Leasing operacyjny
To najpopularniejszy rodzaj leasingu. Jest on podobny do klasycznej dzierżawy.
Leasingodawca przekazuje leasingobiorcy dany przedmiot, a za jego używanie otrzymuje czynsz.
Okres zawarcia umowy, co do zasady odpowiada amortyzacji przedmiotu umowy. W związku z tym, jeśli chodzi o leasing operacyjny to najkrótszy okres, po którym następuje umorzenie po stronie finansującego to 18 mc, a maksymalny okres wynika z umowy. Niekiedy umowy zawierane są nawet na 120 miesięcy.
Niewątpliwą zaletą leasingu operacyjnego, jest jego pozabilansowy charakter (korzystanie z tej formy nie wpłynie negatywnie na wskaźnik struktury zadłużenia w firmie)
W leasingu operacyjnym firma udzielająca leasingu amortyzuje przedmiot leasingu np. samochód.
Leasing finansowy
Z leasingiem finansowym mamy do czynienia wówczas, gdy przedmiot leasingu jest przekazywany w użytkowanie za wynagrodzeniem czynszowym, przy czym spłata następuje w ratach obejmujących pełną wartość przedmiotu leasingu, a przy ostatniej racie może nastąpić przeniesienie prawa własności na leasingobiorcę.
Leasing finansowy dla korzystającego jest podobny do kredytu. Klient przedmiot amortyzuje po swojej stronie, kosztem są odsetki. Kapitał nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Okres, na jaki zawierana jest umowa nie zależy od amortyzacji gdyż to klient umarza po swojej stronie. W związku z tym umowa może być zawarta na krótki okres.
Wysokość raty leasingu w tym przypadku zależna jest od czasu, na jaki zostaje zawarta umowa. W przypadku przedterminowego zakończenia umowy dyskontuje się pozostały do spłaty kapitał i odsetki. W przypadku wcześniejszej spłaty nie dokonuje się wyceny, a jedynie dyskonta rat.
Zdecydowanie więcej umów jest zawieranych w formie leasingu operacyjnego. Wynika to z uregulować podatkowych, które w leasingu operacyjnym są korzystniejsze dla leasingobiorcy.
Czas trwania umowy
Leasing operacyjny trwa conajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku samochodu musi trwać conajmniej 2 lata, a w przypadku maszyny conajmniej 3 lata. Maksymalny czas trwania umowy wynosi zazwyczaj 5 lat, natomiast jak to wszędzie- są wyjątki.
W leasingu finansowym brak jest ograniczeń, co do czasu trwania umowy. Trwa ona zazwyczaj od roku do 5 lat.
Odpisy amortyzacyjne
W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.
W leasingu finansowym odpisów amortyzacyjnych dokonujesz Ty, jako leasingobiorca.
Cel zawarcia umowy
W leasingu operacyjnym celem zawarcia umowy może być użytkowanie i ewentualne wykupienie na koniec leasingu.
W leasingu finansowym umowa zawierana jest, po to by użytkować i finalnie zostać właścicielem przedmiotu leasingu.
Przedmiot leasingu w ujęciu rachunkowym
W leasingu operacyjnym przedmiot leasingu zaliczany jest do środków trwałych leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu jest środkiem trwałym leasingobiorcy.
Podatek VAT
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa i podlega stawce VAT 23%.
W leasingu finansowym stawka VAT jest taka, jak na przedmiocie, czyli jeżeli w leasing weźmiemy dana maszynę opodatkowaną podatkiem 8% to stawka VAT dla leasingu finansowego również będzie wynosić 8%.
Masz więcej pytań? Chętnie na nie odpowiemy. Pomożemy Ci przejść przez cały proces związany z leasingiem. Zapraszamy do kontaktu.