fbpx
 

Robotyzacja i cyfryzacja w biurach rachunkowych – czyli jak usprawnić procesy i formalności?

5 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z wieloma czynnościami archiwizacyjnymi i formalnościami, które mogą zajmować naprawdę sporo czasu. Obecnie istnieją nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na ich przyspieszenie i znaczne ułatwienie. Należy do nich robotyzacja i cyfryzacja procesów rachunkowych. W jaki sposób mogą ułatwić pracę w biurze rachunkowym?

Robotyzacja w PUE

Jednym z bardzo przydatnych narzędzi, które pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, jest zrobotyzowany algorytm w postaci aplikacji. To specjalistyczny software zintegrowany z programem, który wykonuje za człowieka sporo manualnych czynności, takich jak pobieranie danych, ich przepisywanie i segregowanie, czy przypisywanie do odpowiednich rubryk. Tego rodzaju aplikacja pomaga w prowadzeniu księgowości czy tworzeniu list płacy w zespole kadrowym.

Robotyzacja Platformy Usług Elektronicznych jest bardzo przydatnym narzędziem, ponieważ  każdego dnia wykonuje za pracownika biura szereg czynności, polegających np. na pobieraniu informacji o L4 i kwarantannie wszystkich pracowników. Specjalnie zaprogramowany robot pobiera dane z formularzy po odpowiednich słowach kluczowych i generuje dokumenty w Excelu do systemów kadrowo-płacowych. To sprawia, że nie trzeba wykonywać całej tej pracy ręcznie.

Tego rodzaju robotyzację można także zastosować podczas zatrudniania nowych pracowników w firmie. Dzięki właściwym parametrom, robot jest w stanie selekcjonować dane o osobach, które ubiegają się o pracę – odpowiednio segregują ich umiejętności i kwalifikacje z CV. W taki sposób można znacznie szybciej przeprowadzić procesy rekrutacyjne.

Optyczne Rozpoznawanie Znaków, czyli ułatwienie fakturowania

Innym udogodnieniem związanym z cyfryzacją dokumentów w biurze rachunkowym może być tzw. OCR, czyli Optyczne Rozpoznawanie Znaków. Jednym z programów, które zajmują się tego rodzaju ułatwieniem jest SALDEO Smart. Dzięki niemu nie trzeba ręcznie przepisywać danych z faktur do systemów finansowo-księgowych. OCR robi to automatycznie – pobiera je i odpowiednio przypisuje. To sprawia, że miesięczne rozliczenia firm, szczególnie tych, które dostarczają duże ilości dokumentów, jest znacznie szybsze.

Klienci biura rachunkowego przesyłają wszystkie swoje faktury bezpośrednio do programu, ten zaś pobiera dane i sam przygotowuje je do rozliczenia. Księgowi mogą dzięki temu od razu wyliczyć podatki do zapłacenia w danym okresie, nawet jeśli posiadają dziesiątki czy setki przedsiębiorstw, dla których wykonują te czynności. To ogromny zysk czasu i niezwykłe ułatwienie codziennej pracy.

Cyfryzacja dokumentów, czyli cyfrowe biuro dla rachunkowości

Konieczność przechowywania i archiwizowania wszelkiego rodzaju dokumentów w biurze rachunkowym może być niezwykle uciążliwa, a do tego zajmuje mnóstwo miejsca. W tym celu powstało udogodnienie, które polega na cyfryzacji dokumentów, tworząc tym samym cyfrowe biuro do zarządzania ważnymi dokumentami w rachunkowości. Mogą to być papierowe umowy z klientami, urzędowe pisma, polisy, wnioski kredytowe, czy dane z CEIDG i KRS.

Dzięki specjalnemu urządzeniu można je wszystkie masowo przeskanować do formy cyfrowej. Na pierwszą stronę papierowego dokumentu przyklejany jest specjalny kod kreskowy, odczytywany przez skaner – w ten sposób można masowo wykonać skany plików, które będą się automatycznie sortowały do odpowiednich folderów na komputerze lub w chmurze.

Co więcej, tworzy się przy okazji baza danych ze statystykami, a aplikacja segreguje wszystkie zeskanowane pliki np. według tego, które dokumenty nie są jeszcze podpisane, a które przeznaczone są do podpisu itp. To sprawia, że biuro rachunkowe ma znacznie mniej pracy, polegającej na przerzucaniu papierów i przepisywaniu danych. Wykonana w ten sposób archiwizacja pozwala także na znacznie szybsze odnalezienie wszystkich umów i pism urzędowych na komputerze.

Specjalistyczna pomoc w robotyzacji i cyfryzacji

Chcąc wdrożyć działania robotyzacji i cyfryzacji w biurze rachunkowym, można w tym celu skorzystać z pomocy naszych doradców. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, będą w stanie wybrać najlepsze rozwiązania, które ułatwią zarządzanie wszelkimi ważnymi dokumentami. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
inferm
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
urząd pracy w gdyni
pup toruń
pup zielona góra
pup konin
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
nadleśnictwo lubliniec
nadleśnictwo syców
mind
logo uni rol krak
międzynarodowe centrum muzyki
logo medical inventi
związek banków polskich
logo eisa
logo cpbii
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
edp
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
rpph ziębice
litoral baza nurkowa
górażdże
stowarzyszenie nil
seka
logo great polonia
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.

Phone