Na początku grudnia, w ramach programu FEnIKS ruszy nabór dotyczący Działania FENX.02.02 Rozwój OZE. Więcej informacji o programie można znaleźć w poprzednim wpisie. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu Priorytetu FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR
Dla kogo wsparcie?
Dofinansowanie w ramach Działania FENX.02.02 jest skierowane m. in. do przedsiębiorców.
Na co można przeznaczyć wsparcie?
Dofinansowanie zostanie przyznane na przedsięwzięcia polegające na budowie i rozbudowie instalacji do wytwarzania biometanu, w tym:
- instalacji wytwarzania biogazu na potrzeby wytwarzania biometanu, oraz
- instalacji oczyszczania biogazu do postaci biometanu, z magazynami biogazu i biometanu), wraz z infrastrukturą niezbędną do wprowadzania biometanu do sieci gazowych (dystrybucyjnych lub przesyłowych).
W przypadku projektów wykorzystujących:
- biogaz w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 2 MW, lub
- stałe paliwa z biomasy w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 20 MW,
jako źródło wytwarzania energii odnawialnej elektrycznej niezbędne będzie spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
W ramach programu przewidziane jest wsparcie większych instalacji, tj. instalacji o mocy:
- energia elektryczna:
- biogaz: pow. 0,5 Mwe,
- energia cieplna:
- biomasa: pow. 5 Mwth,
- biogaz: pow. 0,5 Mwth.
Dodatkowym preferowanym elementem projektu zwiększającego produkcję energii z OZE są magazyny energii elektrycznej lub ciepła działające na potrzeby danego źródła, natomiast mogą one również stanowić oddzielną inwestycje, w celu połączenia z istniejącą instalacją do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Przykładowe typy projektów, na które przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację w tym działaniu to:
- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzenia biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej.
- Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
- Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biomasy wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci.
Ile można uzyskać wsparcia?
Wsparcie pokrywać będzie do 79.71% kosztów kwalifikowalnych. Jest to maksymalny poziom dofinansowania w projekcie, zarówno ze środków UE , jak i współfinansowania ze środków krajowych przyznanych beneficjentowi przez właściwą instytucję.
Pomoc jest udzielana w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego, jako pomoc publiczna.
Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w tym działaniu wynosi 300 000 000 zł (słownie: trzysta milionów złotych).
Nabór wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać w terminie od 31 stycznia 2024 r. do 12 kwietnia 2024 r.
W związku ze spodziewanym dużym zainteresowaniem tym programem i faktem, iż nie dla wszystkich chętnych wystarczy środków eksperci marki Doradcy365 sugerują jak najszybsze wpisanie się na listę potencjalnie zainteresowanych tym programem.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod poniższym adresem: https://doradcy365.pl/kontakt/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu