Może się zdarzyć tak, że Twoja firma znajdzie się w kłopotach finansowych. Pojawi się problem z terminową spłatą zobowiązań, a najgorsze co można zrobić w takiej sytuacji to ignorować wezwania do zapłaty czy unikać kontaktu z wierzycielami. Co więc zrobić? Warto przemyśleć kwestię zawarcia tzw. ugody, bo przecież zarówno Tobie (jako dłużnikowi) i wierzycielowi zależy na pozytywnym rozwiązaniu sprawy. Aby uniknąć rozstrzygnięcia sprawy na drodze sądowej, warto spróbować dojść do porozumienia z wierzycielem.
Czym jest ugoda?
Ugoda to umowa zawierana pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. W dokumencie tym znajdują się najważniejsze postanowienia, których obie strony zobowiązują się przestrzegać w ramach polubownego rozwiązania sporu.
Do zawarcia ugody nie jest potrzebna żadna szczególna forma (wyjątek art.77 kc treść czynności prawnej).
Elementy umowy ugody
- Oznaczenie stron umowy;
- Miejsce i czas zawarcia umowy;
- Rodzaj ugody;
- Oświadczenie dłużnika o uznaniu długu wobec wierzyciela;
- Określenie rodzaju wierzytelności, a także sposób i termin jej uregulowania;
- Ewentualne warunki umowy np. w razie zwolnienie dłużnika z części długu itp;
- Ewentualne zabezpieczenia;
- Podpisy obu stron.
Kiedy zawrzeć umowę ugody?
Ugodę można zawrzeć przed postępowaniem sądowym, jak i w trakcie procesu. Wszystko zależy od stron. Natomiast by uniknąć dodatkowych kosztów i tracenia czasu warto przemyśleć kwestie ugody zanim skierujemy sprawę na drogę sądową.
Co daje zawarcie ugody?
Decydując się na zawarcie umowy ugody dłużnik zyskuje dodatkowy czas na spłatę zobowiązania i ma szansę na wynegocjowanie z wierzycielem chociażby częściowego zwolnienia z długu.
Skutki zawarcia ugody
- Uznanie długu przez dłużnika;
- Konieczność spłaty wierzyciela zgodnie z postanowieniami ugody;
! Ważne: nie można uchylić się od skutków prawnych umowy ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy.
Cel ugody
Umowa ugody ma na celu zaspokojenie roszczenia wierzyciela w sposób dogodny oraz możliwy do spełnienia przez dłużnika, poprzez obniżenie wysokości raty kredytu/pożyczki lub chociażby wcześniej wspomniane umorzenie części odsetek.
Co jeżeli dłużnik nie wywiąże się z warunków zawartej ugody?
W takiej sytuacji wierzyciel może wnieść pozew w trybie postępowania nakazowego.
Jeżeli natomiast ugoda została zawarta w procesie sądowym, a mimo to dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, na ugodę nakłada się klauzulę wykonalności po złożeniu w sądzie wniosku. Ugoda stanowić wtedy będzie tytuł wykonawczy, na podstawie którego może zostać złożony wniosek do komornika o wszczęcie wobec dłużnika postępowania egzekucyjnego.
Masz więcej pytań? Borykasz się z podobną sytuacją? Zapraszamy do kontaktu.