fbpx
 

Czym jest ulga na prototypy i jak ją uzyskać?

20 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Polski Ład wprowadził nowe rodzaje ulg, które wspierają innowację w przedsiębiorstwach. Dzięki nim polskie firmy mogą skorzystać z dodatkowych korzyści i odliczyć niektóre poniesione wydatki. Jedna z tego rodzaju ulg dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Takie rozwiązanie pozwala znacznie taniej stworzyć prototyp i wdrożyć go do masowej produkcji.

Czym jest ulga na prototypy?

Nowa ulga stworzona przez Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu, która dotyczy prototypów ma na celu promowanie innowacyjnych rozwiązań poprzez możliwość dodatkowego odliczenia od dochodu pewnych kategorii kosztów. Dzięki temu działalności badawczo-rozwojowe mogą zrealizować swoje nowoczesne pomysły i sprawniej je wdrożyć. Idzie za tym także niższy koszt wytworzenia prototypu i jego późniejszej produkcji. Wsparcie to daje możliwość sprawniejszego testowania wynalazku przed wprowadzeniem go na rynek na masową skalę.

Takie rozwiązanie pozwala podatnikom wliczyć wydatki poniesione na wytworzenie prototypu w koszty uzyskania przychodu i dodatkowo odliczyć 30 proc. kosztów poniesionych na produkcję nowego produktu od podstawy opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że wysokość takiego odliczenia nie może przekraczać w danym roku podatkowym 10 proc. dochodu, które firma osiąga z prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy można odliczyć koszty produkcji próbnej?

Firmy, które zdecydują się skorzystać z ulgi na prototypy, mogą odliczyć poniesione koszty w ramach produkcji próbnej i wprowadzeniu nowego produktu na rynek, muszą to zrobić w zeznaniu za rok dany rok podatkowy. Ważne jest to, że wydatki te muszą dotyczyć dokładnie tego roku, za który rozlicza się przedsiębiorstwo. Istnieje obawa, że działalność z jakiegoś powodu może ponieść straty albo jej dochód będzie niższy od przysługujących jej odliczeń. W takim przypadku odliczenie również jest możliwe, w całej kwocie lub jej części. Należy to zrobić w zeznaniach w ciągu kolejnych sześciu latach podatkowych.

Jakiego rodzaju koszty można odliczyć w ramach ulgi?

Pojawia się pytanie, jakie koszty są zaliczane w ramach ulgi na prototypy. Przepisy określają, które wydatki mogą zostać uznane w tym zakresie – mają służyć produkcji próbnej i wprowadzeniu produktu na rynek.

Do tego rodzaju kosztów należą przykładowo wydatki dotyczące rozruchu technologicznego produkcji (w ramach współpracy B+R), wytworzenia maszyn, które są konieczne do uruchomienia produkcji próbnej, wszelkie koszty, które mają na celu ulepszenie środków trwałych do rozpoczęcia produkcji czy wydatki poniesione w ramach zakupu materiałów bądź surowców do wytworzenia prototypu.

W ramach koszów kwalifikowanych prototypu zalicza się również wydatki służące przygotowaniu dokumentacji w ramach uzyskania odpowiednich certyfikatów, homologacji czy innych zezwoleń dla powstającego produktu.

Wsparcie ekspertów przy odliczaniu kosztów w ramach ulgi

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie koszta, które chciałbyś odliczyć w zakresie ulgi na prototypy, podlegają temu procesowi, zgłoś się do naszych specjalistów. Doradcy 365 chętnie pomogą podczas przygotowywania zeznania podatkowego za dany rok i sprawdzą wszystkie wydatki, jakie chcesz odliczyć w ramach ulgi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko zostało złożone tak, jak należy.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
inferm
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
urząd pracy w gdyni
pup toruń
pup zielona góra
pup konin
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
nadleśnictwo lubliniec
nadleśnictwo syców
mind
logo uni rol krak
międzynarodowe centrum muzyki
logo medical inventi
związek banków polskich
logo eisa
logo cpbii
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
edp
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
rpph ziębice
litoral baza nurkowa
górażdże
stowarzyszenie nil
seka
logo great polonia
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.

Phone