28 listopada 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia informacji o cenach transferowych przedłużające termin do 31 stycznia 2024 r. Dotyczy on podatników, których pierwotny termin upływa w okresie od 30 listopada do 31 grudnia 2023 r. Dla podatników z wydłużonym rokiem podatkowym, którym termin na złożenie TPR upływa po 31 grudnia 2023 r., termin pozostaje bez zmian.
Przedłużenie terminu jest uzasadnione kilkoma czynnikami, w tym:
- bardzo późnym opublikowaniem narzędzia do sporządzania i wysyłki TPR, które weszło do użytku pod koniec października;
- koniecznością dopracowania narzędzia, które w niektórych przypadkach okazuje się zawodne, np. zawiesza się lub kasuje dotychczasowe dane;
- brakiem opublikowania pytań i odpowiedzi dotyczących nowego narzędzia;
- koniecznością uzyskania PESEL i podpisu elektronicznego z podpiętym numerem PESEL dla jedynego członka zarządu w firmie będącej obcokrajowcem.
Mimo przedłużenia terminu, lepiej nie odkładać prac nad TPR.
Sporządzenie TPR wymaga zgromadzenia i przeanalizowania dużej ilości danych. W przypadku podatników, którzy mają rozbudowaną strukturę transakcyjną, może to być czasochłonny proces.
Wymaga to także od podatnika posiadania wiedzy i doświadczenia w zakresie cen transferowych. W przypadku podatników, którzy nie mają w tym zakresie specjalistycznej wiedzy, zaleca się skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego.
Co najważniejsze jednak, TPR musi być sporządzone zgodnie z przepisami. W przypadku podatników, którzy nie mają doświadczenia w sporządzaniu TPR, istnieje ryzyko popełnienia błędu. Im wcześniej rozpocznie się prace, tym więcej czasu będzie na konsultacje z doradcą podatkowym i uniknięcie popełnienia błędu.