fbpx
 

Ulga na robotyzację – jakie wydatki mogą zostać objęte odliczeniem?

5 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

W bieżącym roku pojawiła się nowa ulga, z której mogą skorzystać firmy działające w zakresie robotyzacji. Dzięki niej można odliczyć niektóre wydatki, które zostały poniesione właśnie w tym zakresie. Które koszty można uznać w ramach powyższej ulgi?

Polski Ład i ulga na robotyzację

Wraz z nowym planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, w 2022 roku pojawiła się nowa ulga – dla biznesów nastawionych na robotyzację. Jest ona skierowana przede wszystkim do przedsiębiorstw, które pragną usprawnić swoje procesy produkcyjne i zastosować w tym celu roboty przemysłowe. Jej główny cel stanowi pomoc firmom, aby zwiększyły swoją produktywność oraz konkurencyjność na polskim i międzynarodowym rynku.

Kto może skorzystać z ulgi i jakie niesie ze sobą korzyści?

Nowa ulga podatkowa jest przeznaczona dla każdej działalności, bez względu na jej profil działania, a także wielkość. Zakłada jednak, że firma zakupi oraz zainstaluje przemysłowego robota, który korzystnie wpłynie na jej produkcję. Dzięki niej istnieje możliwość, aby uwzględnić, szeroko rozumiane, dodatkowe odliczenia kosztów, które dotyczą robotyzacji. Ulga pozwala zatem na odliczenie od dochodu 50% tego rodzaju kosztów i dotyczy wydatków, które zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-26.

Które koszty można zaliczyć do uzyskania ulgi?

Chcąc skorzystać z nowej ulgi podatkowej na robotyzację, koszty uzyskania przychodu danej firmy muszą mieścić się w ramach pewnych wytycznych. Należy do nich m.in. nabycie nowych robotów przemysłowych, maszyn oraz urządzeń, które spełniają tego rodzaju funkcje i służące do zabezpieczenia stanowisk pomiędzy człowiekiem a robotem. Ponadto uznaje się w tym zakresie również koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania maszyn, usług szkoleniowych oraz opłaty w ramach leasingu finansowego.

Doradztwo w zakresie ulgi na robotyzację

Firmy, które potrzebują wsparcia w zakresie doradczym przy uzyskaniu ulgi na robotyzację, mogą liczyć na pomoc naszych specjalistów. Eksperci Doradcy365 chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą przygotować się przedsiębiorstwom w taki sposób, aby zakwalifikowały się do jej otrzymania.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone