Dolnośląskie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce. W październiku 2023 roku w województwie zarejestrowanych było ponad 430 tys. firm, z czego prawie 300 tys. to mikroprzedsiębiorstwa. Rozwój przedsiębiorczości w regionie wspierany jest przez szereg programów dotacyjnych, oferowanych przez różne instytucje.
Programy dotacyjne dla firm dolnośląskich
Wśród programów dotacyjnych dla dolnośląskich firm znajdują się zarówno programy ogólnopolskie, jak i regionalne. Do najważniejszych programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej należą:
- Programy ogólnopolskie: FENG, FERS, FERC, FEnIKS,
- Program regionalny FEDŚ,
- Program Rolny – Lokalne Grupy Działania.
Główne obszary wsparcia przedsiębiorców
Główne obszary wsparcia przedsiębiorców podlegające dofinansowaniu to m.in.:
- rozwój przedsiębiorstwa – wsparcie na inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa, takie jak zakup maszyn i urządzeń, modernizacja zakładu produkcyjnego, czy rozwój sprzedaży;
- innowacje – wsparcie na badania i rozwój, wdrożenie nowych technologii, czy rozwój produktów i usług;
- ochrona środowiska – wsparcie na inwestycje w ochronę środowiska i ekologiczne rozwiązania, takie jak montaż instalacji odzysku energii, czy zakup pojazdów elektrycznych;
- wsparcie eksportu – wsparcie na przygotowanie eksportowej strategii firmy, udział w targach zagranicznych, czy promocję produktów i usług firmy na rynkach zagranicznych;
- rozwój kadr – wsparcie na szkolenia pracowników firmy, w zakresie rozwoju kompetencji zawodowych, czy podnoszenia kwalifikacji.
Programy w perspektywie finansowej 2021-2027
W ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 realizowane są następujące programy dla dolnośląskich przedsiębiorców:
- Regiony,
- Infrastruktura, Klimat, Środowisko,
- Nowoczesna Gospodarka,
- Rozwój Cyfrowy,
- Rozwój Społeczny,
- Pomoc Techniczna,
- Współpraca Terytorialna (Interreg),
- Pomoc Żywnościowa,
- Rybactwo,
- Migracje, Granice i Bezpieczeństwo.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program operacyjny, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program ten ma na celu wsparcie rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki w Polsce. Duży nacisk kładzie przy tym na działalność badawczo-rozwojową (B+R).
Cele programu to m.in.:
- zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii;
- wzrost konkurencyjności MŚP;
- rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości;
- transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii.
Program stanowi atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców oraz odpowiada na największe wyzwania cywilizacyjne.
Działania w ramach FENG pomagają przedsiębiorcom sfinansować cały proces B+R+I, wspierają przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju, umożliwiają rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, a także umożliwiają finansowanie projektów wysokiego ryzyka oraz wspierają „zieloną” i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Ponadto, dostrzegając istotność współpracy sektora nauki i biznesu w rozwoju badań, Program posiada ofertę wsparcia wspólnych projektów badawczych dla przedsiębiorców i organizacji badawczych, aby umożliwić im rozwój innowacyjnych pomysłów.
W ramach FENG wyróżniono 4 priorytety:
- priorytet I – wsparcie dla przedsiębiorców – dofinansowania w obszarach B+R, wdrożenia nowych rozwiązań, infrastruktura B+R, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, cyfryzacji, zielonej gospodarki;
- priorytet II – środowisko przyjazne innowacjom – wsparcie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, m.in. rozbudowa publicznej infrastruktury badawczej, transfer i komercjalizacja technologii powstających na uczelniach i w instytutach, wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze, szerokie wsparcie start-upów oraz rozwój przedsiębiorstw rozpoczynających działalność innowacyjną – Innovation Coach;
- priorytet III – zazielenienie przedsiębiorstw – wsparcie projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju;
- priorytet IV – pomoc techniczna – zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z Programu, kontynuacja STEP, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego w realizacji Programu.
Beneficjentami programu będą przede wszystkim przedsiębiorstwa, sektor nauki, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z organizacjami badawczymi, a także instytucje otoczenia biznesu (ośrodki przedsiębiorczości, innowacji, instytucje finansowe).
Budżet FENG to ok 7,9 mld euro, a lokalni przedsiębiorcy mogą pozyskać środki finansowe m.in. w ramach następujących działań:
- Ścieżka SMART,
- Granty na eurogranty,
- Promocja marki innowacyjnych MŚP,
- Kredyt ekologiczny,
- Innnovation Coach i INNOSTART.
Ścieżka SMART
„Ścieżka SMART” to dotacja w ramach Działania 1.1 Priorytetu I. „Wsparcie dla przedsiębiorstw” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Celem działania jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.
Dofinansowanie jest skierowane do:
- mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz konsorcjów tych podmiotów, oraz
- dużych przedsiębiorstw, konsorcjów dużych przedsiębiorstw, a także konsorcjów przedsiębiorstw MŚP z innymi niż MŚP oraz przedsiębiorstw (innych niż MŚP oraz MŚP) z organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi.
Ścieżka SMART oferuje wsparcie finansowe, które może pokryć do 80% kosztów kwalifikowanych, m.in.:
- prowadzenie prac badawczo-rozwojowych;
- zakup infrastruktury B+R;
- inwestycje w budynki, maszyny, urządzenia, pojazdy;
- cyfryzację i robotyzację;
- inwestycje w OZE i inne pro-środowiskowe;
- wydatki na internacjonalizację i promocję na rynkach międzynarodowych;
- podnoszenie kompetencji i kwalifikacji właścicieli i pracowników.
Ścieżka SMART jest oparta na realizacji projektów modułowych, gdzie przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy – tj. prace B+R lub wdrożenie ich wyników oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych.
Duże firmy muszą realizować moduł B+R, a mali i średni przedsiębiorcy muszą wybrać jeden z następujących modułów fakultatywnych.
- Prace B+R (np. testowanie nowych materiałów, tworzenie prototypów).
- Wdrożenie innowacji (np. inwestycje polegające na zakupie maszyn i urządzeń czy budowa hali produkcyjnej).
- Infrastruktura B+R (np. zakup wyposażenia laboratorium).
- Cyfryzacja (np. zakup oprogramowania do sterowania produkcją).
- Zazielenienie przedsiębiorstw, czyli działania, które ograniczą zużycie surowców i energii.
- Kompetencje (szkolenia dla pracowników).
- Internacjonalizacja (np. wyjazd na targi i przygotowanie materiałów promocyjnych na rynek zagraniczny).
Nabory w konkursie Ścieżka SMART są cykliczne, obecnie do 15 listopada 2023 r. trwa przyjmowanie wniosków w drugiej rundzie. Wnioski MŚP przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a duże przedsiębiorstwa mogą zgłaszać projekty do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Granty na eurogranty
Celem konkursu „Granty na eurogranty” jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności:
- Kreatywna Europa,
- LIFE,
- oraz innych programów Unii Europejskiej, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme.
Dofinansowanie mogą otrzymać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają siedzibę lub oddział na terenie Polski i planują ubiegać się o dofinansowanie w konkursach organizowanych w ramach Programów UE w charakterze:
- projektodawcy (w przypadku samodzielnego aplikowania), lub
- koordynatora, partnera projektu lub członka konsorcjum, ubiegającego się wspólnie o dofinansowanie.
W ramach działania realizowane są projekty, które wspierają wzrostu innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich MŚP oraz organizacji badawczych poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez KE.
Wsparciem objęte są działania polegające na przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z Programów UE zarządzanych centralnie. Są to działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem, ewentualna korektą i prezentacją tego projektu w ramach oceny w jednym z Programów UE.
Najbliższy nabór zaplanowany jest na luty 2024 r.
Promocja marki innowacyjnych MŚP
„Promocja marki innowacyjnych MŚP” to dofinansowanie działań ukierunkowanych na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych, realizowane w ramach Działania 02.25 Priorytetu FENG.02 „Środowisko sprzyjające innowacjom” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Dofinansowanie mogą otrzymać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski w jednym z poniższych sektorów gospodarki:
- sektor medyczny i farmaceutyczny,
- sektor budowy i wykańczania budowli,
- sektor elektroniki profesjonalnej, mikroelektroniki i fotoniki,
- sektor zielonych technologii (w tym OZE, GOZ),
- sektor IT/ICT,
- sektor przemysłu kreatywnego,
- sektor kosmetyczny,
- sektor maszyn i urządzeń,
- sektor meblarski,
- sektor motoryzacyjny,
- sektor pojazdów szynowych,
- sektor statków specjalistycznych, jachtów i łodzi,
- sektor wysokich technologii w obszarze bezpieczeństwa i towarów podwójnego zastosowania,
- sektor lotniczo-kosmiczny,
- sektor spożywczy.
Środki z dotacji można przeznaczyć na działania promocyjne marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki, obejmujące m.in:
- udział wnioskodawcy w targach ze stoiskiem narodowym w charakterze wystawcy;
- wyjazdowe misje gospodarcze w celu odbycia spotkań z potencjalnymi kontrahentami, połączone z udziałem wnioskodawcy w targach w charakterze zwiedzającego lub konferencjach branżowych w czasie trwania misji;
- kampanie promocyjne.
- Projekt uzyska wsparcie, jeśli:
- dotyczy jednego z sektorów gospodarki wskazanych powyżej,
- wpisuje się w tematykę/branżę/sektor wydarzeń targowych kluczowych dla rozwoju sektora gospodarki wskazanego we wniosku o dofinansowanie, oraz
- obejmuje udział w charakterze wystawcy w co najmniej jednych (1) targach właściwych dla sektora gospodarki, w który wpisuje się projekt, na których zostanie zrealizowane stoisko narodowe.
Organizatorem naboru jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a wnioski można składać do 30 listopada 2023 r.
Kredyt ekologiczny
Działanie 3.1. Kredyt ekologiczny w ramach 3. Priorytetu „Środowisko sprzyjające innowacjom” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027 ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie finansowania inwestycji proekologicznych.
Głównym założeniem projektu jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, w tym również poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy.
Z Kredytu ekologicznego mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, oraz wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
Poziom dofinansowania może wynosić od 25% do 80% kosztów w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Instytucją ogłaszającą konkurs jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a najbliższy nabór zaplanowano na kwiecień 2024 r.
Innovation Coach oraz INNOSTART
Innovation Coach to projekt skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić prace badawczo-rozwojowe, ale nie wiedzą jak ten proces rozpocząć oraz nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I. Oferuje on oferuje bezpłatne doradztwo i wsparcie polskim przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych pomysłów.
Innovation Coach jest skierowany dla przedsiębiorców spełniających poniższe wymagania:
- firma musi być zarejestrowana w Polsce,
- firma nie ma doświadczenia w prowadzeniu prac B+R i pozyskiwaniu środków publicznych w zakresie B+R+I,
- firma planuje wdrożenie innowacji produktowej lub procesowej przy wsparciu środków publicznych.
INNOSTART to z kolei instrument obejmujący wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP rozpoczynających działalność innowacyjną, które nie posiadają doświadczenia w realizacji projektów B+R finansowanych z środków UE.
MŚP będący absolwentami Innovation Coach mogą skorzystać z:
- doradztwa specjalistycznego w zakresie rozwoju koncepcji i przygotowania pierwszego projektu B+R;
- wsparcia finansowego na realizację pierwszego projektu B+R na START.
Poprzez projekt INNOSTART nastąpi przygotowanie MŚP do działań w ramach projektów B+R na większą skalę, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie np. w ramach 1. Priorytetu FENG.
Wsparcie realizowane jest w ramach projektu grantowego.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) to program operacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju społecznego w krajach członkowski UE.
W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in.:
- poprawy sytuacji osób na rynku pracy,
- zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
- zapewnienia opieki nad dziećmi,
- podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji,
- integracji społecznej,
- rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej,
- ochrony zdrowia.
- Program skierowany jest do szerokiego grona, m.in. do:
- jednostek samorządu terytorialnego (jst),
- osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin,
- rodziców dzieci do lat 3,
- organizacji pozarządowych,
- przedsiębiorców i pracodawców,
- partnerów społecznych,
- organizacji społeczeństwa obywatelskiego,
- podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych,
- nauczycieli i organów prowadzących szkoły,
- uczelni,
- jednostek naukowych,
- lekarzy, pielęgniarek i innych kadr systemu ochrony zdrowia,
- podmiotów systemu ochrony zdrowia.
Budżet całego Programu to 21,7 mld zł, a dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie m.in. w ramach następujących priorytetów:
- priorytet I – Umiejętności,
- priorytet II – Opieka nad dziećmi i godzenie życia zawodowego i prywatnego,
- priorytet III – Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami,
- priorytet IV – Spójność i zdrowie,
- priorytet V – Innowacje społeczne,
- priorytet VI – Pomoc techniczna.
Wśród najważniejszych konkursów w 2023/2024 roku można wymienić:
- Działanie 1.03 Kadry nowoczesnej gospodarki, w ramach którego realizowane będą m.in.:
- działania szkoleniowe i doradcze dla pracowników przedsiębiorstw i innych pracodawców, realizowane w obszarach kluczowych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, w tym:
- dostosowaniu przedsiębiorstw do zmian/radzenie sobie w trudnościach (Firmy w trudnościach), oraz
- działania związane z wdrożeniem Europejskiego Aktu o Dostępności (uniwersalne projektowanie, dyrektywa EAA);
- działania szkoleniowe i doradcze dla pracowników przedsiębiorstw i innych pracodawców, realizowane w obszarach kluczowych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, w tym:
- Działanie 1.04 Rozwój systemu edukacji, w ramach którego realizowane będą m.in. następujące typy projektów:
- kształcenie i doskonalenie kadr systemu oświaty,
- rozwój narzędzi i metodyki kształcenia ukierunkowanych na wspieranie kształcenia kompetencji kluczowych i kwalifikacji dostosowany do wymagań rynku pracy,
- cyfryzacja w edukacji;
- Działanie 3.04 Nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w ramach którego nastąpi pracowanie i przetestowanie narzędzi wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego to ważna inwestycja w przyszłość Polski. Środki te pozwolą na realizację projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia obywateli i zmniejszenia poziomu wykluczenia społecznego.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) to program operacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju cyfrowego Polski.
FERC koncentruje się m.in. na:
- zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego,
- udostępnieniu zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców,
- zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji,
- rozwoju gospodarki opartej na danych, wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe,
- rozwoju współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych,
- wsparciu rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i przedsiębiorców.
Budżet całego Programu wynosi 11,4 mld zł, a w przypadku Dolnego Śląska, w ramach FERC realizowane będą projekty w następujących obszarach:
- Rozwój infrastruktury cyfrowej: rozbudowa sieci światłowodowej, budowa sieci 5G, rozwój inteligentnych miast i regionów.
- Wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych: podnoszenie kwalifikacji zawodowych w zakresie umiejętności cyfrowych, edukacja cyfrowa w szkołach i placówkach oświatowych, edukacja cyfrowa dorosłych.
- Wsparcie innowacji cyfrowych: rozwój nowych technologii cyfrowych w branżach motoryzacyjnej, medycznej, ICT, turystycznej.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy to ciekawa oferta dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska, aby pozyskać środki na realizację projektów, które przyczynią się do rozwoju cyfrowego regionu.
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) jest największym programem w całej Unii Europejskiej – zarówno pod względem alokacji, jak i liczby priorytetów rozwojowych.
Budżet programu wynosi aż 29,3 mld euro (ok. 115 mld zł), a jego głównym celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju Polski. Wsparcie ma przyczynić się do budowy nowoczesnej infrastruktury technicznej i społecznej, w tym poprzez:
- obniżenie emisyjności gospodarki transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym,
- budowę efektywnego i odpornego systemu transportowego o jak najniższym negatywnym wpływie na środowisko naturalne,
- dokończenie realizacji odcinków sieci bazowej TEN-T do roku 2030,
- poprawę bezpieczeństwa transportu,
- zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej oraz poprawę odporności systemu ochrony zdrowia,
- wzmocnienie roli kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym.
Największe środki zostaną przeznaczone na energetykę i środowisko (9,7 mld euro) oraz transport (prawie 13 mld euro). Beneficjentami programu będą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa, zarządcy infrastruktury transportowej, przewoźnicy transportowi, instytucje ochrony zdrowia oraz instytucje kultury, nauki i edukacji.
Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie m.in. w ramach następujących priorytetów:
- Infrastruktura transportowa: modernizacja dróg, kolei, portów i lotnisk, rozwój transportu publicznego, poprawa efektywności energetycznej budynków, rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej;
- Ochrona środowiska: ochrona powietrza, wody i gleby, rozwój odnawialnych źródeł energii, gospodarka odpadami;
- Adaptacja do zmian klimatu: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie odporności na zmiany klimatu.
Wśród najważniejszych konkursów w 2023/2024 roku można wymienić:
- Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności:
- Działanie FENX.01.01 Efektywność energetyczna,
- Działanie FENX.01.04 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym,
- Działanie FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury;
- Priorytet FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR:
- Działanie FENX.02.01 Infrastruktura ciepłownicza,
- Działanie FENX.02.02 Rozwój OZE,
- Działanie FENX.02.03 Infrastruktura energetyczna.
W ramach powyższych działań dofinansowane zostaną m.in. następujące projekty:
- Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach.
- Rozwijanie recyklingu odpadów.
- Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ.
- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej. Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
- Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja).
- Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
- Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (przesył).
- Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych przesyłowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to doskonała okazja dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska, aby pozyskać środki na realizację projektów, które przyczynią się do rozwoju regionu.
Fundusze dla Regionów – Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska
Fundusze Europejskie dla Regionów to jeden z siedmiu programów operacyjnych, które będą realizowane w Polsce w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. Każde województwo posiada własny program, który sfinansuje inwestycje na jego terenie. Łącznie województwa dostaną aż 155,4 mld zł z przeznaczeniem na inwestycje w następujących obszarach:
- rozwój przedsiębiorczości,
- lepszy dostęp do edukacji, ochrony zdrowia i kultury,
- poprawa infrastruktury społecznej,
- troska o środowisko,
- technologie cyfrowe, energetyka i transport.
Dolny Śląsk jest jednym z województw, które otrzymało najwięcej środków z Funduszy Europejskich w ramach perspektywy 2021-2027. Łączna kwota dofinansowania dla województwa to 11 mld złotych, w tym ponad 2,6 miliarda złotych dla subregionu wałbrzyskiego w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dedykowanego rozwojowi obszarów pokopalnianych.
W ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska realizowane będą projekty realizujące cele wspólnej polityki:
- Bardziej inteligentna Europa,
- Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa,
- Lepiej połączona Europa,
- Europa o silniejszym wymiarze społecznym,
- Europa bliżej obywateli.
Program regionalny jest finansowany z trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i obejmuje 12 osi priorytetowych:
- Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Dolnego Śląska,
- Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku,
- Fundusze Europejskie na rzecz mobilności miejskiej Dolnego Śląska,
- Fundusze Europejskie na rzecz mobilności Dolnego Śląska,
- Fundusze Europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego na Dolnym Śląsku,
- Fundusze Europejskie bliżej mieszkańców Dolnego Śląska,
- Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku,
- Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku,
- Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku,
- Pomoc techniczna EFRR,
- Pomoc techniczna EFS+,
- Pomoc techniczna FST.
Dolnośląscy przedsiębiorcy mogą być szczególnie zainteresowani następującymi priorytetami:
- Priorytet 1 Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Dolnego Śląska;
- Priorytet 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku;
- Priorytet 7 Fundusze Europejskie na rzecz rynku pracy i włączenia społecznego na Dolnym Śląsku;
- Priorytet 8 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku;
- Priorytet 9 Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku.
Wśród najważniejszych konkursów dla przedsiębiorców w 2023/2024 roku można wymienić:
- Działanie FEDS.01.02 Innowacyjne przedsiębiorstwa:
- Projekty B+R przedsiębiorstw (+infrastruktura B+R),
- Bony na innowacje dla MŚP;
- Działanie FEDS.07.03 Równe szanse:
- Wsparcie w zakresie równego traktowania i niedyskryminacji.
Dolny Śląsk otrzyma dodatkowe środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który wspiera regiony dotknięte transformacją gospodarczą. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie Subregionu Wałbrzyskiego, który jest silnie związany z górnictwem.
źródło: https://umwd.dolnyslask.pl/fileadmin/user_upload/Gospodarka/FST/TPST_Walbrzych.pdf
Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku obejmą wsparciem następujące obszary:
- powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, oraz
- miasto Wałbrzych.
W ramach priorytetu 9 realizowane będą m.in.:
- Działanie FEDS.09.04 Transformacja gospodarcza, w którym będzie można uzyskać dotację na:
- Inwestycje MŚP,
- „Zielone” inwestycje MŚP. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna,
- Tworzenie nowych przedsiębiorstw (w tym start-upów),
- Inwestycje w działalność B+R oraz wdrażanie innowacji zwiększających potencjał RSI,
- Bony na innowacje dla MŚP;
- Działanie FEDS.09.05 Transformacja środowiskowa, w którym będzie można pozyskać dofinansowanie na:
- Wsparcie inwestycji w: alternatywne źródła energii (w tym instalację PV i pompy ciepła), także w zakresie prosumenckim, tworzenie magazynów energii także jako samodzielnych inwestycji, stacje ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystujące energię z danego źródła/magazynu energii, przebudowie sieci umożliwiającej odbiór energii z OZE, rozwój spółdzielni energetycznych, klastrów energii odnawialnej oraz innych mechanizmów wytwarzania i bilansowania energii z OZE (społeczności energetycznych działających w zakresie OZE).
Fundusze Europejskie to doskonała okazja dla Dolnego Śląska, aby jeszcze bardziej się rozwinąć. Dzięki tym środkom region może stać się jeszcze bardziej konkurencyjny, przyjazny środowisku i równy społecznie.
Lokalne Grupy Działania – wsparcie przedsiębiorczości na terenach wiejskich
Jedną z osi oddziaływania Funduszy Europejskich jest wspieranie Obszarów Wiejskich ze względu m.in. na ich ograniczony dostęp do kapitału. Lokalne Grupy Działania (LGD) to partnerstwa terytorialne, które działają w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
LGD to instytucje zrzeszające organizacje i mieszkańców gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich. Celem działania LGD jest rozwój lokalny kierowany przez społeczność, czyli wdrażanie projektów, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania mieszkańców danego obszaru.
LGD mogą realizować projekty w zakresie następujących dziedzin:
- rozwój gospodarczy: wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, turystyki, rolnictwa, czy lokalnych produktów;
- rozwój społeczny: wsparcie edukacji, kultury, czy integracji społecznej;
- ochrona środowiska: ochrona przyrody, czy gospodarka odpadami.
W Polsce funkcjonują 324 lokalne grupy działania, których lokalne strategie rozwoju zostały wybrane do realizacji i finansowania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania LEADER, które jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi rozwoju obszarów wiejskich w Europie.
Interwencja ukierunkowana jest na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych.
Wdrożenie interwencji polega na realizacji przez lokalne grupy działania (LGD) wybranych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na obszarach wiejskich.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2027 na działania Lokalnych Grup Działania przeznaczono ponad 1,2 miliarda euro. Środki te są rozdzielane na podstawie konkursów organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Lokalne Grupy Działania to ważna część Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2027. Dzięki ich działaniom możliwe jest wdrażanie projektów, które przyczyniają się do rozwoju lokalnego i poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich.
Podsumowanie
Dotacje dla dolnośląskich firm to doskonały sposób na uzyskanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorstwa i poprawę konkurencyjności na rynku. Dzięki dofinansowaniu firmy mogą szybciej i łatwiej zrealizować swoje cele rozwojowe, co może przełożyć się na wzrost przychodów, zatrudnienia i konkurencyjności. Dostępne programy dotacyjne oferują szeroki wachlarz możliwości, dlatego każda firma znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/dotacje-dla-firm-z-dolnego-slaska/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu