fbpx
 

Czym jest ulga na prototypy i jak ją uzyskać?

20 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Polski Ład wprowadził nowe rodzaje ulg, które wspierają innowację w przedsiębiorstwach. Dzięki nim polskie firmy mogą skorzystać z dodatkowych korzyści i odliczyć niektóre poniesione wydatki. Jedna z tego rodzaju ulg dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Takie rozwiązanie pozwala znacznie taniej stworzyć prototyp i wdrożyć go do masowej produkcji.

Czym jest ulga na prototypy?

Nowa ulga stworzona przez Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu, która dotyczy prototypów ma na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań poprzez możliwość dodatkowego odliczenia od dochodu pewnych kategorii kosztów. Dzięki temu działalności badawczo-rozwojowe mogą zrealizować swoje nowoczesne pomysły i sprawniej je wdrożyć. Idzie za tym także niższy koszt wytworzenia prototypu i jego późniejszej produkcji. Wsparcie to daje możliwość sprawniejszego testowania wynalazku przed wprowadzeniem go na rynek na masową skalę.

Takie rozwiązanie pozwala podatnikom wliczyć wydatki poniesione na wytworzenie prototypu w koszty uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć 30 proc. kosztów poniesionych na produkcję nowego produktu od podstawy opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że wysokość takiego odliczenia nie może przekraczać w danym roku podatkowym 10 proc. dochodu, które firma osiąga z prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy można odliczyć koszty produkcji próbnej?

Firmy, które zdecydują się skorzystać z ulgi na prototypy, mogą odliczyć poniesione koszty w ramach produkcji próbnej i wprowadzeniu nowego produktu na rynek, muszą to zrobić w zeznaniu za rok dany rok podatkowy. Ważne jest to, że wydatki te muszą dotyczyć dokładnie tego roku, za który rozlicza się przedsiębiorstwo. Istnieje obawa, że działalność z jakiegoś powodu może ponieść straty albo jej dochód będzie niższy od przysługujących jej odliczeń. W takim przypadku odliczenie również jest możliwe, w całej kwocie lub jej części. Należy to zrobić w zeznaniach w ciągu kolejnych sześciu latach podatkowych.

Jakiego rodzaju koszty można odliczyć w ramach ulgi?

Pojawia się pytanie, jakie koszty są zaliczane w ramach ulgi na prototypy. Przepisy określają, które wydatki mogą zostać uznane w tym zakresie – mają służyć produkcji próbnej i wprowadzeniu produktu na rynek.

Do tego rodzaju kosztów należą przykładowo wydatki dotyczące rozruchu technologicznego produkcji (w ramach współpracy B+R), wytworzenia maszyn, które są konieczne do uruchomienia produkcji próbnej, wszelkie koszty, które mają na celu ulepszenie środków trwałych do rozpoczęcia produkcji czy wydatki poniesione w ramach zakupu materiałów bądź surowców do wytworzenia prototypu.

W ramach koszów kwalifikowanych prototypu zalicza się również wydatki służące przygotowaniu dokumentacji w ramach uzyskania odpowiednich certyfikatów, homologacji czy innych zezwoleń dla powstającego produktu.

Wsparcie ekspertów przy odliczaniu kosztów w ramach ulgi

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie koszta, które chciałbyś odliczyć w zakresie ulgi na prototypy, podlegają temu procesowi, zgłoś się do naszych specjalistów. Doradcy 365 chętnie pomogą podczas przygotowywania zeznania podatkowego za dany rok i sprawdzą wszystkie wydatki, jakie chcesz odliczyć w ramach ulgi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko zostało złożone tak, jak należy.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365