fbpx
 

Jakie znaczenie mają pozwolenia środowiskowe w procesach inwestycyjnych? - Doradcy365

Przy planowaniu i realizowaniu inwestycji ważne jest, aby wiedzieć, czy potrzebne będzie wydanie decyzji środowiskowej. Głównie dotyczy to przedsięwzięć, które mają wpływ na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne. W jakich więc przypadkach trzeba się będzie o nią ubiegać?

Czym jest decyzja środowiskowa?

Chcąc zrealizować inwestycję, która może oddziaływać na środowisko naturalne, a także na ludzkie zdrowie, należy otrzymać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. To właśnie ona wskazuje, w jaki sposób można wykonać daną inwestycję, żeby szkody dla środowiska były jak najmniejsze. Im dane przedsięwzięcie bardziej ingeruje w naturę, tym większą można mieć pewność, że uzyskanie takiego pozwolenia jest niezbędne.

W jaki sposób przebiega wydanie pozwolenia środowiskowego?

Cały proces dotyczący wydania decyzji w ramach pozwolenia środowiskowego w procesie inwestycyjnym odbywa się w urzędzie. To właśnie tam odbywa się postępowanie w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne i wydanie odpowiedniego zezwolenia jeszcze zanim dostanie się pozwolenie na budowę. Przeprowadzane jest wówczas badanie, jaki wpływ ma dane przedsięwzięcie na siedliska zwierząt w okolicy, a także na rośliny i zdrowie oraz warunki życia ludzi na danym terenie.

Pozwolenie środowiskowe pozwala później wydać kolejne dokumenty administracyjne, które będą konieczne do realizacji inwestycji. Mogą to być np. warunki zabudowy czy pozwolenia na budowę. Wydaje się je właśnie na podstawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia a decyzja środowiskowa

Chcąc zrealizować inwestycję, pierwszym dokumentem, jaki będzie potrzebny to Karta Informacyjna Przedsięwzięcia. To właśnie ona przedstawia, jak będzie wyglądała realizacja i jej główne założenia.

Posiadając KIP, można dopiero rozpocząć procedurę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Należy dołączyć ją do wniosku o wydanie pozwolenia. Następnie wójt, burmistrz, prezydent miasta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie mógł zbadać sprawę inwestycji i wydać odpowiednie postanowienie albo wskaże, jakie powinny być dalsze metody badań środowiskowych.

Pozwolenia środowiskowe – Wody Polskie

W przypadku, gdy inwestycja wymaga uzyskania oceny wodnoprawnej, ze względu na ewentualność oddziaływania na środowisko wodne, także trzeba ubiegać się o wydanie decyzji środowiskowej. W tym celu należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu, który prowadzi postępowanie. Może to być, tak jak w przypadku KIP, wójt, burmistrz, prezydent miasta lub regionalny dyrektor ochrony środowiska. Wody Polskie to organ, który współdziała podczas tego rodzaju postępowaniach – wydają opinie, dzięki którym zapadają ostateczne decyzje.

W przypadku inwestycji i oceny wodnoprawnej, cały proces określa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wraz z późniejszymi jej zmianami, inaczej zwana ustawą OOŚ.

Pomiary środowiskowe

W ramach wydawanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać także zawarty pomiar środowiskowy. Są to specjalistyczne pomiary kontrolne wykonywane w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku oraz ich ocena. Odpowiednie instytucje, które zajmują się tego rodzaju pomiarami, przygotowują raporty, ekspertyzy i pomiary, aby uzyskać ostateczną decyzję środowiskową.

Pomoc ekspertów przy uzyskaniu pozwolenia środowiskowego

Otrzymanie pozytywnej decyzji środowiskowej jest kluczowe dla powstania wielu rodzajów inwestycji. Niekiedy jej uzyskanie wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalistycznej wiedzy. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, nasi specjaliści z Doradcy365 przeprowadzą Cię przez cały ten proces. Dzięki naszym ekspertom dowiesz się także, w jakich przypadkach nie musisz starać się o wydanie pozwolenia, a także kiedy i gdzie złożyć wniosek.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
ford
logo warszawa
inferm
logo miasto otwock
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
mind
logo uni rol krak
logo medical inventi
logo eisa
logo cpbii
logo lp piła
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
ul. Leszczyńskiego 4/29
50-078 Wrocław

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.