Od 1 stycznia 2025 roku każdy budynek niemieszkalny, który posiada więcej niż 20 stanowisk postojowych, który nie należy do małego lub średniego przedsiębiorstwa, będzie zobowiązany do posiadania co najmniej jednego miejsca ładowania pojazdów oraz odpowiednią infrastrukturę, która umożliwi korzystanie z co najmniej jednego miejsca ładowania na każde pięć stanowisk postojowych.
Nowy wymóg został wprowadzony w ramach nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach, która została już przyjęta przez Sejm. Dotyczy on zarówno sklepów, centrów handlowych, magazynów, jak i hoteli, szpitali oraz obiektów kulturalnych. Jest to istotna zmiana, która wymagać będzie postawienia tysięcy stacji ładowania w możliwie jak najkrótszym czasie, z uwagi na długotrwałe procedury, które często trwają wiele miesięcy.
Ostatni dzwonek dla inwestycji!
Mniej niż dwa lata to niestety niewiele czasu. Konieczne jest opracowanie planu rozmieszczenia stacji, przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń oraz przeprowadzenie instalacji. Te działania są kosztowne i czasochłonne. Czas oczekiwania na wykonanie odpowiednich przyłączy może wynosić nawet kilka miesięcy.
Polska w ogonie Europy
W Polsce, do końca 2022 roku, zarejestrowanych było ponad 64 700 pojazdów elektrycznych. Według danych PZPM i PSPA, liczba ta wzrosła o 33% w porównaniu do poprzedniego roku. W 2022 roku zainstalowano w Polsce ponad 600 nowych ogólnodostępnych stacji ładowania. W rezultacie, pod koniec grudnia działało 2565 takich stacji (o 5016 punktach ładowania), co stanowiło około 40% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
Mimo że te liczby są lepsze niż w latach poprzednich, to nadal istnieje duża różnica między liczbą stacji ładowania a liczbą zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. Jeszcze trzy lata temu przypadało średnio 7,4 ogólnodostępnej stacji ładowania na jeden pojazd, podczas gdy w 2022 roku wskaźnik ten wynosił już 12,8. Jest to jedna z najgorszych wartości w całej Unii Europejskiej.
Doradcy365 oferują kompleksowe wsparcie w dziedzinie elektromobilności, w tym doradztwo techniczne przy wyborze najlepszych technologii, dostawę i montaż urządzeń oraz pozyskanie wsparcia finansowego, takiego jak dotacje i preferencyjne pożyczki.
Masz więcej pytań? Zachęcamy do kontaktu z nami!