fbpx
 

Jakie znaczenie mają pozwolenia środowiskowe w procesach inwestycyjnych?

21 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Przy planowaniu i realizowaniu inwestycji ważne jest, aby wiedzieć, czy potrzebne będzie wydanie decyzji środowiskowej. Głównie dotyczy to przedsięwzięć, które mają wpływ na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne. W jakich więc przypadkach trzeba się będzie o nią ubiegać?

Czym jest decyzja środowiskowa?

Chcąc zrealizować inwestycję, która może oddziaływać na środowisko naturalne, a także na ludzkie zdrowie, należy otrzymać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. To właśnie ona wskazuje, w jaki sposób można wykonać daną inwestycję, żeby szkody dla środowiska były jak najmniejsze. Im dane przedsięwzięcie bardziej ingeruje w naturę, tym większą można mieć pewność, że uzyskanie takiego pozwolenia jest niezbędne.

W jaki sposób przebiega wydanie pozwolenia środowiskowego?

Cały proces dotyczący wydania decyzji w ramach pozwolenia środowiskowego w procesie inwestycyjnym odbywa się w urzędzie. To właśnie tam odbywa się postępowanie w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne i wydanie odpowiedniego zezwolenia jeszcze zanim dostanie się pozwolenie na budowę. Przeprowadzane jest wówczas badanie, jaki wpływ ma dane przedsięwzięcie na siedliska zwierząt w okolicy, a także na rośliny i zdrowie oraz warunki życia ludzi na danym terenie.

Pozwolenie środowiskowe pozwala później wydać kolejne dokumenty administracyjne, które będą konieczne do realizacji inwestycji. Mogą to być np. warunki zabudowy czy pozwolenia na budowę. Wydaje się je właśnie na podstawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia a decyzja środowiskowa

Chcąc zrealizować inwestycję, pierwszym dokumentem, jaki będzie potrzebny to Karta Informacyjna Przedsięwzięcia. To właśnie ona przedstawia, jak będzie wyglądała realizacja i jej główne założenia.

Posiadając KIP, można dopiero rozpocząć procedurę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Należy dołączyć ją do wniosku o wydanie pozwolenia. Następnie wójt, burmistrz, prezydent miasta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie mógł zbadać sprawę inwestycji i wydać odpowiednie postanowienie albo wskaże, jakie powinny być dalsze metody badań środowiskowych.

Pozwolenia środowiskowe – Wody Polskie

W przypadku, gdy inwestycja wymaga uzyskania oceny wodnoprawnej, ze względu na ewentualność oddziaływania na środowisko wodne, także trzeba ubiegać się o wydanie decyzji środowiskowej. W tym celu należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu, który prowadzi postępowanie. Może to być, tak jak w przypadku KIP, wójt, burmistrz, prezydent miasta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Wody Polskie to organ, który współdziała podczas tego rodzaju postępowaniach – wydają opinie, dzięki którym zapadają ostateczne decyzje.

W przypadku inwestycji i oceny wodnoprawnej, cały proces określa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wraz z późniejszymi jej zmianami, inaczej zwana ustawą OOŚ.

Pomiary środowiskowe

W ramach wydawanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać także zawarty pomiar środowiskowy. Są to specjalistyczne pomiary kontrolne wykonywane w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku oraz ich ocena. Odpowiednie instytucje, które zajmują się tego rodzaju pomiarami, przygotowują raporty, ekspertyzy i pomiary, aby uzyskać ostateczną decyzję środowiskową.

Pomoc ekspertów przy uzyskaniu pozwolenia środowiskowego

Otrzymanie pozytywnej decyzji środowiskowej jest kluczowe dla powstania wielu rodzajów inwestycji. Niekiedy jej uzyskanie wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalistycznej wiedzy. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, nasi specjaliści z Doradcy365 przeprowadzą Cię przez cały ten proces. Dzięki naszym ekspertom dowiesz się także, w jakich przypadkach nie musisz starać się o wydanie pozwolenia, a także kiedy i gdzie złożyć wniosek.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.