fbpx
 

Leasing a Polski Nowy Ład- Wykup w leasingu

22 sierpnia 2021by Martyna Skulska

Wraz z wejściem w życie Polskiego Nowego Ładu może zostać zniesiona możliwość związana z wykupem  na osobę prywatną leasingu.

Wykup na osobę prywatną- co to właściwie jest?

Wykup z leasingu na osobę prywatną daję możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu przedmiotu bez płacenia podatku po 6 miesiącach, jeżeli po wykupie przedmiot będzie używany wyłącznie w celach prywatnych.

Po zakończaniu umowy leasingowej i otrzymaniu od firmy leasingowej faktury, przedmiot ten nie zostaje zaliczony jako majątek firmowy, a przedsiębiorca traci możliwość tzw. „Wrzucania w koszty firmowe” wydatków poniesionych w związku z eksploatacją i używaniem wykupionego przedmiotu.

Przedmiot po 6 miesiącach można sprzedać nie płacąc od niego podatku. Ta opcja dotyczy wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych.

Taki zabieg wraz z wejściem w życie Polskiego Nowego ładu może zostać zlikwidowany. Co oznacza brak możliwości wykupu z leasingu do majątku prywatnego.

Chcąc wykupić auto do celów prywatnych, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT. Wydłużony zostanie też okres, w którym sprzedaż pojazdu zostanie obciążona podatkami: z 6 miesięcy do 5 lat. Przedsiębiorcy zapłacą więc nawet kilka tysięcy złotych podatku w momencie wykupu samochodu.

Podatek VAT od wartości przedmiotu, nie wysokości raty

Najbardziej uderzająca w przedsiębiorców będzie zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Wraz z wejściem w życie przepisów Nowego Ładu, podatek VAT nie będzie naliczany od ostatnie raty kredytowej (raty wykupu), lecz wartości pojazdu.

*Zaznaczamy, że póki co są to tylko propozycje i zapowiedzi Ministerstwa Finansów. Na ten moment nie zostało to potwierdzone, brak jest konkretnych terminów wprowadzenia takich zmian,  niemniej jednak, jeżeli prognozowane zmiany wejdą w życie niewątpliwie uderzą w przedsiębiorców.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.