Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.
Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Art. 2.
Art. 4.
Art. 5.
Fundacja rodzinna może gromadzić majątek w postaci pieniężnej, ruchomości, nieruchomości czy innych praw majątkowych. Majątek ten może być wykorzystywany do realizacji celów fundacji, które mogą być dowolne, np.:
Fundator ma dużą swobodę w określeniu zasad zarządzania fundacją rodzinną, jej funkcjonowania i celu, dla którego została ona powołana.
Jednak z reguły jest to zapewnienie nieprzerwanego działania firmy oraz zapewnianie środków do życia dla członków najbliższej rodziny.
Beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać:
Z reguły beneficjentami fundacji rodzinnej są członkowie rodziny, ale fundator może wskazać też osoby trzecie i organizacja pożytku publicznego.
Organami fundacji rodzinnej są:
Zarząd prowadzi sprawy fundacji rodzinnej i reprezentuje ją na zewnątrz. Realizuje również cele fundacji
rodzinnej określone w statucie, spełnia świadczenia przysługujące beneficjentom oraz wykonuje inne zadania określone w ustawie lub w statucie. Członkami zarządu mogą być tylko osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
Określeni beneficjenci tworzą również zgromadzenie beneficjentów, które rozpatruje i zatwierdza sprawozdania finansowe fundacji rodzinnej za poprzedni rok obrotowy, udziela absolutorium członkom pozostałych organów, a także wykonuje inne zadania określone w ustawie lub w statucie. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy albo wybrani beneficjenci, w zależności od postanowień statutu.
Rada nadzorcza pełni natomiast funkcje nadzorcze w stosunku do zarządu i wykonuje inne zadania określone w ustawie lub w statucie. Jeśli liczba beneficjentów przekracza 25 osób, to jest ona organ em obowiązkowym, a jej członkami mogą być wyłącznie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
Majątek fundacji rodzinnej może stanowić mienie należące do fundatora albo fundatorów. Mogą to być np. pieniądze, ruchomości, nieruchomości, udziały i akcje spółek.
Należy pamiętać, że przy zakładaniu fundacji rodzinnej fundator musi przekazać fundacji majątek warty co najmniej 100 000 zł. Stanowi to tzw. fundusz założycielski.
Fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na obrocie majątkiem, w tym udziałami w spółkach, najmie, udzielaniu pożyczek spółkom, w których posiada udziały, lub beneficjentom, obrocie obcą walutą w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej oraz określoną działalność w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej można finansować m. in.:
Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie jest opodatkowane (brak PCC i CIT w tym zakresie).
Fundacja rodzinna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W momencie przekazywania środków beneficjentom, FR jest zobowiązana do zapłaty podatku CIT w wysokości 15% podstawy opodatkowania.
FR nie może odliczyć kosztów uzyskania przychodów i stosować amortyzacji.
Beneficjenci będący organizacjami pozarządowymi płacą CIT na zasadach ogólnych, mogą również skorzystać z obowiązującego zwolnienia przedmiotowego.
Wyjątkiem od reguły odroczonej zapłaty 15% CIT są przychody z:
Spółka, której udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są fundatorzy lub beneficjenci fundacji
rodzinnej, może także podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT-em).
Fundator oraz beneficjenci będący osobami fizycznymi, należącymi do najbliższej rodziny fundatora, są zwolnieni z podatku PIT. Do kręgu osób najbliższych korzystających ze zwolnienia należą m. in.:
Osoby w relacjach z fundatorem zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn płacą natomiast 10% PIT, a pozostali 15% PIT.
Co ważne, wolnienie lub obniżona stawka 10% PIT przysługuje proporcjonalnie do wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez danego fundatora w stosunku do wartości całego mienia fundacji rodzinnej.
Beneficjenci fundacji są także zwolnieni od podatku od spadków i darowizn z tytułu uzyskanych świadczeń. Jednak w sytuacji gdy fundacja przekaże środki na rzecz osób trzecich, które nie są beneficjentami wskazanymi przez fundatora, wówczas osoba taka będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn, natomiast nie będzie podlegała obowiązkowi zapłaty podatku PIT.
Fundacja rodzinna ustanowiona w testamencie może być spadkobiercą, jeżeli zostanie wpisana
do rejestru w ciągu 2 lat od ogłoszenia testamentu.
Fundacja rodzinna odpowiada również za zapłatę zachowku:
Co ważne, nie można równocześnie realizować prawa do świadczeń od fundacji rodzinnej i prawa do zachowku.
Wprowadzone niedawno nowe rozwiązanie umożliwiają także: modyfikowanie zasad zapłaty zachowku:
Można także zrzec się prawa do zachowku w całości lub w części.
Fundacja rodzinna może także korzystać ze zwolnienia z podatku od przychodów z zysków kapitałowych, w tym dywidend oraz odsetek otrzymywanych od spółek, w których posiada udziały lub akcje.
Co ważne, fundacja rodzinna może realizować obowiązek alimentacyjny, który ciąży na fundatorze. Wówczas osoba uprawniona do alimentów również może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Skorzystaj z konsultacji z doświadczonym Doradcą Podatkowym. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi Twojej sytuacji, wskaże on, czy fundacja rodzinna będzie dla Ciebie dobrym wyborem, wskaże jej korzyści, ale także ewentualne wady oraz podpowie, jakie są jeszcze inne możliwe rozwiązanie.
Oczywiście! Nasi Eksperci mogą pomóc w założeniu fundacji rodzinnej. Skontaktuj się z nami (telefonicznie lub emailowo) i poproś o konsultację z ekspertem.
Jeśli e-konsultacja z ekspertem nie jest dla Ciebie wystarczająca, proponujemy indywidualne doradztwo w zakresie fundacji rodzinnej. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi w celu przygotowania indywidualnej wyceny uwzgledniającej Państwa potrzeby i dopasowanie możliwości pracy naszych ekspertów.
Jak najbardziej – nasza usługa Pomocy w założeniu Fundacji Rodzinnej to kompleksowe wsparcie, które obejmuje pomoc w sporządzeniu statutu fundacji rodzinnej.
W zależności od dostępności naszych ekspertów czas oczekiwania na termin konsultacji wynosi od 1 do 3 dni roboczych. W wyjątkowych przypadkach, jeśli sprawa jest skomplikowana, może on ulec wydłużeniu, jednak zawsze zostaniesz o tym poinformowany.