fbpx
 

Zawody przyszłości: co nas czeka w najbliższych latach?

17 października 2023by Joanna Pohl
Rynek pracy wciąż ewoluuje, a postępująca automatyzacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja będą miały coraz większe wpływ na jego kształt. Jakie zawody będą najbardziej poszukiwane w najbliższych latach?
Za pięć lat

Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do 2028 r. popularność zyska pięć zawodów:

  • Specjalista ds. energii odnawialnej

Specjaliści ds. energii odnawialnej będą odpowiedzialni za projektowanie, instalację i utrzymanie systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy geotermalna. Będą również odpowiedzialni za doradztwo i promocję tych technologii.

  • Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa będą odpowiedzialni za ochronę systemów informatycznych przed atakami cybernetycznymi. Będą zajmować się m.in. analizą zagrożeń, wdrażaniem zabezpieczeń i reagowaniem na incydenty.

  • Inżynier bioinformatyki

Inżynierowie bioinformatyki będą odpowiedzialni za analizę i interpretację danych genetycznych. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii medycznych i tworzeniem nowych produktów.

  • Specjalista ds. edukacji online

Specjaliści ds. edukacji online będą odpowiedzialni za projektowanie i prowadzenie kursów i szkoleń online. Będą również zajmować się m.in. wsparciem technicznym i marketingiem.

  • Psycholog lub psychiatra

Psycholodzy i psychiatrzy będą nadal poszukiwani w związku z rosnącymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Będą zajmować się m.in. diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych, udzielaniem wsparcia psychologicznego oraz prowadzeniem psychoterapii.

Za dziesięć lat

W ciągu najbliższej dekady będziemy obserwować wzrost popytu na następujące zawody:

  • Specjalista ds. sztucznej inteligencji

Specjaliści ds. sztucznej inteligencji będą odpowiedzialni za projektowanie, rozwój i wdrażanie systemów sztucznej inteligencji. Będą zajmować się m.in. tworzeniem algorytmów, analizą danych i budowaniem modeli.

  • Specjalista ds. edycji genów

Specjaliści ds. edycji genów będą odpowiedzialni za stosowanie technologii edycji genów w celu leczenia chorób i poprawy zdrowia. Będą zajmować się m.in. przeprowadzaniem badań naukowych, wdrażaniem nowych terapii i tworzeniem nowych produktów.

  • Ekonomista kryptowalut

Ekonomista kryptowalut będzie odpowiedzialny za analizę rynku kryptowalut i tworzenie strategii inwestycyjnych. Będą zajmować się m.in. badaniem czynników wpływających na ceny kryptowalut, wdrażaniem nowych produktów i usług związanych z kryptowalutami oraz doradztwem inwestycyjnym.

  • Technolog żywności

Technolog żywności będzie odpowiedzialny za rozwój nowych produktów spożywczych i poprawę jakości żywności. Będą zajmować się m.in. wdrażaniem nowych technologii produkcji żywności, badaniem właściwości żywności i tworzeniem nowych receptur.

  • Specjalista ds. zmian klimatu

Specjalista ds. zmian klimatu będzie odpowiedzialny za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.

Za piętnaście lat

Za 15 lat wzrośnie zapotrzebowanie na następujące zawody:

  • Specjalista ds. etyki AI

Specjaliści ds. etyki AI będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie zasad etycznych dotyczących rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji. Będą zajmować się m.in. analizą potencjalnych zagrożeń związanych z sztuczną inteligencją, tworzeniem standardów i regulacyjnych oraz doradztwem dla przedsiębiorstw i rządów.

  • Kurator danych

Kuratorzy danych będą odpowiedzialni za zarządzanie zbiorami danych i zapewnienie ich jakości. Będą zajmować się m.in. gromadzeniem danych, ich czyszczeniem i przetwarzaniem oraz analizą.

  • Specjalista ds. adaptacji klimatycznej

Specjaliści ds. adaptacji klimatycznej będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.

  • Inżynier biomedyczny

Inżynierowie biomedyczni będą odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie terapii genowych i nanotechnologii medycznych. Będą zajmować się m.in. prowadzeniem badań naukowych, wdrażaniem nowych technologii i tworzeniem nowych produktów.

  • Inżynier terraformacji

Inżynierowie terraformacji będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz terraformacji Marsa i innych planet. Będą zajmować się m.in. projektowaniem i budową systemów wspierających życie, badaniem możliwości terraformacji i tworzeniem strategii dla przedsiębiorstw i rządów.

Czy roboty nas zastąpią?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, postępująca automatyzacja i sztuczna inteligencja sprawiają, że wiele zawodów staje się coraz bardziej zautomatyzowanych. To z kolei może prowadzić do utraty miejsc pracy dla ludzi.

Z drugiej strony, powstają również nowe zawody, które wymagają umiejętności, których nie są w stanie opanować maszyny. Do tego dochodzi fakt, że ludzie są nadal niezbędni do nadzorowania i naprawiania maszyn.

Ostatecznie, to jak bardzo roboty zastąpią ludzi na rynku pracy, zależy od wielu czynników, w tym od tempa rozwoju technologii, zmian w gospodarce i postaw ludzi wobec pracy.

Przyczyny, dla których roboty mogą nas zastąpić:

  • Automatyzacja: Roboty są coraz bardziej zdolne do wykonywania zadań, które wcześniej były wykonywane przez ludzi.
  • Sztuczna inteligencja: Sztuczna inteligencja pozwala robotom podejmować decyzje i działać autonomicznie.
  • Zmiany w gospodarce: Globalizacja i outsourcing mogą doprowadzić do utraty miejsc pracy w niektórych sektorach gospodarki.
  • Postawy ludzi wobec pracy: Ludzie są coraz bardziej skłonni do automatyzacji pracy, która jest niebezpieczna, powtarzalna lub niewdzięczna.

Przyczyny, dla których roboty nie zastąpią nas całkowicie:

  • Umiejętności ludzi: Ludzie są nadal w stanie wykonywać zadania, które wymagają kreatywności, empatii i umiejętności interpersonalnych.
  • Nadzór i naprawa: Ludzie są nadal potrzebni do nadzorowania i naprawiania maszyn.
  • Postawy ludzi wobec pracy: Ludzie nadal cenią pracę i chcą mieć poczucie sensu i celu w swoim życiu.
Podsumowanie

Rynek pracy w najbliższych latach będzie się zmieniał pod wpływem postępującej automatyzacji i sztucznej inteligencji. Powstaną nowe zawody, a niektóre z obecnych mogą zostać wyparte przez maszyny.

Aby być przygotowanym na te zmiany, warto zdobywać umiejętności i kwalifikacje, które będą poszukiwane w przyszłości. Warto również być otwartym na nowe wyzwania i być gotowym do zmiany ścieżki kariery.

Oferujemy możliwości otrzymania nawet 100% dotacji na podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia oferowane przez nas.

Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.