Panie Rafale, dlaczego warto się zainteresować tym programem?
Dolny Śląsk jest miejscem rozwoju wielu innowacyjnych projektów i miejscem, w które warto inwestować. Dlatego dla przedsiębiorców z tego regionu został opracowany program, który ma na celu zwiększyć innowacyjność, a tym samym konkurencyjność ich działalności, dzięki współpracy z uczelniami wyższymi i innymi ośrodkami naukowymi. Do pozyskania w ramach tego projektu jest kwota do 200 000 zł w postaci grantu, więc jest się o co starać.
W jaki sposób można wykorzystać otrzymane dofinansowanie?
Przede wszystkim środki należy przeznaczyć na usługi badawczo-rozwojowe, które dotyczą wdrożenia lub rozwoju produktu/technologii, tutaj przykładowo możemy wymienić:
- opracowanie nowej lub udoskonalonej usługi lub wyrobu,
- wykonanie testów wdrożeniowych,
- wykonanie analiz przedwdrożeniowych,
- prowadzenie badań i analiz w zakresie optymalizacji produktu.
Ponadto środki można przeznaczyć na audyt technologiczny (cel nieobligatoryjny), czyli zbadanie potrzeb badawczych i technologicznych oraz pomoc w określeniu potrzeb wdrożeniowych, których realizacja nastąpi w ramach usługi badawczo-rozwojowej (jest to kwota do 5 % otrzymanego bonu).
Kto może skorzystać z tego grantu?
Projekt skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ale są też pewne warunki, które muszą one spełniać:
- posiadają siedzibę lub oddział na terenie województwa dolnośląskiego wraz z wpisem do KRS lub CEiDG,
- są uprawnieni do otrzymania pomocy de minimis,
- nie posiadają zaległości wobec Skarbu Państwa,
- nie pozostają pod zarządem komisarycznym ani nie znajdują się w toku likwidacji lub postępowania upadłościowego,
- przedsiębiorca lub którykolwiek członek organu zarządzającego (w przypadku spółki kapitałowej) bądź wspólnik spółki osobowej nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, np. składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu itp.,
- nie są podmiotem wykluczonym z możliwości ubiegania się o dofinansowanie (zgodnie z regulaminem projektu),
- nie otrzymały wcześniej wsparcia z tego samego projektu.
Czy są jakieś kryteria dotyczące wykorzystania środków?
Środki muszą zostać przeznaczone na innowację procesową lub produktową, która obejmować będzie jeden z obszarów Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska:
- chemia i medycyna,
- Auto-Moto-Aero-Space,
- surowce naturalne i wtórne,
- maszyny i urządzenia,
- „Zielony ład”,
- „Przemysł 4.0”,
- „Życie wspomagane technologią”.
Jaką kwotę dokładnie może otrzymać firma?
W ramach projektu firma dostaje wsparcie:
- finansowe – do 200 000 zł w postaci bonu na innowacje, z przeznaczeniem na: audyt technologiczny (do 5% wart. bonu) i usługi badawczo-rozwojowej dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii. Dofinansowanie wyniesie maks. 85%, a wkład własny przedsiębiorstwa to min. 15%.
- niefinansowe – w postaci konsultacji i doradztwa w zakresie np. wstępnej oceny możliwości dofinansowania projektu, wpisywania się przedsiębiorstwa i jego pomysłu w inteligentne specjalizacje regionu, poszukiwania kompetentnych zespołów naukowych do współpracy.
W jaki sposób można złożyć wniosek?
Wniosek wraz kompletem załączników można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej (podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby uprawnione lub upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy) w placówce Grantodawcy albo na adres mailowy:
Jakie są terminy składania wniosków?
I runda: 20.04.2022 r. – 30.04.2022 r.
II runda: 1.05.2022 r. – 31.05.2022 r.
III runda: 1.06.2022 r. – 30.06.2022 r.
IV runda: 1.07.2022 r. – 31.07.2022 r.
Dziękuję za rozmowę.