Jeśli dodajesz opakowania do produktów w ilości mniejszej niż tona opakowań rocznie, do 15 marca masz możliwość zwolnić się z opłaty produktowej.
Ile wynosi opłata produktowa?
Przykładowo:
Jeśli wprowadzisz/dodasz/zaimportujesz 500 kg rocznie opakowań z tworzyw sztucznych i 300 kg opakowań papierowych, będziesz miał obowiązek zapłacić do Urzędu Marszałkowskiego kwotę 2 270,55 zł oraz dodatkowo kwotę odpowiadającą 2% wartości netto opakowań dodanych w 2020r.
Jak zwolnić się z opłaty produktowej? Jak złożyć wniosek o pomoc de minimis BDO?
Jeśli wprowadzasz opakowania poniżej tony rocznie, możesz złożyć wniosek o pomoc de minimis, tzw. wniosek o zwolnienie od opłat.
Co zrobić, żeby zwolnić się z opłaty produktowej?
Warunkiem takiego zwolnienia jest złożenie odpowiednich dokumentów do Urzędu Marszałkowskiego dotyczących pomocy de minimis w terminie do 15 marca każdego roku.
Jakie dokumenty należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego, żeby uzyskać zwolnienie z opłaty produktowej?
Dokumenty, które należy złożyć to:
- wniosek o udzielenie pomocy de minimis z tytułu zwolnienia z opłaty produktowej,
- oświadczenie o pomocy de minimis w zakresie, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362)
- Formularz zawierający informacje obowiązkowe przy ubieganiu się o pomoc de minimis,
Składając wniosek o pomoc de minimis, przedsiębiorca zwolnione zostaje z:
- Obowiązku uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w tym dotyczących opłaty produktowej, oraz dokumentów potwierdzających recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, eksport odpadów opakowaniowych i wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych,
- obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, o których mowa w art. 19 ust. 1, oraz obowiązku dotyczącego sprawozdań o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne.
Kiedy należy złożyć wniosek o pomoc de minimis?
Ostateczny termin na złożenie wniosku o zwolnienie z opłaty produktowej i obowiązku prowadzenia kampanii edukacyjnych mija 15 marca 2021r.
Jeśli firma wprowadziła do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań do 1 tony, ale nie złożyła marszałkowi województwa w terminie do dnia 15 marca dokumentów o udzielenie pomocy de minimis lub ww. sprawozdania, nie może skorzystać z pomocy de minimis.
Jak samodzielnie przygotować wniosek o pomoc de minimis?
Należy:
1. pobrać dokumenty niezbędne do złożenia ze strony właściwego Urzędu Marszałkowskiego.
2. Uzupełnić je zgodnie ze stanem faktycznym,
3. Podpisać wniosek i wysłać go do właściwego Urzędu Marszałkowskiego
ZAMOW USŁUGĘ PRZYGOTOWANIA WNIOSKU O POMOC DE MINIMIS