fbpx
 

Venture Capital- najważniejsze informacje

18 sierpnia 2021by Martyna Skulska

Co to jest Venture Capital?

VC to nic innego jak inwestycje kapitałowe, których dokonuje się na rynku pozagiełdowym w przedsięwzięcia o charakterze biznesowym, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju.

Prościej ujmując są to fundusze wysokiego ryzyka, które dani inwestorzy decydują się zainwestować w spółkę, w której widzą potencjał i szansę rozwoju. To kapitał przeznaczony na rozwój przedsiębiorstwa. Pochodzi od dużych przedsiębiorstw i jest wnoszony do małych firm jako wykup jej udziałów lub akcji. Duże przedsiębiorstwo powierza środki małej firmie (nie w charakterze pożyczki). Inwestycja w przyszłości ma na celu przyniesienie obu stronom określonych korzyści. Odbywa się to, gdy duże przedsiębiorstwo wykupuje akcje lub udziały małej firmy, która działa na wzrostowym rynku i wykazuje duży potencjał rozwoju.

Kto może skorzystać z Venture Capital?

Venture Capital to inaczej kapitał wysokiego ryzyka. Przeznaczony jest dla spółek, które wykazują tendencje wzrostowe i już od jakiegoś czasu istnieją na rynku. W ten sposób mogą pozyskać inwestorów. Inwestorzy Ci najczęściej inwestują w nowe technologie. A więc z Venture Capital mogą skorzystać spółki, w szczególności start-upy.

Jaka spółka ma szansę pozyskania inwestora venture capital?

Inwestorzy VC najczęściej szukają firm, które:

  • posiadają dobrze rozwiniętą kadrę kierowniczą;
  • są lepsi od swojej konkurencji na rynku;
  • działają na rynku wzrostowym i posiadają znaczny w nim udział.

Inwestorzy venture capital chętnie inwestują w innowacyjne i stosunkowo nowe na rynku przedsiębiorstwa, w których widzą potencjał i dużą szanse rozwoju. Jednocześnie w przedsiębiorstwa, które posiadają procesową czy technologiczną przewagę nad swoją konkurencją.

Najczęstszymi obiektami wsparcia venture capital są branże biotechnologiczne, technologii telekomunikacyjnych, nowoczesnej medycyny czy czystych technologii (zw. z wykorzystaniem źródeł odnawialnych).

Inwestorzy venture capital

  • Anioły biznesu – dokonują inwestycji VC na różne sposoby, na przykład samodzielnie lub przez wehikuły finansowe (polskie i zagraniczne).
  • Konsorcja inwestorskie – grupy inwestorów indywidualnych, gdzie wiodącą rolę odgrywają profesjonalni inwestorzy lub doradcy.
  • Inwestorzy branżowi oraz corporate venture capital – dokonują inwestycji samodzielnie lub poprzez podmioty wyspecjalizowane w obszarze inwestycji VC (Corporate VC).
  • Inkubatory i akceleratory – dostarczają założycielom i ich zespołom przede wszystkim wsparcia niefinansowego.
  • Fundusze Venture Capital – to podmioty, które są wyspecjalizowane w dokonywaniu inwestycji VC. Fundusze venture capital inwestujące w przedsięwzięcia w najwcześniejszej fazie rozwoju są określane mianem fundusze seed capital.

Zalety i wady venture capital

Zalety

Venture Capital finansuje przedsięwzięcia bez wymaganych zabezpieczeń, których na przykład mógłby wymagać bank. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw w fazie powstawania czy start-upów, które nie mają dużego zaplecza finansowego a kredytu jeszcze nie mogą uzyskać, ze względu an zbyt wymagające i skomplikowane procedury banku.

Venture Capital to nie tylko wsparcie finansowe. Inwestorzy posiadają cenną wiedzę i chętnie przekazują ją firmom w które inwestują. Inwestor zostając wspólnikiem monitoruje działania spółki, a więc tym bardziej zależy mu na wspólnym sukcesie.

Inwestor Venture Capital pozytywnie wpływa na wizerunek spółki. Taka spółka bowiem postrzegana jest poważniej w świecie biznesu. Wejście inwestora jest również informacją dla zewnętrznych podmiotów, że spółka ta może osiągnąć duży sukces.

Finansowanie VC nie wymaga regularnej spłaty kapitału i odsetek. Spłata następuje w momencie sprzedaży udziałów.

Dzięki finansowaniu venture capital można korzystać ze specjalistycznej wiedzy inwestora i jego kontaktów biznesowych.

Pozyskać finansowania mogą zarówno mali jak i średni przedsiębiorcy. Nie liczy się wielkość przedsiębiorstwa, a innowacyjny pomysł pozytywnie rzutujący na przyszłość i sukces spółki.

Kolejną zaletą jest to, że fundusze venture capital są inwestorami pasywnymi Akceptując plan działania przedsiębiorcy, fundusz stara się nie ingerować bezpośrednio w bieżące zarządzanie.

Wejście inwestora venture capital do spółki znacznie podwyższa wartość kapitałową przedsiębiorstwa, a także zwiększa jej wiarygodność.

Wady

Pozyskując finansowanie venture capital spółka traci całkowitą kontrolę nad jej funkcjonowaniem, gdyż część akcji czy udziałów przechodzi na inwestora.

Wejście inwestora do spółki może zająć nawet kilkanaście miesięcy, co wiąże się z wieloma formalnościami.

Na początku nie ma konieczności spłaty kapitału, ale w momencie wyjścia inwestora często okazuje się, że spółka sprzedała swoje udziały zbyt tanio, bowiem wartość firmy wzrosła kilkakrotnie. Tak się stanie, jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie sukces.

Z funduszy venture capital skorzystać mogę tylko charakteryzujące się dużym potencjałem wzrostu przedsięwzięcia.

Kiedy warto skorzystać z oferty tego typu funduszy?

Fundusze venture capital są dobrym pomysłem dla małych i średnich przedsiębiorców, mających już na koncie swoje pierwsze sukcesy i szukających pieniędzy na dalszy rozwój swojego przedsięwzięcia.

Jakich pomysłodawców inwestorzy szukają najczęściej?

Jak już zostało wspomniane, inwestorzy venture capital najchętniej inwestują w spółki innowacyjne z dobrze rozwiniętą kadrą i technologią, które mają już na koncie swoje pierwsze sukcesy. Najchętniej inwestorzy wybierają start-upy różnego rodzaju, te związane z biotechnologią czy nowinkami technologicznymi, ale nie tylko.

Fundusze Venture Capital

Fundusze VC możemy podzielić na państwowe i prywatne. Najpopularniejszymi funduszami venture capital są:

Fundusze państwowe

  1. Polski Fundusz Rozwoju
  2. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  3. Krajowy Fundusz Kapitałowy
  4. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze prywatne

  1. Market One Capital
  2. Fidiasz EVC
  3. bValue
  4. Venture Inc
  5. TechVentures
  6. Innogy Innovation Fund

Podsumowując, finansowanie venture capital niewątpliwie jest ogromną szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw, które posiadają innowacyjny pomysł. Mogą oni zyskać współpracę z partnerem biznesowym posiadającym specjalistyczną wiedzę w danym zakresie, z bagażem doświadczeń, baza kontaktów biznesowych i pewnie ogromnym kapitałem. Jednak przed podjęciem decyzji o finansowaniu funduszami vc warto dokładnie zapoznać się z polityką działania takiego funduszu. Alternatywą dla przedsięwzięć dopiero rozpoczynających swoją przygodę w biznesie są także instytucje prowadzące tzw. inkubatory lub fundusze seed capital. W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z Nami.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.