Już wkrótce ruszy nabór w programie dotacyjnym Działanie FENX.01.01 Efektywność energetyczna. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności.
Cel programu
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) to następca dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko realizowanych w perspektywach 2007-2013 oraz 2014-2020 (POIiŚ).
Program jest istotnym narzędziem realizacji polityki energetycznej, klimatycznej i środowiskowej Polski i skupia się wokół 6 obszarów tematycznych:
- adaptacja do zmian klimatu;
- rozwój odnawialnych źródeł energii;
- ochrona środowiska;
- rozwój ochrony zdrowia;
- rozwój transportu;
- kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego.
Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Program FEniKS jest największym programem krajowym w całej Unii Europejskiej, zarówno pod względem finansowym, jak i liczby obszarów wsparcia.
Program zakłada realizację 8 priorytetów, w ramach których realizowane będą cele szczegółowe:
- Priorytet I: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności;
- Priorytet II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR;
- Priorytet III: Transport miejski;
- Priorytet IV: Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności;
- Priorytet V: Wsparcie sektora transportu z EFRR;
- Priorytet VI: Zdrowie;
- Priorytet VII: Kultura;
- Priorytet VIII: Pomoc techniczna.
Za realizację pierwszych dwóch priorytetów odpowiedzialny jest Minister Klimatu i Środowiska jako Instytucja Pośrednicząca . Łączna kwota środków przeznaczonych na ich sfinansowanie wynosi 9,75 mld euro (tj. ok 46 mld zł), co stanowi aż 40% całej alokacji UE w programie.
Dla kogo wsparcie?
Dofinansowanie w ramach Działania FENX.01.01 jest skierowane m. in. do przedsiębiorców (dużych i średnich).
Na co można przeznaczyć wsparcie?
Dofinansowanie zostanie przyznane na przedsięwzięcia polegające na:
- modernizacji energetycznej budynków zakładowych,
- podniesieniu efektywności energetycznej procesów wytwórczych,
- zwiększeniu efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych i zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia,
- instalacji urządzeń OZE,
- instalacji urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru, który może być kwalifikowany zgodnie z art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF.
Co ważne, zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych.
Ile można uzyskać wsparcia?
Wsparcie z UE pokrywać będzie do 85% kosztów kwalifikowalnych, natomiast maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) może wynieść nawet 100%.
Pomoc jest udzielana w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego, jako pomoc publiczna.
Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w tym działaniu wynosi 188 000 000 zł (słownie: sto osiemdziesiąt osiem milionów złotych).
Nabór wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać w terminie od 31 stycznia 2024 roku do 12 kwietnia 2024 roku.
W związku ze spodziewanym dużym zainteresowaniem tym programem i faktem, iż nie dla wszystkich chętnych wystarczy środków eksperci marki Doradcy365 sugerują jak najszybsze wpisanie się na listę potencjalnie zainteresowanych tym programem.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod poniższym adresem: https://doradcy365.pl/kontakt/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu