy miejsce i zrekrutowaliśmy dzieci. Od 20 lat odkąd ludzie zaczęli przyjeżdżać do Polski, pomagałam w drodze na początku całkowicie za darmo. Osoby przyjeżdżające tutaj otrzymywały nocleg w wynajętym przeze mnie mieszkaniu, wyżywienie, pomoc w znalezieniu pracy i transporcie do miejsca docelowego. Było to niezwykle trudne przedsięwzięcie ze względów finansowych. Nikt mnie w tym nie wspierał. Dlatego w 2011 r. powstała agencja zatrudnienia, która łączyła pracowników z pracodawcami i w końcu za moje usługi nie musiałam płacić sama tylko płacili za nie pracodawcy. Dzięki temu mogłam dawać cudzoziemcom dużo więcej niż mogli otrzymać gdziekolwiek. W 2020 r. przekształciliśmy się w firmę doradczo- szkoleniową. Wprowadziłam jedyną na rynku usługę zabezpieczenia rotacyjnego, która polega na definiowaniu przyczyn konfliktów, które wpływają na rotację cudzoziemców pracujących w firmie (nie oceniamy organizacji tylko ryzyka i pomagamy je zabezpieczyć). Weryfikujemy poprzez metody badawcze poziom ryzyka występowania poszczególnych elementów konfliktu. Obiektywnie definiujemy wyciek kadry z organizacji. Szukamy przyczyn rotacji w różnych obszarach. Efektem naszych działań jest zestaw rekomendacji dla zarządu. W ramach usługi przeprowadzamy szczegółową analizę sytuacji w firmie, począwszy od bezpośrednich rozmów z kierownikami każdego działu, po rozmowę z każdym z pracowników niższego szczebla.

5. Czym zajmuje się Związek Pracodawców Mentor Biznesu?

Jako Związek Pracodawców Mentor Biznesu:

  • reprezentujemy interesy zrzeszonych przedsiębiorców przed władzami samorządowymi i administracyjnymi.
  • opiniujemy i współuczestniczymy w tworzeniu prawa gospodarczego.
  • skutecznie zabiegamy o lepsze prawo dla polskich przedsiębiorców, dbając o ich wizerunek.
  • reprezentujemy postulaty lokalnych przedsiębiorców przed Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego.
  • organizujemy cykliczne spotkania z przedstawicielami administracji publicznej i rządowej.
  • wspieramy w zakresie obsługi procesów legalizujących pobyt i zatrudnienie cudzoziemców.

6. Czy pamięta Pani najtrudniejsze przypadki w zakresie cudzoziemców, jakie udało się Pani załatwić/rozwiązać pomyślnie dla klientów?

Pamiętam przypadek klienta w Wielkopolsce, który zatrudniał obywatela Ukrainy na podstawie zezwolenia na pracę typu A. Cudzoziemiec oczekiwał na wydanie zezwolenia na pobyt i pracę, potocznie nazywane kartą pobytu, na podstawie wypełnionego załącznika do ww. zezwolenia. Ten pracownik pojechał na urlop na Ukrainę i przy wyjeździe został deportowany. Pytanie klienta dotyczyło tego, dlaczego taka sytuacja miała miejsce skoro jego pracownik miał wydane zezwolenie na pracę typ A i przebywał w Polsce na podstawie tzw. stempla (to jest pieczątka w paszporcie przystawiona przez urzędnika po weryfikacji jego wniosku na zezwolenie na pobyt i pracę). Takich przypadków niestety jest bardzo dużo, a jeśli chodzi o tego konkretnego cudzoziemca, faktycznie przebywał on nielegalnie, przy czym dojście do tej informacji, a także rozwiązanie tego problemu zajęło mi 30 minut. Okazało się, że cudzoziemiec złożył ok. 1,5 roku wcześniej wniosek na „kartę pobytu” ze względu zatrudnienie w agencji pracy. W związku z tym została wydana decyzja odmowna i nakazano mu opuszczenie Polski w ciągu 30 dni, czego nie zrobił, bo o tym nie wiedział.

7. W jakich konkretnie sprawach pomaga Pani cudzoziemcom?

Pomagam obcokrajowcom poprzez wsparcie zarówno firm, które zatrudniają cudzoziemców bezpośrednio, jak i agencji pracy, którym zależy, żeby ich pracownicy spali spokojnie, nie martwiąc się o to, że cokolwiek zagraża ich pobytowi w Polsce, a także czy są prawidłowo zatrudnieni. Świadomi klienci korzystają z usługi audytu teczek osobowych cudzoziemców, ponieważ wiedzą, że urzędy wydające zezwolenia dla obcokrajowców nie dają nam zielonego światła do zatrudnienia go, ponieważ obowiązek sprawdzenia tej dokumentacji, czy też zasadności / możliwości zatrudnienia cudzoziemca, leży po stronie pracodawcy.

8. W jakich sprawach mogłaby Pani pomóc klientom marki Doradcy 365?

We wszystkich sprawach związanych z zatrudnianiem cudzoziemców, a w szczególności w audycie
teczek osobowych oraz zabezpieczeniu rotacyjnym. Serdecznie zapraszam do kontaktu z naszym
biurem.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365