fbpx
 

Jakie korzyści dla małej firmy mogą płynąć z korzystania z usług zewnętrznego Dyrektora Finansowego?

20 sierpnia 2021by Martyna Skulska

Większość małych firm nie posiada Dyrektora Finansowego w ogóle. Korzystają z usług księgowych i to do pewnego momentu jest wystarczające. Dla firm, które na co dzień nie potrzebują Dyrektora Finansowego na cały etat idealnym rozwiązaniem jest usługa zewnętrznego Dyrektora Finansowego, który pomoże nabyć umiejętność strategicznego zarządzania finansami, planowania a także raportowania. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści płyną z korzystania z usług zewnetrznego Dyrektora Finansowego? Zapraszam do lektury.

Kim jest zewnętrzny Dyrektor Finansowy?

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy to osoba, która będzie odpowiedzialna w Twojej firmie za zarządzanie finansami. Umożliwia on przede wszystkim efektywne zarządzanie finansami w zakresie niezbędnym dla danej firmy, tym samym zapewniając przestrzeń do realizacji wyznaczonych celów biznesowych.

Dla kogo jest usługa zewnętrznego Dyrektora Finansowego?

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy najlepiej sprawdzi się w firmach zatrudniających od 5 do 80 pracowników, bez względu na branżę i specyfikę prowadzonej działalności. Zewnętrzny Dyrektor Finansowy jest właśnie idealnym rozwiązaniem dla małych firm, które na codzień nie potrzebują całoetatowego stanowiska Dyrektora Finansowego w swojej firmie.

Zadania zewnętrznego Dyrektora Finansowego

Do głównych zadań zewnętrznego Dyrektora Finansowego należy:

 • Analiza finansowa;
 • Interpretacja wyników finansowych;
 • Planowanie finansowe;
 • Pomoc w tworzeniu budżetu rocznego;
 • Identyfikowanie i monitorowanie kluczowych wskaźników;
 • Zarząd i kontrola nad ryzykiem finansowym;
 • Przekazywanie bieżący rekomendacji finansowych.
 • Nauka strategicznego zarządzania finansami, planowania i raportowania.

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy jest zawsze do Twojej dyspozycji, odpowie na każde pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zalety korzystania z usług zewnętrznego Dyrektora Finansowego

Pomaga podejmować lepsze decyzje –

Podstawowymi zadaniami dyrektora finansowego są:

 • wnikliwe i regularne analizowanie wyników Twojej firmy,
 • wskazanie właściwych miar, które najlepiej pokażą Ci jak rozwija
  się biznes,
 • wychwytywanie ważnych trendów, które mogą mieć wpływ na
  finanse firmy, a także
 • tłumaczenie skąd biorą się zmiany w wynikach finansowych na
  przestrzeni czasu.

Dobre zrozumienie mechanizmów finansowe rządzących firmą pomoże lepiej kierować operacyjną częścią biznesu. Trudno przecenić tą wiedzę. Dyrektor Finansowy patrzy na wszystko z dystansu i przez pryzmat cyfr.Jego rekomendacje nie bazują na emocjach. Dzięki czemu może podejmować bardziej racjonalne decyzje , które wskutek tego przyniosą więcej korzyści dla firm .

 – Zwiększa spokój zarządzania firmą
Większość przedsiębiorców analizując finanse firmy głównie patrzy wstecz i do dzisiaj. A to nie wystarcza. Potrzebne są prognozowanie, przygotowywanie

budżetów i analiza ich wykonania, które wnoszą do firmy stabilność i spokój. Dyrektor Finansowy płynnie posługuje się tymi narzędziami i wie, jak sprawnie zbierać dane do prognoz, potrafi je przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Bez wykonania tych czynności firma jest bardziej narażona na brak płynności finansowej, na nerwowe sytuacje w kluczowych dla niej momentach (jak np. moment płatności pensji) i osłabiona, kiedy trzeba negocjować (np. kluczowy kontrakt). Warto tego uniknąć.

– Pilnuje poziomu gotówki –

Dyrektor Finansowy posiada właściwe narzędzia do pilnowania stanu środków znajdujących się na Twoich kontach. Ma doświadczenie w pilnowaniu finansów. Jest to jego główne zajęcie, dzięki czemu jest to stały i stabilny proces.

Generuje oszczędności –

Podstawowym zadaniem Dyrektora Finansowego jest pilnowanie kosztów. Zatrudnienie do firmy kogoś, kogo głównym zajęciem jest patrzenie na to, jak firma wydaje swoje pieniądzei pytanie o biznesową zasadność tych kosztów wystarcza, żeby poprawić wyniki.

 – Zwiększa bezpieczeństwo firmy –

Profesjonalny Dyrektor Finansowy jest osobą, która kształciła się po to, żeby wskazywać ryzyka, które zagrażają firmie. Tych ryzyk jest bardzo dużo: zaczynając od identyfikowania niezapłaconych podatków przez nadmierną koncentrację sprzedaży na małe ilości klientów, przez pogarszające się warunki płatności wybranych odbiorców, aż po wysychające konto bankowe. Dyrektor Finansowy szczegółowo przeanalizuje każdą umowę i wychwyci niekorzystne zapisy, poinformuje firme o ważnych zmianach w podatkach, wskaże czego unikać, przedstawi analizę wydatków i zasugeruje kierunek zmian. Raportowanie finansów przynosi wymierne korzyści tylko, jeżeli odbywa się regularnie.

 – Wzmacnia przewagę konkurencyjną firmy –

W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć dobry produkt, fantastyczny zespół, wizję strategii rozwoju oraz odpowiednią reklamę. Większość firm tym dysponuje i nie jest to gwarancja sukcesu. Sukces wyznacza umiejętność utrzymania się na rynku i osiąganie profitów, a także inwestowanie w dalszy rozwój firmy. Aby było to możliwe, trzeba umiejętnie zarządzać finansami swojej firmy. Dyrektor Finansowy zna mechanizmy, dzięki którym będziesz nie tylko umiał analizować wyniki finansowe, ale też prognozować i planować przyszłe wydatki. To inwestycja w długofalowy rozwój firmy.

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy czy etat Dyrektora Finansowego w firmie?

Korzystanie z usługi zewnętrznego Dyrektora Finansowego jest znacznie tańsze niż utrzymanie etatowego stanowiska dyrektora finansowego. Często też małe firmy nie potrzebują Dyrektora Finansowego na cały etat, dlatego korzystanie z usług Zewnętrznego Dyrektora Finansowego jest dla nich lepszym rozwiązaniem.

Jakie problemy pomaga rozwiązać zewnętrzny Dyrektor Finansowy?

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy stara się rozwiązać bieżące problemy Twojej firmy. Między innymi:

 • Osiąganie niższych zysków niż było to zakładane;
 • Niska marża;
 • Problemy z płynnością finansową;
 • Wysokie koszty stałe;
 • Wysokie koszty zmienne;
 • Problemy w wycenie danych projektów czy produktó

Po co mi zewnętrzny Dyrektor Finansowy, jeśli mam już Głównego Księgowego w swojej firmie? Jakie są różnice?

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy znacznie różni się od Głównego Księgowego. Mają oni przede wszystkim inny zakres obowiązków. Główny Księgowy zajmuje się głównie prowadzeniem ksiąg, pomaga przedsiębiorcy w wyliczaniu podatków- nie analizuje finansów, nie jest odpowiedzialny za raporty finansowe.

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy dba o Twoja płynność finansową. Jest osoba, która powie jeśli koszty firmy będą znacznie rosły czy klienci będą za wolno płacić. Zadba o bezpieczeństwo finansowe Twojej firmy.

Czy potrzebuje zewnętrznego Dyrektora Finansowego?

Zatrudnienie Zewnętrznego Dyrektora Finansowego to indywidualna decyzja każdej małej firmy. Natomiast, jeśli zastanawiasz się nad usługą Zewnętrznego Dyrektora Finansowego, ale nie wiesz czy to dla Ciebie- odpowiedz na parę pytań poniżej:

1) Czy zatrudniasz od 5 do 80 pracowników?

2) Czy osiągasz dochody powyżej 20 tyś. zł miesięcznie?

3) Czy posiadasz w swojej firmie stanowisko zewnętrznego Dyrektora Finansowego?

4) Koszty Twojej firmy są wysokie?

5) Masz poczucie, że pieniądze gdzieś „uciekają”?

6) Chciałbyś /aś zwiekszyć dochody swojej firmy?

Jeśli na pytania powyżej odpwiedziałaś/eś twierdząco to warto zainteresować się zatrudnieniem zewnętrznego Dyrektora Finansowego. Natomiast same te pytania nie są w stanie w  100% określić, czy Zewnętrzny Dyrektor Finansowy jest dla Ciebie. Zapraszamy więc do konsultacji, gdzie dokładnie przeanalizujemy potrzeby Twojej firmy i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Dobry zewnętrzny Dyrektor Finansowy to inwestycja w przyszłość Twojej Firmy. Oszczędź czas, pieniądze i zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy już dziś.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone