fbpx
 

Jak uzyskać dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy na założenie działalności gospodarczej?

5 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Chcąc założyć własną działalność gospodarczą, warto rozważyć różne opcje dotacji. Jedną z częściej wybieranych jest otrzymanie jednorazowego, bezzwrotnego dofinansowania z PUP, czyli Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki niemu można skorzystać z dodatkowego wsparcia, które z pewnością przyda się, podczas otwierania firmy i rozkręcania własnego biznesu. Na co można liczyć, składając wniosek i jakie wymagania trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do tego rodzaju dotacji?

Kto może się starać o dofinansowanie z PUP?

Pragnąc uzyskać dotację z PUP na otwarcie firmy, należy spełnić szereg warunków. Pierwszym z nich jest przede wszystkim bycie osobą fizyczną i nieposiadanie w planach założenia w niedalekiej przyszłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki cywilnej. Osoby, które przez ostanie dwanaście miesięcy prowadziły jakąkolwiek działalność gospodarczą lub mają ją aktualnie zawieszoną, nie będą mogły ubiegać się o takie wsparcie finansowe. Niemniej coraz więcej Urzędów Pracy odbiega od tej reguły i niekiedy można uzyskać dotację, ale wtedy, kiedy profil działalności widocznie różni się, od prowadzonej poprzednio.

Kolejnym wymogiem jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, ze względu na to, że to właśnie instytucja Powiatowego Urzędu Pracy udziela ten rodzaj dofinansowania. Niekiedy pojedyncze jednostki urzędowe mogą mieć jakieś ograniczenia wiekowe, ale zazwyczaj są one czasowe. W większości przypadków wniosek o dotację można złożyć w tym samym dniu, w którym następuje rejestracja do PUP jako bezrobotny. Ponadto, nie można wypełnić i wysłać formularza o dotację na założenie firmy w kilku Powiatowych Urzędach Pracy – jest to dozwolone wyłącznie w jednym miejscu. Nie tylko bezrobotni mogą uzyskać pomoc z PUP – uprawnieni do niej są również opiekunowie osób niepełnosprawnych i absolwenci Centrum Integracji Społecznej lub Klubu Integracji społecznej.

Innym wymaganiem do otrzymania dofinansowania są uregulowane kwestie związane z funduszami celowymi, brak zajęć komorniczych, a do dwóch lat wstecz brak karalności za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu. Dodatkowo, wsparcie finansowe jest udzielane wyłącznie tym osobom, które przez ostatnie dwanaście miesięcy nie odrzuciły od Urzędu Pracy propozycji oferty stażu lub pracy.

Jaką kwotę i na co można otrzymać środki finansowe z PUP?

Z zasady wysokość dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej to średnie wynagrodzenie w danym roku pomnożone razy sześć. W bieżącym, 2022 roku, kwota ta może wynosić nawet 36 tysięcy złotych, jest ona jednak zależna od danego urzędu. To jednorazowa suma, która zostaje przelana w całości i z góry na konto bankowe. Stanowi bezzwrotne wsparcie w przypadku, kiedy wszystkie wymogi urzędu i umowy z nim podpisanej zostaną spełnione.

Dzięki dotacji z PUP można zakupić różnego rodzaju przedmioty do firmy lub zamówić potrzebne usługi. W zależności od tego, jakie będą zapotrzebowania do prowadzenia działalności gospodarczej, można wnioskować o odpowiedniej wysokości sumę wsparcia finansowego (pod warunkiem, że nie przekroczy kwoty maksymalnej, o której mowa w poprzednim akapicie).

Listę potrzebnych środków do pracy należy przygotować w formie biznesplanu jeszcze przed etapem składania wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy. Każdy wydatek trzeba krótko, ale właściwie uargumentować, aby został zaakceptowany. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości podczas wykazu przedmiotów i usług, warto jeszcze przed wysłaniem wniosku skontaktować się z PUP w mieście, w którym będzie się go składało. Dzięki temu można odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, czy dany wydatek może zostać wzięty pod uwagę.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku

Wniosek o dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy ma kilkanaście stron, które należy dokładnie wypełnić. Przed jego złożeniem warto dowiedzieć się, jakie konkretnie dokumenty będzie trzeba do niego dołączyć. Urzędnicy PUP są w stanie udzielić takich informacji w placówce lub telefonicznie.

Do dodatkowych dokumentów, które mogą być potrzebne, należą np.: kopie referencji od byłych zleceniodawców, dowody uprawnień lub zezwoleń, a także kwalifikacji w danej dziedzinie czy koncesji.

Konieczny będzie wspomniany wcześniej biznesplan, który powinien zawierać: krótki i zwięzły opis biznesu, który zamierza się prowadzić, motyw dotyczący decyzji otwarcia firmy, informację o produktach lub usługach działalności, a także ich grupie odbiorczej, czyli konsumentach, oszacowane dochody i koszty prowadzenia firmy, analizę konkurencji, pomysł na wypromowanie działalności oraz potencjalne zagrożenia prowadzenia biznesu wraz z propozycjami ich rozwiązania. Wszystko to musi zmieścić się na dwóch stronach formularza.

Jak złożyć wniosek do PUP?

Poprawnie wypełniony formularz wraz z załącznikami w formie odpowiednich dokumentów i biznesplanu należy złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy osobiście lub poprzez stronę www.praca.gov.pl. Proces ten nie jest trudny. Natomiast urzędnicy mają trzydzieści dni na ustosunkowanie się do wniosku. Zazwyczaj decyzja przekazywana jest przez telefon oraz w oficjalnym piśmie wysłanym listem poleconym.

Przyznana dotacja – i co dalej?

W przypadku otrzymania dofinansowania z PUP, podpisuje się z urzędem umowę, której należy przestrzegać przez cały okres jej trwania. Niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dotacji należy zarejestrować działalność w CEIDG, założyć firmowy rachunek bankowy oraz dostarczyć potwierdzenie zabezpieczenia wsparcia finansowego. Może to być np. akt notarialny o poddaniu się egzekucji (czyli najczęściej wybierana opcja), zastaw na prawach lub rzeczach, poręczenie osób trzecich, weksel lub gwarancja bankowa albo blokada środków na koncie.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Jeśli potrzebujesz pomocy podczas składania wniosku do PUP, specjaliści Doradcy365 chętnie udzielą w tym zakresie wsparcia. Zajmą się przygotowaniem listy potrzebnych dokumentów, jakie należy posiadać, pomogą wypełnić formularz, a także odpowiednio rozpisać biznesplan. Dzięki temu zyskasz więcej czasu i będziesz miał stuprocentową pewność, że wniosek został odpowiednio wypełniony, a jego zaakceptowanie jest znacznie bardziej prawdopodobne.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.